YÖK'ten Milyonlarca Öğrenciyi İlgilendiren Önemli Açıklama

Koorna virüsü salgını nedeniyle milyonlarca öğrenci okullarından uzakta memleketlerinde bulunmakta. Salgın nedeniyle YÖK üniversitelerdeki dönemi bitirmiş, ve öğrencilerin uzaktan eğitimle sınavlara gireceğini duyurmuştu. 

Yüksek Öğretim Kurumu, milyonlarca öğrencinin merakla beklediği sınav konusuna açıklık getirdi. YÖK, üniversitelerdeki dönem sonu sınavların nasıl yapılacağını açıkladı. Sınavlar rastgele seçilecek ve öğrenciler, sınav esnasında tam ekran kullanacak aynı zamanda tarayıcı kilidi işlevselleşecek.
Koronavirüs salgını sebebiyle, dönem sonu yapılacak olan sınavlar dijital ortamda gerçekleşecek. Salgın yüzünden yüz yüze gerçekleştirilmeyecek olan dönem sonu sınavların dijital ortamda yapılmasına karar verilmişti. Dijital ortamda yapılacak olan sınava ilişkin tüm ayrıntılar YÖK tarafından belirlendi ve üniversitelere bildirdi.

SINAVA GİREMEYEN ADAYLAR İÇİN TELAFİ SINAVLAR YAPILACAK

Sınava girmeyen öğrenciler için telafi sınavları düzenlenecek. E-devlet üzerinden sisteme girişlerde, öncelikler verilecek. Bunun dışında dijital ortamlara erişimi olmayan öğrenciler için alternatif yollar üretilecek. Öğrenciler bölgelerinde kamu kurumlarının, milli Eğitim Bakanlıkları'nın bilgisayar ve internetlerini kullanabilecek. Kabul edilebilir sebeplerden dolayı, sınavlara girmeyen öğrencilere telafi amaçlı yeniden sınavlar düzenlenecek. Sınavda teknik sorun yaşaması durumunda öğrenciler için gerekli prosedürler uygulanacak.


 

İNTİHAL TESPİT PROGRAMLARI KULLANILACAK

Öğrencilere verilen ödev, araştırma ve proje gibi raporların değerlendirilmesi için İntihal Tespit Programları devreye girecek. Sınavların türüne göre öğrencilere gerekli olan süre verilecek. Engelli öğrencilerin gireceği sınavlarda, öğrencilerin sınavlarını sağlıklı bir şekilde yapabilmeleri için gerekli tüm önlemler alınacak.

SINAV BAŞLAMADAN ÖNCE TÜM DETAYLAR ÖĞRENCİLERE SUNULACAK

Öğrencilere sınav öncesinde sınav süresi, sınavın işletişi, puanlama ilkeleri, etik kurallar ve sınav itirazları gibi çeşitli konularda bilgilendirmeler yapılacak. Öğrencilerin sınavlarının verimli bir şekilde geçebilmesi için sınav güvenlik tedbirleri devreye girecek.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner14

banner13