Corona Virüsü Salgını Boyunca Sosyal Devlet Yardımlarından Kimler Yararlanacak? Sosyal Yardım Başvurusu Nasıl yapılır?

Aile ve Sosyal çalışma Bakanlığı, corona virüsü salgını süresince devlet yardımlarında bulunulacağını açıkladı. Sosyal devlet yardımına kimler başvurabilir? Kimlere sosyal yardım  verilecek? Sosyal yardımdan yararlanmak için ne yapmalı? Sosyal devlet yardımı başvurusu nasıl olacak? 

Sosyal devlet yardımından yararlanmak isteyen vatandaşlarımız için, sosyal devlet yardımı için gerekli olan tün detaylar haberimizde
Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de sosyal izolasyon yöntemi uygulanıyor. Virüsün yayılımını durdurmak için evlerine kapanan milyonlarca vatandaşın yaşadığı ekonomik sıkıntılar gündeme geldi. Bu durum üzerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından dar gelirli ailelere 1000 TL’lik destek sağlanacağı açıklandı.

Kimler destekten faydalanabilir?


 
Düzenli merkezi sosyal yardım (Yaşlı Aylığı, Engelli Aylığı, Engelli Yakını Aylığı

Silikozis Aylığı

Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Düzenli Nakit Yardım


 
Muhtaç Asker Ailelerine Yönelik Düzenli Nakit Yardım

Öksüz Yetim Yardımı, Muhtaç Asker Çocuğu Yardımı

Şartlı Eğitim Yardımı, Şartlı Sağlık Yardımı

Çoklu Doğum Yardımı

Psiko-Sosyal ve Mali Kayıp Yaşayan Tüberküloz ve SSPE Hastalarına Yönelik Düzenli Nakdi Yardım Programı) alan haneler devletin sosyal destek yardımından da faydalanabilecek.

Başvuru nasıl yapılır?

Sosyal yardımdan yararlanmak için yararlanmak için vatandaşların herhangi bir yere başvuru yapmasına gerek yok.

Sosyal yardım sorgulama

Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı bir hizmettir. Şehit Yakınları, Gazi ve Gazi Yakınları İstihdam Başvuru Sorgulama, Şehit Yakınları, Gazi ve Gazi Yakınları Ücretsiz Seyahat Kartı Başvuru Sorgulama Sosyal Hizmetler Kanunu Kapsamında İşe Yerleştirme Tercih İşlemleri, Gelir Testi Sonucu Sorgulama gibi Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama işlemi e-Devlet sistemi üzerinden yapılır.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner14

banner13