Zorbalık durdurulabilir mi?

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!


Focus'daki en son PISA, zorbalık hakkında bazı temel bilgileri anlatıyor. İlk olarak, zorbalık yaygındır. İkincisi, her tür öğrenci (erkek ve kız, zengin ve yoksul), zorbalık riskiyle karşı karşıyadır. Üçüncü olarak, zorbalık düşük performans ve psikolojik sıkıntı ile güçlü bir şekilde ilişkilidir. Dördüncüsü, okul ikliminin kalitesi okulda zorbalık insidansı ile ilgilidir .

Hemen hemen her ülkede zorbalık raporları endişe verici derecede yüksektir. OECD ülkelerindeki öğrencilerin yaklaşık% 4'ü, diğer öğrenciler tarafından ayda en az birkaç kez vurulduğunu veya itildiğini bildirmiştir. Öğrencilerin% 8'i, yılda birkaç kez vurulduğunu veya itildiğini bildirdi. Öğrencilerin yaklaşık% 8'i sık sık okuldaki kötü söylentilerin nesnel olduklarını bildirmiştir. Fiziksel zorbalık, kızlar arasında daha az yaygındır, ancak kızlar daha sık görülen daha şiddetli tipler kadar zararlı olabilecek kötü söylentiler gibi tacizlerin daha incelikli biçimlerinin kurbanıdır. Yakın zamanda gelen göçmen öğrenciler genellikle zorbaların hedefi. 

Zorbalık öğrencilerin okulda düşük performans gösterme olasılığı daha yüksektir ve zorbalığın daha sık olduğu okullar PISA'da çok daha düşük seviyelerdesosyo-ekonomik statü gibi diğer öğrenci özelliklerini hesaba kattıktan sonra bile zorbalığın daha az olduğu okullardan daha fazladır. Genel olarak PISA verilerine dayanan analiz için, nedensel bir etkiden söz edemeyiz. Ancak, PISA'dan elde edilen sonuçlar, fiziksel veya ilişkisel zorbalığın mağdurlarının yaşadığı stresin kaygıya ve bazı durumlarda depresyona yol açabileceğini ve mağdurların okul görevlerine konsantre olmalarını ve iyi performans göstermelerini çok zorlaştırdığını gösteren zengin bir kanıt kanıtıdır. okulu.
  
Temel mesaj açıktır: okullarda zorbalığı azaltmak için daha çok şey yapmalıyız. Yükselişte siber zorbalık ile, eylem bugün olduğundan daha acil. Ama zorbalığı durdurabilir mi? Kanıtlar, zorbalık insidansını önemli ölçüde azaltmak mümkün olduğunu göstermektedir. PISA verileri, öğretim kadrosunun tutumları ve davranışları gibi çevresel faktörlerin, zorbalık problemlerinin okulda ne dereceye kadar ortaya çıkacağını etkileyebileceğini göstermektedir. Öğretmenlerin dersi verdikleri zaman sessiz tutabilecekleri ve öğrencilerin öğretmenleri tarafından adil bir şekilde ele alındıklarını gördükleri okullar, zayıf bir disiplin iklimi ve olumsuz öğretmen-öğrenci ilişkileri olan okullardan daha az zorbalık vakalarına sahiptir. Böylelikle zorbalık insidansının azaltılması, yetişkinlerin sıcaklık, dikkat ve ilgisi ile karakterize edilen bir okul ortamında daha kolaydır; Kabul edilemez davranışlarda firma sınırları; yetkililer ve pozitif rol modelleri olarak hareket eden yetişkinler.

Zorbalığı engellemeye yardımcı olan bir okul kültürü oluşturmak, okul personeli, öğrenciler ve veliler arasında koordineli bir bağlılık ile tam bir okul yaklaşımı gerektirir. Başarılı olduğu kanıtlanmış anti-zorbalık programlarının birçoğu ( Finlandiya'daki KiVA girişimi veya İspanyol Castilla y Leon'daki Okul Öğrenme Ortam Planı gibi), zorbalık davranışının ve onunla ilişkili grubun nasıl ele alınacağı konusunda öğretmenlere eğitim vermektedir. süreçler, öğrencilerin zorbalığın yaygınlığını denetlemek için anonim araştırmalar ve velilere bilgi verme ve onlara katılma stratejileri. Programların ayrıca uzun vadeli olması ve sık sık izlenmesi ve etkili olması için değerlendirilmesi gerekmektedir.

Zorbalık herhangi bir zamanda ortadan kalkmayacak; okullar, veliler ve öğrenciler tarafından ortak bir çaba ile, okula gitmek daha sağlıklı ve mutlu bir deneyim olabilir. Kamu politikası, okullarda anti-zorbalık programlarının uygulanmasını destekleyebilir ve bu programların etkinliğini artırmak için daha fazla araştırma ve değerlendirmeyi kolaylaştırır. 

Linkler 
PISA Odak No: 74: Okulda ne kadar problem zorlanıyor? 
PISA 2015 Sonuçları (Cilt III) - Öğrenci Well-Being 
Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Program (PISA)
twitter konuşma takip edin: #OECDPISA
 

Kaynak: https://oecdeducationtoday.blogspot.com/2017/07/can-bullying-be-stopped.html

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Grubumuza Üye olarak Tüm Gelişmelerden Haberdar Olabilirsiniz 
 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol