2021 LGS sınavında da belirleyici ders yine Matematik olmuştur.

2021 LGS sınavında da belirleyici ders yine Matematik olmuştur. Soruların 3 tanesi kolay, 9 tanesi orta, 8 tanesi zor güçlük düzeyinde olup soruların 2 tanesi işlem yeteneği, 6 tanesi problem tabanlı ve 12 tanesi geometri tabanlı sorunlardan oluşmaktadır. Konulara göre soru sayılarının dağılımı 8. Sınıf matematik müfredatı ders saati ağırlığı ile uyuşmamaktadır. Örneğin %17 ağırlıktaki doğrusal ilişkiler konusundan 2 soru sorulmuşken %6 ağırlığa sahip eşitsizlikler konusundan da 2 soru sorulmuştur. A kitapçığının 15. Sorusunda müfredattan daha önceki yıllarda çıkarılmış olan 30-60-90 özel üçgeni bağıntısının kullanılmasına yönelik, yine A kitapçığının 18. Sorusunda müfredattan çıkarılan iki bilinmeyenli denklemler konusunu kullanılarak problemin çözümüne yönelik sorular kurgulanmıştır. Belirtilen sorular mevcut kazanımlar da çözülebilmekte lakin iki çözüm arasında süre ve işlem adımları olarak büyük farklılık oluşmaktadır. 
Eğitimde Ölçme Değerlendirmeye sadece test uygulaması olarak bakmak büyük hata olacaktır. Ölçme değerlendirme eğitim ve toplum sosyolojisi, eğitim psikolojisi, eğitimde fırsat eşitsizliği ve ekonomik boyutları ile de ele alınması gereken bir alandır. Bu bakış açısı ile 2021 LGS sınavını değerlendirmek gerekirse bir buçuk yıldır devam eden pandemi atmosferinde yapılan sınavın matematik alanında ölçme değerlendirme açısından sağlıklı olmadığı soru zorluk düzeyinin 14-15 yaşındaki ergenlik dönemindeki çocukların kendilerini yetersiz hissetmelerini sağlayacak ayrıca matematiğe karşı ön yargılarını artıracak bir etken durumunda olduğu görülmektedir.
Lgs sınavı için acil olarak akademisyenlerin, öğrencilerin LGS  puan durumları ile  ailelerinin sosyo- ekonomik düzey karşılaştırmalarına yönelik bilimsel çalışmalar ortaya koymaları gerekmektedir. Yapılacak bu çalışlar pandemi süresince “olanın garibanın çocuğuna olduğunun “ belirlenmesi ve  önlem alınması gerekliliği için yetkili mekanizmaları harekete geçirecektir.
Serdar Akmeşe

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol