Dikkat! Tüm Dünyayı İlgilendiren Haber. Bana Bir Şey Olmaz Demeyin Okuyun

Korona virüsü salgını aslında sadece yaşlılara ve hastalara zarar veriyor diye biliniyor. Fakat tüm insanalr bu virüsü yüzünden tehdit altında. O yüzden benim yaşım genç ben hasta değilim gibi düşünceler çok yanlış bir düşünce olur. 

Koronavirüsü gençlerde görülebilir, gençlerde bu hastalığa yenilebilir. 

Corona virüsüyle ilgili ajanslara düşen 'son dakika' gelişmeleri dünya çapında bomba etkisi yaratıyor. Çin'in Wuhan kenti merkezli corona virüsü (Covid-19) bu sabah itibarıyla dünya genelinde 11 bin 404 kişinin ölümüne yol açtı. Türkiye'de toplam 670 vaka tespit edilirken, virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı dokuza yükseldi. Virüsün yaşlıları daha çok etkilediği bilinirken, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), küresel ölçekte gençlere yönelik çok önemli bir çağrı yaptı: Yenilmez değilsiniz, haftalarca hastanede yatabilir ve hatta ölebilirsiniz!

Çin’in Wuhan şehrinde Aralık 2019’da ortaya çıkıp haftalar içerisinde dünyaya yayılan ve Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından ‘pandemi’ ilan edilen corona virüsü küresel çapta son yılların en büyük krizine dönüşmüş durumda…

DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, örgütün İsviçre’nin Cenevre kentindeki genel merkezinde internet üzerinden basın toplantısı düzenledi. Ghebreyesus, “virüsün en fazla yaşlı insanları etkilemesine karşın, gençlerin de bundan de azade olmadığını” söyledi.

DSÖ Direktörü Ghebreyesus, hastalığı belirti göstermeden atlatabildikleri için virüsün yayılmasına sebep olabilecek gençlere yönelik dikkat çeken şu uyarıyla sözlerine devam etti:

“Yenilmez değilsiniz. Bu virüs haftalarca hastanede kalmanıza yol açabilir ve hatta sizi öldürebilir. Hastalanmasanız bile, gideceğiniz yerle ilgili yapacağınız tercihler, başka birinin hayatı ve ölümü arasında fark yaratabilir.”


GÜN GÜN TÜRKİYE’DEKİ VAKA VE ÖLÜM SAYISI


11 Mart: 1 vaka
13 Mart: 5 vaka
14 Mart: 6 vaka
15 Mart: 18 vaka
16 Mart: 47 vaka
17 Mart: 98 vaka – 1 ölüm
18 Mart: 191 vaka – 1 ölüm
19 Mart: 359 vaka – 2 ölüm
20 Mart: 311 vaka – 5 ölüm


EN KÖTÜ ETKİLENEN ÜLKELERDE DURUM

Virüsün dünya genelinde en çok etkilediği ülke ise İtalya. İtalya’da dün 627 hastanın hayatını kaybettiğini açıkladı. Bu rakam, virüsün patlak verdiği günden bu yana en çok can kaybının yaşandığı gün olarak kayıtlara girdi. Toplam 4 bin 32 kişinin hayatını kaybettiği İtalya’da dün görülen yeni vaka sayısı ise 4 bin 32.


İtalya’nın ardından corona virüsünün en çok etkilediği ülke virüsün çıkış noktası konumundaki Çin. Çin’de 81 bin 8 vaka belirlenirken, ölü sayısı ise yedi artarak 3 bin 255‘e yükseldi.

Corona virüsünün hızla yayıldığı ülkelerde biri de Türkiye’nin komşusu İran. İran’da şimdiye kadar 10 bin 644 vaka tespiti yapıldı, ölü sayısı ise 1433 olarak kayıtlara geçti.

Bu kritik tabloda İran’ı 1093 ölü ile İspanya ve 450 ölü ise Fransa takip ediyor. Bu iki ülkede sırasıyla 21 bin 571 ve 12 bin 612 corona virüsüyle enfekte olmuş hasta bulunuyor.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol