Yaz Tatilinde Öğrencilere Bilgilerini Tekrar Kazandırmanın Yolları

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Çocuklar okul günü rutininin dışındayken, ebeveynler sonbaharda okula geri dönen ilk ayın tam bir büstü olmamasını nasıl sağlayabilirler? Yaz, gülünç miktarlarda "evrak" ile çocuklara çarpmadan öğrenmeyi ve keşfetmeyi teşvik etmek için harika bir zamandır. , kurnaz faaliyetler. Ancak yaz tatilinin tamamı için çalışma sayfalarına ve çalışma kitaplarına büyük ölçüde güvenmek, meraklı bir zihni ateşlemek için en iyi strateji olmayabilir.

İşte, yazın sadece eğlenceli değil aynı zamanda öğretici geçmesini sağlamak için yapabilecekleriniz…

Yaz okumaları: Çocuğunuz hangi okuma seviyesinde olursa olsun, yaz tatilinde kitap okumaktan inanılmaz fayda sağlayacaktır. Yapılabilecekler: Kütüphaneyi sık sık ziyaret edin, çocuğunuzun arkadaşlarıyla bir yaz okuma kulübü başlatın veya okul açılmadan önce belli sayıda kitap okumaları için onları teşvik edin. (Tüm bunlar, çocukların stressiz ve eğlenceli bir şekilde okumasını sağlamak için harika yollar.)
Oyun zamanı: Spordan bilgisayar oyunlarına, oyun oynamak öğrenmenin en etkili yöntemlerinden biri olarak kabul görüyor. Oyunlar başarısızlık için “güvenli bir alan” (yani öğrenmek için bir fırsat) sağlıyor. Aynı zamanda oyun bağımsızlığı geliştiriyor, sınırları zorluyor, hedef koymaya yardım ediyor ve duygusal zeka (EQ) gelişimine katkı sağlıyor. Yapılabilecekler: Farklı bireysel ve takım sporları yapmayı; yaşa uygun çevrimiçi ve bilgisayar oyunları oynamayı deneyin ve haftada veya ayda bir kere “Aile Oyun Gecesi” düzenleyin. (Yapılandırılmamış bir oyun oynamayı unutmayın! Uydurma oyunlar da en az diğerleri kadar iyidir, hatta bazen daha iyidir.) 
Aile gezileri: Yaşadığınız şehri ya da yakın bir yeri ailecek en son ne zaman keşfe çıktınız? Bir gezi planlayın… Disneyland’e aile tatiline çıkın demiyorum; bir müze gezmekten, şehrinizde tura çıkmaktan veya ailecek parkta zaman geçirmenizden bahsediyorum. Ücretsiz ya da düşük maliyetli birçok gezi fırsatı mevcut. Yapılabilecekler: Bu yaz ailecek ayda iki kere hafta sonu gezisine çıkın. 
Yaparak öğrenme: Maker eğitimi ve proje temelli öğrenme şu sıralar revaçta. Çocukları planlamaya, inşa etmeye, eleştirmeye ve yaratıcı bir proje üzerine düşünmeye teşvik etmek çok önemli. Bu tür öğrenme pratikleri kritik düşünmeyi, yaratıcılığı, koordinasyonu ve kişisel iradeyi (ve çok daha fazlasını) geliştiriyor. Yapılabilecekler: LEGO ile yapılar inşa edin, bir kuş evi yapın, hobi dükkanları gezin, Minecraft’te evler tasarlayın ya da sonbaharda giymek üzere bir kıyafet örün, dikin veya tığla işleme yapın. 
Açık hava keşfi: Kirlenin, terleyin, ıslanın, dışarı çıkın! Doğayla bağ kurmaktan yararlanmayacak insan yoktur. Sıcak hava ve uzun günler, dışarıda kalmak için müthiş bahaneler (sık sık su içmeyi unutmayın). Yapılabilecekler: Bir çiftliği veya üzüm bağını ziyaret edin, ailecek yürüyüşe çıkın, birlikte pasta yapın, plaja gidin, hayvanat bahçesini veya bir parkı ziyaret edin ya da sadece havuz kenarında takılın!
Küçük girişimler: İş kurmak ya da en azından iş planlaması yapmak için hiçbir zaman çok küçük değilsinizdir. Yaz ayları çocukların hangi alanlarda iyi olduklarını keşfetmeleri ve becerilerini ya da ürünlerini nasıl pazarlayacakları üzerine kafa yormaları için kusursuz bir dönem. Yapılabilecekler: Limonata standı kurun, el işi yapmaya çalışın ve mahallenizde bir takas/bit pazarı düzenleyin, çocuğunuzdan iyi olduğu alanları ve becerilerini yazmasını ve bu yeteneklerle ne gibi işler yapabileceği üzerine düşünmesini isteyin. 
Kendini ifade etme: Herkesin bir sanatçı olduğuna inanıyorum. Hepimiz birer van Gogh ya da Kahlo değiliz elbette, ancak müzik, dans, resim, heykel, web tasarımı vb. aracılığıyla kendini ifade etme becerisine hepimiz sahibiz. Toplum “bitmiş ürün”e o kadar çok takılıyor ki, ortaya çıkan ifadeyi bu denli önemli kılanın deneyimin kendisi olduğunu unutuyoruz. Yapılabilecekler: Ailecek karaoke geceleri düzenleyin, aile içinde ya da mahallenizde bir performans veya defile gösterisi sergileyin, dans oyunları oynayın, sulu boyaları ve oyun hamurlarını meydana çıkarın, çocuğunuza bir karalama defteri verin ve her gün çizim/karalama yapması için onu teşvik edin.  
Gönüllülük: Birinin gününü aydınlatın veya gönüllülük fırsatlarını değerlendirerek topluluğunuzun gelişmesine yardımcı olun. Büyük bir etki yaratmak için çorba dağıtmak veya bir harekete katılmak zorunda değilsiniz; çoğu zaman en büyük etkilere en küçük çabalarımız yol açar. Yapılabilecekler: Ailecek mahallenizin temizliğine yardımcı olmak için ilgili programlara başvurun, yaşça büyük mahalle sakinlerinden birinin ihtiyaçlarını karşılamasına destek olun, sıcak günlerde evsiz insanlara su dağıtın, ergenleri çocuklara kütüphanede (ya da açık havada) kitap okumaları için teşvik edin. 
Bu yaz bu aktivitelerin birkaçını tamamlamayı başarırsanız, çocuğunuz farkında bile olmadan kendisi hakkında çok değerli dersler edinmiş olacak! Önceliğin güvenlik olduğunu hatırlayın, ancak herhangi bir etkinliğin çocuğunuzun yaş ve olgunluk seviyesine uyacak şekilde değiştirilebileceğini de unutmayın.

Kaynak: https://www.edutopia.org/discussion/beat-summer-slide-parent-summer-checklist

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol