Artık Seyahat Etmek İsteyen Vatandaşlar HES Kodu Sayesinde İstedikleri Yere Gidebilecekler.

Bilim kurulu toplantısı sonrası bir çok alanda yapılan kısıtlamaların bayram sonrasında kaldırılacağı duyuruldu. Bakan Koca yaptığı açıklamalarda hayat eve sığar adlı uygulaması sayesinde HES kodu ile şehirler arası seyahatlerin başlatılacağını duyurdu.

Uzun süredir yasak olan şehirler arası yolculuk vatandaşların alacağı HES kodu sayesinde tekrardan başlayabilecek. Milyonlarca vatandaş HES kodunun ne olduğunu ve nasıl alınacağını merak ediyorlar.

HES kodu nasıl alınır ? Tüm detaylarıyla haberimizin içeriğinde

KOCA’DAN HES UYGULAMASI HAKKINDA AÇIKLAMA
Koca, ''Mobil uygulamanın bir diğer fonksiyonu da şudur, bireyler risk taşımadığını, hasta veya temaslı olmadığını bu uygulama aracılığıyla gösterebilecek. Uçağa binerken bu uygulama serbest giriş kartı olacak. Ulaştırmada bu bilgi bizlerden göstermemiz istenecek. Bu bilgi sosyal hayata katılım söz konusu olduğunda özel bir bilgi değildir. Bu uygulamaya öncelikle şehirlerarası uygulamaya geçiyoruz. Alacağınız kodu kullanarak uçak ve tren seyahati yapabileceksiniz. İlgili seyahat firması tarafından sağlanıp tedbir alınacak. Sonradan bir yolcuya virüs tespit edilirse yolculuk esnasında temas ettiği kişilerin takibi yapılacaktır. Hayat Eve Sığar mobil uygulamasından HES kodu alınabilecek. Tüm yolcuların en üst düzeyde güvenliği sağlanmaya çalışacak. HES kodları kişiye özel tekil kodlardan oluşacak. TC kimlik numarası gibi sabit olmayacak. Her paylaşımında farklı bir HES kodu oluşturulabilecek. Önümüzdeki günlerde mobil uygulama ve HES kodunun yaygın uygulanması hayatımızı kolaylaştıracak'' dedi.

HES KODU NEDİR,NASIL ALINIR?


HES kodu, Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden ‘HES kodu işlemleri’ bölümüne girilerek alınabilecek.

HES Kodu ayrıca SMS yöntemiyle de alınabilecek. Kısa mesaj ile HES kodu almak için, HES yazıp aralarında boşluk bırakılarak sırasıyla; TC kimlik numarası, TC kimlik seri numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazılır ve 2023’e SMS olarak atılır.

‘HAYAT EVE SIĞAR' UYGULAMASI NASIL İNDİRİLİR?
‘Hayat Eve Sığar' uygulaması, Play Store ve App Store üzerinden cep telefonlarına ücretsiz indiriliyor.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner14

banner13