Zoom kullanan öğretmenlere yönelik pratik ayarlar

MEB'in canlı ders için yönlendirdiği Zoom uygulmasının arayüzü İngilizce olduğundan kullanırken öğretmenler pek çok sıkıntı yaşamaktadır. İşte Zoom kullanan ogretmenler için bazı pratik ayarlar...
Zoom kullanan öğretmenler için pratik ayarlar
1. ID numaraları ve şifre değişiyor
Çözümü, Schedule ile ileri tarihli konferans oluştururken Meeting ID kısmında Personal Meeting seçili olursa değişmez.
2. Öğrenciler ekranı çiziyor ya da müdahale ediyor
Share Screen ile ekranı paylaştığınızda üstte çıkan seçeneklerden More seçeneğine gelince açılan menüden "Disable partipicans annotation" seçeneğini bir defa tıklayın. Disable değil de "Allow" seçili ise değiştirmeyin.
3. Öğrencilerin girişte mikrofonu açık oluyor
Schedule ile ileri tarihli konferans oluştururken Meeting options menüsündeki "Mute partipicans upon entry" seçeneğini işaretleyin.
4. Ama öğrenciler giriş yaptıktan sonra kendileri mikrofonlarını açabiliyor, müdahale edemiyoruz :
Konferans başladıktan sonra alttaki "Manage Partipicants" menüsünü açınca sağda çıkan pencerenin alt sağ köşesinde "More" yazısının başındaki ok işareti ile menüyü açıp "Allow partipicants to unmute themselves" seçeneğinin başındaki işareti kaldırın.
5. Öğrenciler sık sık isimlerini değiştiriyor
Konferans başladıktan sonra alttaki "Manage Partipicants" menüsünü açınca sağda çıkan pencerenin alt sağ köşesinde "More" yazısının başındaki ok işareti ile menüyü açıp "Allow partipicants to rename themselves" seçeneğinin başındaki işareti kaldırın.
6. Öğrenciler chat penceresinde gereksiz yazılar yazıyor
Konferans başladığında alttaki menüden "Chat" seçeneğini tıklayın. Sağda açılan pencerenin sağ alt köşesinde "File" yazısının yanındaki üç noktaya tıklayın. "No one" seçerseniz sadece siz mesaj gönderebilirsiniz. "Host only" seçerseniz öğrenciler sadece size mesaj gönderebilir, başkası bu mesajı göremez. Size uygun seçeneği işaretli hale getirin.
7. Dersi kaydedemiyorum
Konferans başladığında alttaki menünün en sağında "Record" yazısına tıklayıp kaydı başlatın. Dersi sonlandırdığınızda sistem otomatik olarak video convert (dönüştürme) işlemini başlatacaktır.
Emrah Mutluer

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol