YÜKSEKÖĞRETİMDE ULUSLARARASILAŞMA VE MÜLTECİ ÖĞRENCİLER FORUMU

Yükseköğretim Kurulu tarafından Cumhurbaşkanlığı himayesinde yürütülen "Ortadoğu'da Akademik Mirası Koruma Projesi" kapsamında "Yükseköğretimde Uluslararasılaşma ve Mülteci Öğrenciler" konulu forum, Karabük Üniversitesinde düzenlendi.

Foruma YÖK Başkanvekili Prof. Dr. Rahmi Er ve YÖK Yürütme Kurulu Üyesi ve Ortadoğu'da Akademik Mirası Koruma Proje Koordinatörü Prof. Dr. Zeliha Koçak Tufan'ın yanı sıra, Cibuti Yükseköğretim ve Araştırma Bakanı Nabil Mohamed Ahmed, Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar (YTB) Başkanı Abdullah Eren,Yükseköğretim Kalite Kurulu (YÖKAK) Başkanı Muzaffer Elmas, Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu Başkanı Süleyman Arslan, Maarif Vakfı Başkanı Prof. Dr. Birol Akgün, Karabük Valisi Fuat Gürel, Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Refik Polat, Karabük Emniyet Müdürü Sırrı Tuğ, Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Fatih Ürkmezer ile büyükelçiler ve rektörler katıldı.

Forumun açılışında YÖK Yürütme Kurulu Üyesi ve Proje Yürütücüsü Prof. Dr. Zeliha Koçak Tufan "Ortadoğu'da Akademik Mirası Koruma Projesi" başlıklı, YÖK Başkan Vekili Prof. Dr. Rahmi Er "Türk Yükseköğretim Sisteminde Uluslararasılaşma, Fırsatlar ve Tehditler" başlıklı, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı Abdullah Eren "Uluslararası Öğrenci Seçimi ve Destekleri" başlıklı, Maarif Vakfı Başkanı Prof. Dr. Birol Akgün "Yurtdışı Eğitim Faaliyetleri" başlıklı, Göç İdaresi Genel Müdürü Abdullah Ayaz "Uluslararası Öğrencilerin Türkiye'ye Geliş ve Eğitim Sürecinde Göç İdaresinin Rolü" başlıklı ve YÖK Kalite Kurulu Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Elmas ise "Uluslararası Eğitimde Kalite ve Akreditasyon" başlıklı konuşmalarını gerçekleştirdiler.

YÖK Başkanvekili Prof. Dr. Rahmi Er yaptığı konuşmada, son 4 yılda YÖK'ün "çıktı odaklı" bir yapılanmaya girdiğini, bu kapsamda birçok proje başlattıklarını söyledi.

Er, aldıkları bütün kararlarda kaliteyi öncelediklerini vurgulayarak, yerel ve küresel ölçekte rekabetçi bir yükseköğretim sistemi hedeflediklerini kaydetti.

Uluslararasılaşma konusuna büyük önem verdiklerini belirten Başkanvekili Rahmi Er, yabancı uyruklu öğrenci sayısının artışına işaret ederek, şöyle devam etti:

"Bundan 4 yıl önce 48 binlerde olan uluslararası öğrenci sayımız 148 bini geçmiştir. YÖK tarihinde ilk kez uluslararası ilişkiler daire başkanlığını ihtisas ettik, ilk defa Yükseköğretimde Uluslararasılaşma Strateji Belgemizi hazırladık ve yurt dışına açıldık. Bakan düzeyinde Yükseköğretim alanında ilişkileri geliştirebilmek için çeşitli protokoller imzaladık. Cibuti Yükseköğretim Bakanı ile de 2015 yılında bir işbirliği protokolü imzaladık. Uluslararası öğrencileri bilgilendirmek amacıyla 'Study in Turkey' web sitemizi güncelliyoruz. Bu sitede sistemimizle ilgili genel bilgilerin yanında burslar, deneyimler, yaşam şartları ve Türk kültürü gibi çeşitli bilgiler yer alıyor.

"Ortadoğu'da Akademik Mirası Koruma" projesinin önemine ve hedeflerine de değinen Er, dünyanın her köşesinde düzenlenen panellerle Ortadoğu'da olanları anlatmaya çalıştıklarını, bölgedeki kültür miraslarının savaşlar nedeniyle yok olduğunu, öğrenci ve akademisyenlerin mülteci konumuna düşürüldüğünü, bu kişilerin büyük bir bölümünün yarıda kalan eğitimlerini Türkiye'deki üniversitelerde sürdürdüğünü sözlerine ekledi.

Konuşmaların ardından forum, öğleden sonra düzenlenen Büyükelçiler Paneli ile devam etti.

 
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol