Yeni TEOG Sistemi, Yeni Bela mı?

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

İsmail Koncuk. TEOG sınavı yerine gelecek yeni sistem hakkında açıklama yaptı.  Yeni TEOG'un yeni bir olduğunu söyleyen Koncuk'un açıklamaları

Yeni TEOG sistemi nereden nereye geldi?Neler olacak.Hatırlrsanız Sn Yılmaz, ilk açıklamasında, "Hiç bir öğrenci istemediği okula yerleşmeyecek, yerleştirmede orta öğretim başarı puanına da bakmayacağız.Evine en yakın okul en iyi okuldur." demişti. Sonrasında ne oldu?
24 Kasım tarihinde Cumhurbaşkanlığında yapılan toplantıda, bu ifadelerin yanlış olduğunu her isteyen öğrenciyi istediği okula yerleştirmenin mümkün olmadığını, orta okul başarı puanının mutlaka kullanılacağını,evine en yakın okul en iyi okuldur, ifadesinin yanlış olduğunu anlattım.
Bu tarihten sonra, Sn Yılmaz, sözü değiştirerek, öğrencilerimizin %90'ına muhitinde eğitim vereceğiz, diyerek. evine en yakın okul en iyi okuldur ifadesini de terk etti.Sonrasında yapılan açıklamalarda ise orta okul başarı puanının yerleştirmelerde kullanılacağı açıklandı.
Bir eğitim sisteminin hedefi, öğrencileri evine en yakın orta öğretim kurumuna kaydetmek değil, onların ilgi ve kaabiliyetleri doğrultusunda eğitim almalarını sağlamaktır.Eğitim gibi hayati bir alanda el yordamıyla gidişatı,bu kadar öngörüsüzlüğü ülkenin taşıması mümkün değildir.
Şayet bir takım yeni tedbirler alınmazsa, önümüzdeki kayıt döneminde çocuğunu hala evinin yanındaki en iyi okula kaydettirebileceğini zanneden vatandaşlarımız büyük hayal kırıklığı yaşayacaktır.Çok uyardık ama şuan tek tedbir sınavlı okul sayısını artırmaktan başka bir şey değil.
Şuan 120 bin olan sınavlı okul sayısını artırmakla meşguller. Hani sınav kalkacaktı. Bu söz tamamen havada kalmıştır. İktidar bu maceraya atılmadan, TEOG'un şuan itibarıyla kaldırılmasının mümkün olmadığını, bu şartlarda mevcut sistemin bugün itibarıyla doğru olduğunu savunmuştuk.
Sınavlı okul kontenjanı 200 bine çıkabilir ancak geriye kalan 1 milyon 100 bin öğrenciyi daha önce taahhüt ettikleri gibi yerleştirmeleri mümkün olmayacaktır.Bu durumda özel okullara gün doğacaktır.Öyle ki,vatandaş muhtemelen kayıt yaptırabilecek özel okul bulmakta zorlanacaktır.
İktidarı kutluyorum, bir sistem bu kadar yerle bir edilerek, bile bile belaya evet denilebilirdi. Bu sistem devam ederse ülkemizde en iyi yatırım özel okul açmak olacaktır. Hatayı yapan yapıyor da, ceremesini çekmek hep vatandaşa düşüyor.Allah feraset versin, hepimize tabi ki!
Bugüne kadar bunları bir sendikacı olarak topluma anlatmaya, uyarmaya çalıştım, bundan sonra toplumsal bir şuur sahibi siyasetçi olarak anlatacağım.Tabi tüm çalışma hayatı ve tüm vatandaşlarımızın, özellikle gençlerimizin problemlerini. Allah doğruyu söylemekten ayırmasın.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol