YÖK’ÜN E-KAYIT HİZMETİ İLE 280 MİLYON LİRA TASARRUF SAĞLANDI

YÖK’ÜN E-KAYIT HİZMETİ İLE 280 MİLYON LİRA TASARRUF SAĞLANDI


Yükseköğretim Kurulu (YÖK) verilerine göre, elektronik kayıt (e-kayıt) yapabilecek 647 bin 716 kişiden 504 bin 271'inin üniversite kaydını bu sistem üzerinden yaptırmasıyla yaklaşık 280 milyon lira tasarruf sağlanmış oldu.

Üniversite adaylarının, tüm devlet üniversiteleri ile e-kayıt hizmeti sunan 49 vakıf üniversitesine e-kayıt işlemleri 21 Ağustos'ta sona erdi. Elektronik kayıt yapabilecek öğrencilerin büyük bir çoğunluğunun YÖK’ün e-kayıt kolaylığından istifade ettiği görüldü.

- 504 bin 271 öğrenci e-kayıt kolaylığını tercih etti

Bu yıl tüm devlet üniversiteleri ile elektronik kayıt uygulamasına dâhil olmak isteyen 49 vakıf yükseköğretim kurumu, dileyen öğrenciler için e-devlet kapısından kayıt yaptırma imkânı sundu.

Elektronik kayıt yapabilecek 647 bin 716 kişiden 504 bin 271'i üniversite kaydını YÖK'ün 2014-2015 öğretim yılından beri e-devlet kapısı üzerinden öğrencilerin hizmetine sunduğu e-kayıt uygulaması üzerinden gerçekleştirdi. Böylelikle e-kayıt olma imkânına sahip olan adaylardan yüzde 78’i üniversite kaydını üniversitesine gitmeden, elektronik ortamda kolayca yapmış oldu.

Devlet üniversitelerinde 588 bin 118 kişiden 487 bin 111 kişi, elektronik kayıt uygulamasına dâhil olan 49 vakıf yükseköğretim kurumunda ise 59 bin 598 kişiden 17 bin 160 kişi e-kayıt kolaylığını tercih etti.

- E-kayıt uygulamasına olan ilgi her geçen yıl artıyor

Elektronik kayıt yapabilecek öğrencilerin devlette yüzde 83’ü, vakıfta ise yüzde 29’u elektronik kaydı tercih etmiş oldu. Geçen yıl bu oranlar devlet üniversitelerinde yüzde 79, vakıf üniversitelerinde ise yüzde 24 idi.

YÖK yetkilileri, üniversitelere kayıt işlemlerinde büyük bir kolaylık sağlayan e-kayıt uygulamasına olan ilginin her geçen yıl artarak öğrenci ve ailelerin kayıtlarda bir numaralı tercihi olduğunu belirterek, devlet üniversitelerine nazaran vakıf yükseköğretim kurumlarındaki oranın daha düşük olmasının sebebinin bu kurumlardaki öğrenim ücreti ödeme işlemlerindeki bazı prosedürlerden kaynaklandığını ifade ettiler.

- Kayıt işlemlerinde öğrenci ve ailelerine büyük tasarruf

Bu yıl, elektronik kayıt sayesinde en az 280 milyon lira tasarruf sağlandığı tahmin ediliyor. Hesaplama öğrencilerin kayıt yaptırmak için en az bir veli ile üniversitenin bulunduğu şehre gittiği, bir gece konakladığı, gidiş dönüş yol parası ve yemeğe harcadığı miktar göz önüne alınarak yapıldı.

Bu rakamın, kayıt yaptıran öğrencilerin bir bölümünün arkadaşları veya ailesinden daha fazla kişiyi götürdüğü dikkate alındığında daha da fazla olduğu düşünülüyor.

- Geçen yılki tasarruf tahmini 215 milyon idi

YÖK'ün geçen yılki verilerine göre elektronik kayıt yaptırabilecek 586 bin 041 adaydan yüzde 75’ine karşılık gelen 439 bin 275'i elektronik kayıt yaptırmış ve bu sayede tahmini 215 milyon lira tasarruf sağlanmıştı. Bu sene bu tasarruf oranının 65 milyon liralık artışla 280 milyon liraya çıktığı tahmin ediliyor.

- Bürokratik işlemler büyük ölçüde azaldı

YÖK, öğrenci ve velilerinin hem hayatlarını kolaylaştırma hem de potansiyel harcamalarını azaltma için son yıllarda elektronik kayıt, e-öğrenci belgesi, online denklik başvurusu ve e- mezun belgesi vb. birçok uygulamayı e-devlet kapısı üzerinden hayata geçirdi.

YÖK’ün hizmete sunduğu bu uygulamalar sayesinde bürokratik işlemler büyük ölçüde azaldı ve zaman tasarrufu sağlandı. Üniversitelerin bu öğrenciler için harcayacağı iş gücü de büyük bir oranda azalmış oldu.

Kaynak: AA

Anahtar Kelimeler:
YökE Kayıt

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol