'Yüz İfadelerini Paslamak' adlı etkinliği ana sınıfı ve ilkokul seviyesindeki tüm sınıflara uygulayabilirsiniz.

Anaokulu ve ilkokul öğrencilerinin duygusal okuryazarlık ve sosyal ipuçlarına daha iyi yanıt verilmesi açısından farklı bir etkinlik. Sizlerde öğrencilerinize bu etkinliği uygulayabilirsiniz.

Farkyaratan Sınıfların Türkçe'ye kazandırdığı 'Empati için Rehber' kitapçığında yer alan 'Yüz İfadelerini Paslamak' adlı etkinliği ana sınıfı ve ilkokul seviyesindeki tüm sınıflara uygulayabilirsiniz. 
Etkinliğin temel amacı, çocukların duygusal okuryazarlık ve sosyal ipuçlarına daha iyi yanıt verme becerilerini güçlendirmek. Bu etkinliği sınıfta nasıl uygulayacağız peki?

Çember oluşturun. Bu çemberde her öğrenci önündekinin sırtını görecek şekilde oturmalıdır. En öndeki öğrenci bir yüz ifadesi olşturur ve önündeki öğrencinin omzuna yavaşça vurarak ifadeyi ona gösterir. Yüz ifadesini gören öğrenci aynı yüz ifadesini kendi önündeki öğrencinin omzuna vurarak taklit eder, yani 'paslar'. En sonuncu öğrenciye gelindiğinde bu yüz ifadesine bir isim bulması istenir. Daha sonra sınıfça farklı isim seçenekleri üzerine konuşulur. 
Oyunun sonunda değerlendirme yapmak amacıyla; 'Oyun süresince ne oldu? Oyunu başarıyla oynamak için hangi becerilerden yararlandınız? Bu becerileri oyun dışındaki durumlarda nasıl kullanabiliriz?' vb. sorulardan yararlanabilirsiniz.
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol