Bakan Özer Açıkladı: Üç Müjde Birden Geliyor

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, eğitimle ilgili değişiklerin önümüzdeki günlerde uygulamaya konulacağını açıkladı.
Bakan Özer Aralık ayında öğretmenlik meslek kanunun TBMM'de görüşüleceğini ve teklifin kabul edilmesi durumunda, büyük değişikliklerin yaşanacağını belirtti.

İşte detaylar!

Bakan Özer, TBMM Genel Kurulu’nda dün bakanlığının bütçe görüşmelerinde özetle şunları söyledi:


1- 40 BİN YENİ ANASINIFI: 2022 sonuna kadar 5 yaş grubunda %78 olan okullaşma oranını da %100’e çıkarmayı hedefliyoruz. Bu hedeflere ulaşmak için 2022 yılında 3 bin yeni anaokulunu ve 40 bin yeni anasınıfını hizmete alacağız.

2- ÖĞRETMENLERE BİLİŞİM AĞI: Öğretmenlerimize, uzaktan eğitimde, eğitim seçeneklerini zenginleştirmek için Öğretmen Bilişim Ağı’nı, ÖBA’yı kurduk. Bu platformu, ilk kez, 21 Ocak-7 Şubat 2022 tarihleri arasındaki 2 haftalık ara tatilde uygulayacağız. Bu tarihler arasında öğretmenlerimizin mesleki gelişim eğitimlerini uzaktan eğitim olarak düzenleyeceğimizin müjdesini de buradan duyurmak isterim. Bu tarihler arasında öğretmenlerimiz de öğrenciler gibi okula gitmeden uzaktan eğitimle mesleki gelişimlerini tamamlayabileceklerdir.


3- MESLEK KANUNU MECLİS’E GELİYOR: Öğretmenlik meslek kanunu sayesinde, öğretmenlik artık bir "kariyer mesleği" olarak tanımlanabilecek; adaylık, öğretmenlik, uzman öğretmenlik ve başöğretmenliğin hakları, görevleri ve sorumlulukları gelişim temelli bir sistem içerisinde tanımlanabilecektir. Kariyer sistemindeki avantajları nedeniyle öğretmenlerimizin yüksek lisans ve doktora eğitimlerine yönelimleri de önemli oranda artacaktır. Öğretmenlik meslek kanunu teklifi inşallah bu ay içerisinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne gelecektir.

Kaynak: MEHTAP GÖKDEMİR Ankara -Milliyet

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Grubumuza Üye olarak Tüm Gelişmelerden Haberdar Olabilirsiniz 
 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner13