Yeni Öğretmenlerin: Ebeveynlerle İletişimi

Öğretmenlerin iyi iletişimciler olmak için ebeveyn olmaları gerektiğini söylemiyorum. Empatik olmalıyız. Eğer üç işte çalışmak istediğim hakkında daha fazla şey düşünmüş olsaydım (kolejde yaptığım gibi) ve önemsediğiniz insanlarla harcayacağınız anlamlı zaman ayırmaya çalışırsam, o bekar anneye tamamen farklı bir öneri verirdim.
Yıllar geçtikçe, kendimi onların yerine koymaları için daha fazla çaba harcadığım için ebeveynlerle iletişim kurmakta daha iyi hissettim. İşte öğrendiğim ana şeyler.

PROAKTİF OLUN
Sorunların ortaya çıkmasını beklemeyin. Sık ve olumlu bir şekilde iletişim kurmasını sağlayın, böylece yolda çarpmalara çarpmadan önce bir ilişki geliştirdiniz. Günümüzde mevcut olan teknoloji sayesinde, öğretmenler haftada en az bir kez anne-babaları sınıfta neler olup bittiği konusunda güncelleyebilmelidir. Birden çok iletişim türü kullanın — sosyal medya, e-posta ve denenmiş ve gerçek basılı kopya bülteni.

Üstüne ALMA
Ebevynler birşeylere kızdığında, Savunmak yerine, kendinize şu soruyu sorun: “Bana ulaşmaktan başka, bunları söylemeye motive edebilecek olanlar nelerdir?” Birinin durumu ortadan kaldırmak ve durumun tersine çevrilmesi durumunda açık fikirli olduğunu belirtmek için birisinin size neler söyleyeceğini düşünün. . Örneğin, bir ebeveyn “Çocuğumu almak için dışarı çık” diyorsa, “Bunu düşündüğün için üzgünüm. Bu şekilde hissetmen için neler olduğunu söyleyebilir misin? ”

TAVSİYE İÇİN EBEVEYNLERE SORUN
Bir öğrenci olumsuz davranışlar sergiliyorsa, ebeveynin evde neyin işe yaradığını önermesini isteyin. Bazen ebeveyn bu davranışı evde göremeyebilir, bu da ebeveynleri sınıfa davet etmek için harika bir fırsattır. Ebeveyn size yardım edemez veya sınıfta yapamazsa bile, onların girdilerine değer verdiğinizi göstererek ilişkinizi güçlendirirsiniz.

TOPLULUĞA KATILIN
Spor etkinliklerine, festivallere ve diğer toplumsal etkinliklere katıldığınızda, mesajı sadece öğrenciye değil, tüm kişiyi önemsediğiniz çocuklara ve ebeveynlerine gönderirsiniz. Aileler, sizin için, “biz ve onlar” değil, “biz” olduğunu anlarlar. Öğrenciler, tüm yaşamınızın kendi etrafında döndükleri algısına sahip olsa da, çoğu ebeveyn, desteğinizi göstermek için boş zamanınızı feda ettiğinizi fark eder. Çocukları ve takdir ediyorlar.

Siz ve bir ebeveyniniz katılmıyorsanız, her zaman öğrenciye fayda sağlayacak ve ebeveyn ile ilişkinizi koruyacak bir uzlaşma için ilk önce bakın. Eğer uzlaşma eğiliminde değilseniz, kendi yönteminizin öğrenci için en iyisi olup olmadığını ve durumun iyileştirilip iyileştirilmeyeceği konusunda kendinize sorun. Örneğin, bir öğrenci, ev aramanız ve bunları cezalandırmanız gerçeğine rağmen, ev ödevlerini hiçbir zaman tamamlamazsa, puanınızı kanıtlamak için bir okul yılını harcamak yerine, öğrenci uygulama becerilerine yardımcı olmak için farklı bir yol bulmanız gerekebilir.

YANLIŞ OLDUĞUN ZAMAN İTİRAF ET
Bir öğretmen ve (şimdi) bir ebeveyn olarak, hakikaten hatalarınızı kabul ettiğinizde ve düzeltdiğinizde ebeveynlerin size saygı duymadığını size söyleyebilirim. Çocukları için en iyisini yapmaya çalıştığınızı düşündükleri sürece, ebeveynler ara sıra hatalar için sizi cezalandırmayacaktır. Ebeveynleri rahatsız eden şey, öğretmenlerin üstün olduğumuzu göstermesi ve çocuklarını en iyi tanıyan insanları dinlemeyi istemediğimiz izlenimini vermesidir.

İlk öğretimde, bir ebeveyn kararımı sorguladığında öfkeli olurdum. Şimdi yaklaşık 26 yıllık tecrübem var, tepkim ise tam tersi. Zihinsel olarak durumu tekrar oynarım ve daha iyi kullanıp kullanamayacağımı düşünürüm. Eğer öyleyse, hemen ebeveyn için özür diliyorum ve konuları iyileştirmek için atacağım adımları özetliyorum. Eğer değilse, ebeveynin neden en iyi eylem şekli olduğunu düşündüğümü ve çocuğunu takip edecek kadar değer verdiğimi bildiğinden emin oluyorum. Kendi çocuklarımızın iyi öğretmenler olmasını istemeyiz, ancak öğrencilerimiz için en iyisini yapmak için empati, alçakgönüllülük ve özveriye sahip olmalıyız. Küçük bir diplomasi de uzun bir yol kat ediyor.

Terry Eichholz

Kaynak: https://www.edutopia.org/article/new-teachers-how-talk-parents-terri-eichholz

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner14

banner13