Yeni Öğretmenlere Puanlama İçin 7 İpucu

Erken meslek öğretmenlerinin karşılaştıkları pek çok zorluk arasında not verme özellikle yıldırıcı olabilir, bu nedenle daha kolay hale getirmek için bazı işaretçiler topladık.
Yeni öğretmenlerin heyecanlanacakları çok şey var. Öğrencileri bir araya getirmek, ders planları hazırlamak ve son derece anlamlı bir kariyere başlamak için harika bir yolculuğa çıktılar. Olumsuz yönü, erken meslek öğretmenleri için heyecandan daha korku neden öğretim bir yönünü derecelendirme.

Not verme, tüm öğretmenler için hantal bir görevdir, ancak erken meslek öğretmenleri için güçsüzleştirici olabilir. Zamanında ve alakalı geribildirim vermemiz gerektiğini biliyoruz ve derecelendirmenin önemini biliyoruz, ancak süreci kendimiz nasıl daha kolay hale getirebiliriz? Sınıflamayla mücadele eden yeni öğretmenlere yardımcı olabilecek  bazı hileler vardır

YENİ ÖĞRETMENLER İÇİN 7 ÖLÇME İPUÇLARI
1. Her şeyi derecelendirmeyin:

Öğrencilerin birden çok ödev hazırlamalarını gerektiren bir ders verdikten sonra, okuduğum saatleri hakkında bir İngilizce öğretmene şikayet ettim. Şikayetlerime şaşkınlık duyuyorlardı - her atamayı derecelendirmek yerine yalnızca bir basamak derecelendirdiler.

2. Geri bildiriminizi döngüleyin: Öğrenci çalışmalarına yorum yazarken çok fazla zaman harcamak caziptir. İyi öğretmenlerin iyi geribildirim verdikleri doğrudur. Bununla birlikte, her ödevde her öğrenciye geribildirim vermemek sorun değildir.

Geri bildirim verdiğim öğrencileri sistematik bir şekilde dolaşmaktan hoşlanırım. Dokuzuncu sınıftaki İngilizce dil sanatlarımın beş bölümüne verdiğim her görev için, ayrıntılı açıklamaları yazarken ekstra zaman harcayacağım tek bir sınıfa giriyorum. Bir sonraki görev için farklı bir görev seçtim.
3. Öğrencilerin diğer öğrencileri derecelendirmelerini sağlayın: Bazen yeni öğretmenler, inanılmaz bir kaynak öğrencinin ne olamayacağını unuturlar. Öğrencilerinizin çalışmalarını derecelendirmek için saat harcamak yerine, öğrencilerin birbirlerine puan vermeleri için 15 dakika ders saati harcayabilirsiniz.
Öğrencilerin akranlarına geribildirim vermesine izin vermeden önce beklenen davranışları bir sınıf olarak ele almak önemlidir. Öğrencilerinize neyin yararlı olduğunu, belirli cevaplara karşı genel yorumları veya söylenmeyen daha iyi açıklamalar söyleyerek zaman harcayın. Öğrencilerimden birinin söylediği gibi, "Bu su çekti!" Ve "Sen daha iyisini yapabilirsin" arasındaki farktır. Öğrencileriniz birbirlerini yapıcı ve nazik bir şekilde değerlendirmeye hazır olduğunda, izin verin 
4. Tekniği akıllıca kullanın: Teknoloji, öğretmenlerin hayatlarını sonsuz kolaylaştırabilir. Mevcut donanıma sahipseniz, Google Forms, Edmodo veya Kahoot aracılığıyla sınavlar veya çıkış fişleri gibi formatif değerlendirmeler yapın! zaman kazandıran yığılmayı kurtarabilirsiniz.
Buna ek olarak, öğrencilere daha iyi iş yapmak için teknolojik kaynaklar vererek not vermenin zorluğunu hafifletebilirsiniz. Örneğin, öğrencilerime yazdıklarımı çevirmeden önce öğrencilere Grammarly veya Paper Rater gibi dilbilgisi kontrol web sitelerini kullanma şansını düzenli olarak vereceğim. Bundan önce, öğrencilerimle birlikte bu araçların kısıtlamaları hakkında kapsamlı bir şekilde konuştık- her bir zamanlar yanlış, sadece yanlış. Bu ipucu için bir uyarı, öğrencilerin belirli bir ödev için odaklanmasını istediğinizi düşünmelerini sağlayın. Öğrencilerin kendi dilbilgisini (veya akranlarını) kontrol etmesini istiyorsanız, bu gibi web sitelerini kullanmalarını istemeyebilirsiniz.

5. Yoğun çalışmaya atlamayın: Zaman doldurmak için sünger etkinlikleri atlamak cazip olmasına rağmen, sadece öğrencilere yeteneklerini geliştiren etkili çalışmalar verin. Tıpkı önemli mesai atamalarını kullanmak istediğim gibi, öğrencilerim önemli olan işi tamamlamak istiyorlar. Anlamsız çalışma atamaktan kaçınarak, herkesin zamanının en iyi şekilde geçirilmesini sağlayabilirsiniz.

Kendinize sorun: Bu görev, dersin veya öğrencilerin dersi anlamasını güçleştiriyor mu? 

6. İşaretleri kullanın: Puanlama aşamasında oynamalar olağanüstü bir araç olabilir. Her bir öğrencinin ödevini değerlendirmek için akıl yürütmenizi aklından geçirmek yerine, zihinsel çalışmalardan bazılarını alabilirsin. Bunu yaptıklarını mı? Kontrol. Onlar mı yaptı? Kontrol. Zaten dikkate aldığınız sağlam geribildirimler vererek derecelendirmeyi kendiniz için daha kolay hale getireceksiniz.

Bu taktikin diğer bir nedeni, öğrencilere işe başlamadan önce değerlendirme metni verebilmenizdir. Bu şekilde, başarılı olmak için karşılamaları gereken beklentileri bilirler.

7. Mümkün olduğunca not: Öğretmenler, meşgulün çoğundan daha iyi tanımını biliyoruz. Ancak sınıfta not verme zamanı olarak yararlanılabilecek anlar var. Öğrenciler bağımsız olarak çalıştıklarında öğretmenler derecelendirmelidirler.

Akıllıca derecelendirmek önemlidir: Sınıftan tamamen habersiz olarak kafanızın altına masanızda oturmayın. Bunun yerine, odaklanmak için çabalayan bir öğrencinin yanındaki açık masayı bulun ve oraya not edin. Periyodik olarak odanın etrafını dolaştırın, kimsenin yardıma ihtiyacı olup olmadığını sorun, ya da gerektiği gibi yol gösterin. Ancak, mümkün olduğunca derecelendirmeyi bozmak için iş gününüzün her bitini kullanın.

Sınıflama, öğretime yeni başlayanlar için yıldırıcı olabilir. Puanlamamın çok gerisinde kaldığım birçok kez vardı, çünkü bütün hafta sonlarını basitçe yetişmek zorunda kaldım. Bu fikirleri kullandığımdan beri derecelendirmem yükü daha fazla yönetilebilir hale geldi. Umarım, bu ipuçları arka cebinde, daha etkili ve daha az stresli not alırsınız.

Çeviri: Handan Taşgın

Kaynak

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol