2020 Yılı Temmuz Ayı Zamlı Emekli Maaşları

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Enflasyon değerleri emeklilerin maaş zamlarının ne kadar olavağını belirleyen bir durumdur. Haziran ayı enflasyonuyla birlikte emeklilerin Temmuz ayında alacağı zam oranlarıda belirlenmiş olacak

Emekliler ve çalışanlar Temmuz maaşlarını almalarına kısa bir süre kaldı ve milyonlarca emekli ve memur Temmuz ayında alacakları zam miktarının ne kadar olacağı sorusuna cevap arıyor.

Emeklilerin Temmuz ayında yüzde 4 oranında maaşlarını zamlı olarak alacaklar

Zamların belirlendiği aydır ocak ve temmuz. Açıklanan son mayıs ayı enflasyonu memur ve emeklileri için enflasyon farkı oluşacağını gösteriyor. Tabii son durum haziran ayı enflasyonu ile birlikte netlik kazanacak. Son yapılan toplu sözleşmeye göre görevdeki memurlar ve emeklileri, bu yılın temmuz ayında maaşlarını yüzde 4 zamlı alacak.

Yine toplu sözleşmeye göre de 2020’nin ocak-haziran enflasyonunun yüzde 4’ü aşması halinde aşan tutar maaş zammının üzerine eklenecek. İşçi ve Bağ-Kur emeklileri de ocak-temmuz olmak üzere senede iki defa zam alıyor ve zam oranı da bir önceki 6 aylık dönemde, TÜİK tarafından açıklanan, TÜFE’deki enflasyon oranına göre hesaplanıyor.

Tabloda 25-30 hizmet yılına göre emekli polis, öğretmen, akademisyen, hemşire, yargı üyeleri, mühendis, kaymakam olmak üzere bazı memur emeklilerinin temmuz zamlı maaşlarını göstermektedir. Toplu sözleşmeden kaynaklı yüzde 4 zammın üzerine ocak-mayıs enflasyonuna göre yüzde 0.57’lik enflasyon farkı eklenerek temmuz zamlı maaşlar hesaplanmıştır.

(Noyan Doğan/Hürriyet)
  

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol