Ankara Büyükşehir Belediyesi Hasanoğlan Köy Enstitüsü’nü Restore Edecek

1941 yılında kurulan Ankara'nın Elmadağ ilçesindeki Hasanoğlan Köy Enstitüsü Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilecek.
Ankara Büyükşehir Belediyesi, dünya eğitim tarihinde benzersiz bir yere sahip olan, Atatürk'ün "köylü milletin efendisidir" şiarı ve bu toprakların her karışına bilimi ve eğitimi götürme arzusu sonucunda ortaya çıkarılan "Köy Enstitüleri" arasında en önemli yere sahip olan "Hasanoğlan Köy Enstitüsü'nü  restore ederek topluma kazandıracak.
Daha önce Ankara Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından, korunması gereken kültür varlığı olarak tescillenen Hasanoğlan Köy Enstitüsü içindeki müzik okulu, amfi tiyatro ve müze yapıları zaman içerisinde kısmı restorasyonlar altına girmiş olsalar da, Ankara Büyükşehir Belediyesi, Enstitü arazisi içerisindeki, ahşap atölyeleri, hamam ve kampüs alanındaki çevre düzenleme uygulamalarını yeniden projelendirerek Hasanoğlan Köy Enstitüsü'nün tümününde restorasyon yapacak.
Restorasyon çalışmalarıyla ilgili gerekli onaylar için Milli Eğitim Bakanlığı'na başvuruda bulunan Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne, MEB'in İnşaat ve Emlak Dairesi Başkanlığı'ndan, ABB tarafından öngörülen röleve, restitisyon ve restorasyon gibi çalışmalar için öncesinde bakanlığa bildirimde bulunarak ilerlenilmesi kaydıyla onay verildiğini belirtilen ilgili yazı gönderildi.
Milli Eğitim Bakanlığı'dan iletilen onay yazısıyla projelendirilerek başlayacak restorasyon bittiğinde, eğitimde mihenk taşı olan Köy Enstitüleri'nin yarattığı değeri temsil eden ve Türkiye için çok önemli tarih, kültür ve sanat alanı olarak, öncelikle Ankaralıların ziyaretine açılıp açılmayacağı ya da Belediye'nin kendi plan ve stratejileri kapsamında herhangi bir eğitim faaliyetinin, restore edilen kampüste başlatılıp başlatılmayacağı henüz bilinmiyor.
Eğitim tarihimizin mihenk taşı olan Köy Enstitüleri açısından bu çok önemli gelişmenin, gezi inceleme araştırma ve öğrenme ortamı olarak yeniden gün yüzüne çıkarılması dileğiyle.
Kaynak: Mektepli Gazete

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol