BioNTech Aşıları Ziyan Oluyor: Bakın Sebebi Neden?

Geçtiğimiz günlerde ülkemizde uygulanmaya başlanan BioNTech koronavirüs aşıları için randevu alan vatandaşların aşı randevularına gitmemesi üzerine aşının o dozları ziyan oldu. Konuyla ilgili İstanbul Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tufan Tükek yaptığı açıklamasında vakaların 60 bin bandına dayandığı bugünlerde artık kademeli mesainin de çözüm olmayacağını belirterek, kısıtlamanın şart olduğunun altını çizdi.

Uzman isim Tükek, salgında gelinen son noktayı açıklarken, konu ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Özellikle 40 – 60 yaş arasının aşılanmasıyla Haziran ayından sonra rahat edileceğini ifade eden Tükek’in açıklamaları haberimizde

“40 – 60 YAŞ ARASI AŞILAMA BİTERSE, HAZİRAN’DA RAHAT EDERİZ”
Aşının önlemli olduğunu söyleyen Tükek, şu ifadeleri kullandı:


 
“Aşı gerçekten umut vaat eden bir durumda. 65 yaş üstü kesim bir miktar daha az yatmaya başladı hastanelere. Ölüm oranları da düştü. Ölüm sayısı az değil tabii ama bu yaştakilerin oranı çok daha azaldı. Demek ki 40-60 yaş arasını da aslında aşılamış olsak, ki haziran gibi onun da tamamlanmasının planlandığı söyleniyor, o zaman hazirandan sonraki süreçte çok daha rahat bir dönem geçireceğiz gibi gözüküyor. İngiltere zaten bunun örneğini verdi. Tek doz aşılamayla bile şu anda vaka sayıları oldukça azaldı. Aşılamadan önce İngiltere’deki vaka sayıları Türkiye’den daha kötü durumdaydı. Tek doz aşılama bile vaka sayılarını oldukça azalttı. Türkiye de eğer haziran gibi 40-60 yaş arasını bitirebilirse hazirandan sonraki olası salgınlarda bizim de çok daha rahat edebileceğimizi söyleyebilirim”
AŞI RANDEVUSUNA GİTMEYENLER YÜZÜNDEN AŞI ZİYAN OLUYOR
Aşı randevusu almasına rağmen, randevusuna gitmeyen vatandaşlar yüzünden 6’lı halde çözdürülen aşıların ziyan olduğunu belirten Tükek, “Toplumda aşılamayı desteklemeyen bazı kitlelerin olduğunu görüyoruz. Bunların da ikna edilmesi gerekiyor. Çünkü gerçekten aşı bu salgını durdurmak için elimizdeki en önemli silahlardan birisi. Özellikle Biontech aşısı, sınırlı sayıda var. Ama randevusuna gelmeyenler olduğu zaman o kişinin aşısı çöpe gidiyor. Çünkü bu aşının saklama koşulları nedeniyle aşı eritildikten sonra tekrar dondurmanız mümkün değil. Mutlaka o anda kullanılması gerekiyor. Kullanılmadığı takdirde boşa gidiyor. Vatandaşlardan ricamız, bu aşılar çok kıymetli, boşa gitmemesi için aşı randevusunu aldığınız zaman mutlaka randevunuza gidin ve aşınızı yaptırın. Çünkü bir flakon 6 kişilik ve dondurulmuş vaziyette. Eritiyorsunuz, uygulamaya başlıyorsunuz. Diyelim ki, o flakondan 4 kişiye aşı yaptınız, geri kalan 2 kişi randevusuna gelmedi. O aşı dozları tekrar kullanılamıyor ve çöpe gidiyor. Dolayısıyla 2 kişinin aşısı boşa gitmiş oluyor. Gerçekten yazık, büyük israf. Bu durumda, başka kişilerin de hakkı yenmiş oluyor. Şu dönem aşıya erişme imkanı bulamayan kişilerin de hakkı yenmiş oluyor” açıklamasını yaptı.
BÜYÜKŞEHİRLERİN KAPATILMASI ARTIK SÖZ KONUSU”
Özellikle büyükşehirlerde kısıtlama kararının şart olduğunu söyleyen Prof. Dr. Tükek, sözlerine, “Bu kalabalıkların önlenmesi adına kesin bir çözüm bulunması gerekiyor. Şehir bazlı planlama aslında çok umut vadeden bir planlamaydı. Küçük şehirlerde, özellikle mahallelerde, semtlerde lokal kısıtlamalar yapılarak çok iyi takip etmek mümkündü krizi. Ama çok geçişli büyük şehirlerde bunu yapmak çok mümkün değil. Dolayısıyla o şehrin komple kapatılması artık söz konusu. Hele böyle 60 binli rakamlarda, iyice kırmızıya çalan renk değişikliği olan ve sürekli de artacağını düşündüğümüz bir tablo ile karşı karşıya isek, artık yapacak başka bir şey olmadığını söyleyebiliriz” şeklinde son verdi.

Kaynak: DHA

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol