google-site-verification: google6827054ec461fa5a.html

Zorba Çocuğu Olan Ailelere Öneriler

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Masum çocukların kabadayılar tarafından alay, aşağılayıcı ve saldırgan olduğu korkunç trajedileri betimleyen "Bully" belgeselini daha önce gördükten sonra, "Zorbaların ebeveynleri ne olacak?" Diye sormaya zorlandım. Nasıl destek alırlar? Çocuklarının masum çocuklara uyguladıkları zararlı eylemleri tanımak ve durdurmak için ne yapabilirler?

Zorbaların ayırt edici bir özelliği bulunmuyor. Her etnik gruptan, ırktan, sosyal-ekonomik sınıftan, cinsiyetten ve dinden geliyor olabilirler. Çocuğunun başka bir çocuğa kasıtlı olarak acı çektirdiğini ve onu aşağıladığını öğrenmek, bir ebeveyn için hazmetmesi güç olabilir. 

Araştırmalar, çocukları zorbalık yapmaya teşvik eden sebeplerin şunlar olabileceğini gösteriyor: 

• Başkalarının duygularına karşı empati ve şefkat eksikliği
• Hayatlarında gerçekleşen olaylarla ilgili öfkelerini ifade etme 
• Kontrol sahibi olmayı isteme
• Düşük özsaygı
• Akranlarını etkileme çabası
• Ebeveynlerinin veya kardeşlerinin zorbalık yapıyor olması
• Ebeveynleri tarafından yeterince ilgi görmüyor/denetlenmiyor oluşları
• Ebeveynlerinin disiplin sahibi olmaması 

• Zorbalığa uğramış ve intikam almaya çalışıyor olmaları

İyi haberse, çocuğu zorbalık yapan ebeveynlerin bu durumu düzeltmeye yardımcı olmak için yapabileceği birçok şey mevcut. Hızlı harekete geçtiğiniz takdirde, çocuğunuza duygularıyla, akran baskısıyla ve diğer insanlarla yaşadığı tartışmalarla başa çıkmasına yardımcı olacak yöntemleri öğretebilirsiniz.

İşte bazı öneriler:

• Sakin kalın. Okul çalışanları ve mağdur çocuğun ebeveynleriyle iletişim kurmanız gerekecek. Kimse öfkeli bir yetişkinle konuşmak istemez.

•Çocuğunuzun davranışlarına bir engelin sebep olmadığından emin olun. Sınırlı sosyal becerilere veya davranış sorunlarına sahip olmak çocukların zorbalık yapmasına sebep olabilir. Bu durumda çocuğunuzun bireysel eğitim programlarına katılmaları gerekebilir.

• Başka insanların çocuğunuzun davranışlarıyla ilgili ne dediklerine kulak verin. Ardından, olanları bir de çocuğunuzdan dinleyin. Davranışının arkasındaki motivasyonu anlamaya çalışın. Çocuğunuz zorbalığa mı uğruyor? Arkadaşları zorba mı? Bu şekilde çocuğunuzla konuşmaya başlayın.
• Çocuğunuza, davranışının sebep olduğu hasarı açıklayın. Zorbalık, mağdurlarında fiziksel, psikolojik ve duygusal hasara yol açıyor.
• Empatiyi öğretin. Zorbalığa uğramanın nasıl bir şey olduğunu düşünmesini isteyin. Zarar verdiği çocuktan nasıl özür dileyebileceği üzerine konuşun.
• Çocuğunuza, zorbalık yerine başvurabileceği alternatif stratejiler öğretin. Unutmayın, kimse bir zorba olarak doğmaz ve çocuklar değişebilir. “Bir kere zorbalık yapan her zaman zorbalık yapar” düşüncesi doğru değil. Gelecekte akranlarıyla karşılaşabileceği sorunlara hazırlanması için rol oynama (role play) yöntemini kullanın. Sırayla karakterleri değiştirin ve çocuğunuzun zorbalığa uğrayan kişiyi canlandırmasını isteyin. Bu sayede davranışının neden değişmesi gerekiğini daha iyi anlayacaktır.
• Beklentilerinizi net bir şekilde ifade edin. Zorbalık yapmaya devam ederse bunun sonuçları olacağını ve davranışını hiçbir şekilde tolere etmeyeceğinizi belirtin.
• Evde çocuğunuza iyi bir örnek olun. Başka insanlarla iligli dedikodu yapmayın ya da kaba hikayeler anlatmayın. Şiddet içermeyen bir tutum modelleyin.
• Başkaları için şefkat gösterdiğinde çocuğunuzu övün.
• Son olarak, çocuğunuz zorbalık yapmayı bırakmazsa zihinsel sağlığı için bir uzmandan destek alın. 

Ebevenylerin zorbalık davranışlarını bir olaylar döngüsü olarak düşünmeleri faydalı olabilir. Bir tarafta zorba var. Onun biraz uzağında kendisini cesaretlendiren destekçileri var. Ardından aktif olarak zorbalık yapmayan, ancak zorbaların davranışlarını izlemekten hoşlanan çocuklar var. Döngünün diğer tarafında zorbalığa şahit olan, ama görmezden gelip müdahale etmeyen çocuklar var. Bu çocukları, zorbalıktan hoşlanmayan ama araya girmekten korkan çocuklar takip ediyor. Ve döngünün diğer tarafında “koruyucu” bulunuyor: Zorbaya karşı çıkan ve mağdur çocuğu koruyan çocuk/çocuklar. Ebeveynler, çocuklarıyla bu döngü hakkında konuşmalı ve zorbalığa uğrayan çocukla arkadaş olmaları için onları teşvik etmeliler. Nazik bir söz dünyaları değiştirebilir.  

Çocuğunuza yardım etmek için izleyebileceğiniz en iyi yol; zorbalığı en başında engellemek. Ebeveynleri zorbalığı engelleme konusunda proaktif davranmaya davet ediyorum. Okulunuzun zorbalığı engelleme ve zorbalığı durdurma konularında ne gibi ilkelere sahip olduğunu öğrenin. Okul Aile Birliği’ne katılın ve öğrenciler için zorbalığı tanıma ve durdurma konulu bir bilgilendirme programı başlatmak için neler yapabileceğiniz konuşun. Bu davranışı durdurma konusunda ebeveynler büyük bir rol oynuyor. Zorbalığa karşı şimdi harekete geçin. 

Kaynak: https://www.huffpost.com/entry/bullying_b_1435791?guccounter=1&guce_referrer=aHR0cHM6Ly93d3cuZ29vZ2xlLmNvbS8&guce_referrer_sig=AQAAABfEzr1qc-0Odk51D15kmug4u9Rd8f4DWsiIuA4KXS2U8fWcA9ixW0oofEGHZWHshHa4Y_bm8P8R9c3h0DYTzz7KNT2UBtqfEYKOWgU2YFMgBeGfc3pV99dOpNnMz-_4CRCVlnhwKqwNlUF4JzwpXefZFIUU0ZqB1tCebOxBR3Gu

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol