Canlı Ders Esnasında Sakın Bunu Yapmayın. Online Ders İşleyen Öğretmenlere Uyarı geldi

Milyonlarca öğrenci ve öğretmen online canlı ders sayesinde eğitim öğretime devam ediyor. Salgın nedeniyle okullar uzun süredir yüz yüze eğitim veremiyor. Okulların kapalı olması nedeniyle öğretmenler ve öğrenciler online canlı dersler sayesinde eğitime devam ediyorlar ancak, canlı derslerde yapılmaması gereken hareketlerin yapılması sonucunda, öğretmenlerin hapis cezasına kadar çarptırılacağı açıklamasında bulunuldu. Yaşar Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Candide Şentürk, öğretmen ve öğrencilere canlı ders esnasında asla yapılmaması gerekenleri açıkladı ve uyardı. Sonunda 4 yıla kadar hapis cezası alabilirsiniz
 

Candide Şentürk, söz konusu görüntülü görüşmelerin kişisel veri kapsamında değerlendirildiğini belirterek, "2016 yılından itibaren Kişisel Verileri Koruma Kanunu hayatımıza girdi ve bu kapsamda kişileri ayırt etmeye yarayan, belirlenebilir, gerçek kişiye yönelik her türlü bilgi kişisel veri olarak kabul edilir.
Kişisel verileri korumaya yönelik yapılan atıf itibariyle de kişisel verileri hukuka aykırı biçimde yayan, ifşa eden ya da bir şekilde kayıt altında tutan, hukuka aykırılık bilinciyle bunu yapan kişiler Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 135'inci ve devamı hükümlerine göre cezalandırılabilir.
Bunun bilincinde olarak hareket etmek lazım. Orada ders anlatan öğrencilerin ve hocaların izinsiz, amaca uygun olmayacak bir biçimde kayıt etme ve onlar üzerinde bir takım oynamalar yapmak suretiyle, dijital ortamlarda yayma suç kapsamına giriyor" dedi.
4 YILA KADAR HAPİS CEZASI VERİLEBİLECİĞİ BELİRTİLİYOR

Şentürk, suçun hukuki yaptırımının somut olayın özelliklerine göre değişebileceğini belirterek, "Olay, TCK'nın 135'inci maddesinin kapsamında kalırsa 1 ile 3 yıl arasında hapis cezası, 136'ıncı maddesinin kapsamında kalırsa 2 ile 4 yıl arasında hapis cezası gerektirebilir. Ciddi miktarda hapis cezasını gerektiren suçlarla karşı karşıya kalabilirler. Kanun, öğretmen ve öğrenci ayırt etmeyip herkese aynı cezayı uyguluyor" dedi. 
 
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol