Yıl İlerledikçe Öğrencilerin Motivasyonunu Arttırmak

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

By Judy Willis
Okulun ilk haftalarını yöneten sıkı çalışmanızın, öğrencilerin okul topluluğuyla olan bağlantılarını ve gelecek öğrenmeye duydukları coşkuyu arttırması olasıdır. Ancak, dönem devam ettikçe ve bu motive edici momentumu sürdürmeye çalıştığınızda, yılın başlangıcında adanmış olduğunuz hazırlık zamanını bulamayabilirsiniz.

Yine de, öğrencilerinizin heyecan kabarcıkları söndüğü zaman bile, sinirbilim araştırmalarından edindikleri bilgilerle bağlantılarını, katılımlarını ve motivasyonlarını yeniden başlatabilirsiniz .

MOTİVASYONUN SİNİRBİLİMİ
Motivasyon öğrenme, deneme, çalışma ve sebat etme arzusudur. Ben bir nörolog ve eski bir öğretmenim ve odak alanlarımdan biri öğrenme sinirbilimidir - özellikle motive edici ve başarılı öğrenme. Öğrencilerin içsel motivasyon düzeyleri (dışarıdan bir ödül yerine etkinliğin kendisinin doğal memnuniyeti) doğrudan artan çaba ile ve davranışlarının, seçimlerinin, odaklanmasının ve performansının etkinliğini görmesiyle doğrudan ilişkilidir .

İçsel motivasyon, seçtiğimiz bir hedefe ulaştığımızda bize memnuniyet duygusu veren bir beyin kimyasal olan dopamin tarafından desteklenmektedir. Dopamin seviyeleri yükseldiğinde, kişinin memnuniyet duygusu ve dikkatini ve çabasını sürdürmeye devam etme arzusu da artar. Artan dopamin  ayrıca hafıza, dikkat, azim ve yaratıcı problem çözme gibi diğer zihinsel süreçleri de iyileştirebilir .


SEÇİMİN DEĞERİ
Dopamin salınımı, diğer şeylerin yanı sıra, arzu edilen zorluklarla karşılaşarak, arkadaşlarla, hareketle, mizahla ve müzik dinleyerek desteklenir. Öğrencilerin dopamin düzeylerini neyin yükselttiğini bilmek, motivasyonlarını sürdürme veya yeniden başlatma arayışında size yardımcı olabilir. Özellikle etkili bulduğum bir dopamin güçlendirici, öğrencilerin içsel motivasyon seviyelerini arttırıp , akademik çabalarında sürekli çabalarını ve sebat etmelerini destekleyen bir seçenek .

Seçim, öğrenmeleri için öğrencilere sorumluluğu kaydırır ve kararlarını ve karar vermelerini geliştirir. Bazı öğrenciler doğru şeyi yapmama korkusuyla çok fazla özgürlüğe sahip olma konusunda endişeli hissedebilirler. İlk önce küçük seçimlerle başlayarak, öğrencilerinizin iyi seçimlerle değerlendirme, seçme ve takip etme becerilerini geliştirmelerine yardımcı olabilirsiniz. Seçim için daha fazla fırsat sunarken ve öğrencilerin öz-yönelimli öğrenenler olarak sınırlarını genişlettikçe, seçtikleri hedeflere yönelik güven ve motivasyon çabalarında daha fazla artış göreceksiniz.

BAZI SINIF ÖRNEKLERİ
İşte öğrencilerin ilk haftaların ötesinde öğrenmelerinde motivasyonlarını, katılımlarını ve çabalarını canlandırma seçeneklerini seçme yolları.

Dünya dilleri: Öğrenciler hedef dilde kelime öğrenirken, onlara nasıl ustalık kazandıklarına ve ilerlemelerini öz değerlendirmelerine ilişkin seçenekler sunabilirsiniz. Bu tür bir görevle ilgili merak ve kişisel alaka, hedef dilde kısa komik bir video göstermenizle başlayabilir. Olumlu duygular, kahkahalar ve öğrencilerinizin ilgisini çekecek kişi ve yerleri gösteren klipleri arayın. Amaçları, seçtikleri bir şekilde, klibin neden komik olduğunu düşündüklerini açıklamaktır. Sözlükleri kullanmalarına, uygun ders kitabı materyallerine rehberlik etmelerine veya sizinle ya da meslektaşlarınızla esnek gruplar halinde çalışmalarını sağlayabilirsiniz.

Başarılarını sergilemelerinde onlara rehberli bir seçenek verebilirsiniz: Bulundukları mizah hakkında yazmalarına veya konuşmalarına izin verme, videodaki bir şeyi yansıtan bir çizgi film şeridi çizme veya videoda vurgulanan mizahi konuyla ilgili kendi videolarını yapmalarına izin verin.

Dil sanatları: Öğrencileri, noktalama işaretlerinin temellerini öğrenmeye motive etmek için, bir noktalama öğrenme aracı olacak sevdikleri bir kitabı seçmelerini isteyin.

Öğrencilerden seçtikleri metnin favori bölümünü seçmelerini ve noktalama işaretleri olmadan kopyalamasını isteyin. Daha sonra bu işaretsiz belgelerin anonim kopyalarını çıkarıp bunları zorluk düzeyiyle etiketli kutulara yerleştirirsiniz (belirlerken). Bir ilgi konusu seçmek için yeni “noktalayıcılara” rehberlik etmek için konu hakkında bilgi ekleyebilirsiniz. Ayrıca onlara zorluk seviyesinde bir seçime izin verebilirsiniz - artan zorluk seviyeleri ile kendi rahatlık seviyelerinde ilerleyebilirler.

Öğrencilerin görevi, noktalama işaretlerini ekleyerek seçilen metni anlaşılabilir kılmaktır. Asıl yazarın noktalama seçimlerinin yalnızca geçerli olmadığını ve öğrenciler farklı seçimler yaptığında sınıfın bu farklılıkları tartışabileceğini not etmelisiniz. Öğrencileriniz, giderek zorlu metinleri anlamlandırmak için noktalama işaretlerini kullandıkları için ustalık kazandıkları konusunda geribildirim alacaklar.

Bunu bir kez yaptıktan sonra, sonraki yıllarda paylaşabileceğiniz öğrenci çalışma örneklerine sahip olacaksınız; ideal olarak, noktalama işareti olmayan bir metinden yanlış veya eksik noktalama işaretine ve ardından okunabilir bir metne ilerlemesini gösteren örnekler uygun noktalama işaretleri.

Matematik: Metrik sistem sıkıcı? Öğrencilerin, yapmak istedikleri tarifler veya spor istatistikleri gibi, ilgilerini çeken bir şey seçmelerine izin verin ve standart değerleri metrik ölçümlere dönüştürmelerini sağlayın.

Öğrencilerin, öğrenme ve sürekli çabalarıyla ortaya çıkan zevkli duygusal deneyimleri tanımalarına yardımcı olun. Onlara bu deneyimleri hatırlatmak - öğrencilere bu tür deneyimler sırasında kendilerinin gülümseyen resimlerini göstermek isteyebilirsiniz - bir sonraki hedefler için motive olmuş bir coşku ve çabanın artması gerekir.

Motivasyon öğrencilerin çabaları, akademik başarıları ve öğrenme sevinci üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Öğrencilerinize yeni öğrenmeyle meşgul olmaları ve ulaşılabilecek zorluklarla ilerlemeleri ve seçtikleri hedeflere yönelik ilerlemelerine dair geri bildirimleri ile seçimler sunmak, gelecek yıl boyunca motive edici çabalarını sürdürmede bir fark yaratacaktır.

Kaynak: https://www.edutopia.org/article/maintaining-students-motivation-learning-year-goes

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol