15 Temmuz hain geceye ait yeni görüntüler ortaya çıktı

FETÖ terör örgütüne bağlı kişilerin düzenlediği 15 Temmuz hain darbe girişimine ait yeni görüntüler ortaya çıktı
Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişiminde bulunduğu 15 Temmuz gecesine ait yeni görüntüler ortaya çıktı. Tuzla Orhanlı gişelerinde yaşanan olaylar sırasında çekilen görüntülerde darbecilere karşı direnen vatandaşların, hainleri püskürtmek için geri adım atmadan mücadele ettikleri görülüyor.
Kalkışma haberini aldıktan sonra canları pahası otobana çıkan vatandaşların darbecileri kara yolunda hareket etmesini engellediği anları içeren görüntülerde vatan hainleri, direnen halkı yaylım ateşine tutuyor.


OTOBAN BARİYERLERİNE SİPER ALDILAR

Cep telefonu kamerasına yansıyan görüntülerde, duyulan silah sesleri ve patlamalara rağmen bulundukları yeri terk etmeyen vatandaşlar, buna karşılık otoban bariyerlerine siper alarak tekbir getiriyor.

Tarihi direnişte yer alan vatandaşlar, birbirlerini darbeci askerlerin nereden ateş ettiklerine dair uyarıyor.

Bu sırada yaralananlar olduğu da geçen diyaloglardan anlaşılıyor.

'KOLU KOPTU, ARABA GETİRİN'

"Yaralı var" seslerinin duyulduğu olaylar sırasında "kolu koptu, araba getirin" feryatları işitiliyor. Görüntülerde, bir kişinin, "Bunların hepsini yayınlayacağım, sivillere sıkıyorlar, yaralananlar, kolu kopanlar var" diyerek darbecilere tepki gösterdiği duyuluyor.

Vatandaşların kendi aralarındaki diyalogları da darbeci hainlerin gerçek yüzünü ortaya koyuyor.

Bir kişinin, "Askerimiz bize kurşun sıkıyor. Nereye sıkıyor bunlar? Mermiler hemen arkamızdaki duvara isabet ediyor." sözleri de dehşet anlarını ve gözü dönmüş hainlerin sivilleri hedef aldığı anları tekrar yaşatıyor.


Kısa bir sessizliğin arkasından seri halde silah atışları duyuluyor. Ancak vatandaşların yağmur gibi yağan mermiler karşısında yılmadan bedenlerini kurşunlara siper ettikleri görülüyor.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'IN ÇAĞRISI SONRASINDA HAVALİMANINA HAREKET ETTİLER

Görüntülerin sahibi İsa Paşaalioğlu yaptığı açıklamada, 15 Temmuz akşamı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısının hemen sonrasında Pendik ilçesine bağlı Göçbeyli Mahallesi'nden çok sayıda kişiyle araçlarla havalimanına gitmek üzere hareket ettiklerini ifade etti.

Orhanlı gişelerine geldiklerinde bir polis otosunun kendilerini durdurduğunu belirten Paşaalioğlu, polislere havalimanına gitmek istediklerini söylediklerinde "Gidecekseniz araçlarınızı yolda bırakın. Darbeciler geçemesin. Siz yaya olarak gitmeye çalışın" karşılığını aldıklarını aktardı.

'DARBECİLER MİLLETİMİZİN DİRENİŞİYLE BASTIRILDI'

Araçların anahtarlarını da polislere vererek yürümeye başladıklarını ifade eden Paşaalioğlu, şöyle konuştu:


"Uzaktan bir keskin nişancının uzun namlulu silahla ateş ederek polisimizi şehit etmesini gördüm. Orhanlı gişeleri darbeci, hainler tarafından tutulmuştu. Ben de sivillerin üzerine ateş eden hainleri kayıt altına almaya başladım. Bu sırada hemen yanımda vurulan bir vatandaşın kolu koptu. Darbeciler milletimizin direnişiyle bastırıldı. Gişelerde 50 kişilik bir hain grup vardı. Ancak bölgenin yakınında FETÖ'ye ait bir okulda da darbeci askerlerin beklediğini duydum. Çünkü bir otobüs gelen askerler derdest edildikten sonra daha sonra 5-6 otobüse bindirilerek götürüldü. Allah bir daha yaşatmasın. Devletimiz için her zaman canımız fedadır."

'HİÇ PİŞMANLIK YAŞAMADIM'

Görüntülerde "kolu koptu" diye vatandaşların feryat ettiği 15 Temmuz Gazisi Üzeyir Civan da aradan geçen 3 yıla rağmen hainlerin darbe girişiminde bulunduğu gece kolunu kaybetmenin pişmanlığını hiç yaşamadığını dile getirdi.

"O günkü duygularımız neyse bugün de aynı duyguları yaşıyoruz." diyen Civan, şunları kaydetti:

"Bizim için önemli olan vatanımızın ve milletimizin bekasıdır. Benzer bir olay olsa yine aynı duygularla sokaklara çıkar canımızı, kolumuzu, bacağımızı yine veririz. Annemi darbe girişiminden sonra kaybettim. Bana bakar hüzünlenirdi. Ölmeden önceki saatlerinde bile gözü benim kolumdaydı. Anneler evlatlarına dayanamaz ancak aynı şekilde evlatlar da bu vatanın elden gitmesine dayanamaz."


Öte yandan 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Tuzla Orhanlı gişeler ve Sultanbeyli mevkisinde biri polis 6 kişinin şehit edilmesi, 42 kişinin yaralanmasına ilişkin İstanbul 28. Ağır Ceza Mahkemesi, 6 sanığın ağırlaştırılmış müebbet, 57 sanığın ise müebbet hapisle cezalandırılmasına hükmetmiş, heyet ayrıca "kasten öldürme" suçundan 3 sanığın da beşer kez, bir sanığın dörder kez ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmasına karar vermişti.

Kaynak: AA

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner14

banner13