Yapay zeka eğitimi nasıl geliştirir ve dönüştürür?

AI'nın eğitim üzerinde de bir etkisi olmayacağını düşünmek saf olacaktır. Değişim için olanaklar gerçekten derin, ancak şu an için hala aşırı sinirli. Gerçek ve yutturmaca arasındaki doğru dengenin sağlanması - gerçek potansiyel ve vahşi ekstrapolasyonlar arasında önemlidir.

Her yeni teknoloji ilk önce yüksek beklentilerle karşılanmaktadır ve her zaman kendilerine yetişemeyen başarısız bir düşüş görmektedir. Teknoloji bundan sonra daha yavaş bir büyüme görüyor, çünkü gelişiyor ve hayatımızla bütünleşiyor. Aşağıdaki Gartner şemasında gösterildiği gibi, her teknolojinin herhangi bir zamanda eğri üzerinde bir yerde bulunduğu söylenebilir; örneğin, AI'nın bir parçası olan Deep Learning şu anda en üst seviyeye ulaşıyor.


Elbette çok hızlı gelişen bir alanda geleceği tahmin etmeye çalışmak riskli bir teklif. Bu nedenle, bu çalışma en son gelişmelerden haberdar olmak için (herhangi bir yazılım veya uygulamadan beklediğiniz gibi) düzenli aralıklarla güncellenecektir.

Biraz basitleştirilmiş bir alıntı kullanmak için : “Eğitimde sadece iki sorun var: ne öğretiyoruz ve nasıl öğretiyoruz”.

AI'nın birçok mesleği etkileyeceği için öğrettiklerimiz üzerinde çok büyük bir etkiye sahip olması beklenmektedir. Örneğin, yetişkinlerin temel bilgi işleme becerilerindeki (okuryazarlık, aritmetik ve problem çözme teknolojisi) temel bilgi işleme becerilerindeki yetkinliğini ölçen ve yetişkinlerin teknolojiyi nasıl kullandıklarına dair veri toplayan OECD Uluslararası Yetişkin Yeterlilik Değerlendirmesi Araştırması ( PIAAC ) anketine katılın. evde ve işte beceriler. Anket tarafından toplanan bilgileri kullanan Stuart Elliot, AI'nın yetişkin insani yeterlilik seviyelerinin% 50'sinden daha fazlasını eşleştirdiğini ve% 36 oranında kapandığını tespit etti.

Böyle bir ilerleme, hızlanarak devam edecek. IBM'in Açık Liderlik Tablosu girişimleri, bu ilerlemeyi daha iyi anlamak için değişkenler gösterebilir. IBM'in Liderlik Tablosuna göre, AI 2020'lerin başında daha derin bir kendi kendine öğrenme alanına girmeli ve 2030'ların başında yardımcı, işbirliği, koçluk ve arabuluculuk yapabilecek hale gelmelidir.Yukarıdakilerin ışığında, kitabımızda belirsiz geleceklere karşı korunma amaçlı olarak geniş, derin ve çok yönlü bir eğitime odaklanma zorunluluğu için bir örnek teşkil ediyoruz. Bu da, modern bir eğitimin daha derin öğrenme hedeflerine yeniden canlandırılmış bir odaklanma gerektiriyor:

Çok yönlülük, sağlamlığın yaşam ve işle yüzleşmesi için.
Uygulanabilirlik ve öğrenci motivasyonu için uygunluk.
Gelecekteki geniş kapsamlı eylemlilik için transfer edin.
Tüm bunlar üzerinden geliştirilecek:

Geleneksel bilginin önemli alanlarına seçici vurgu.
Modern bilginin eklenmesi.
Temel içeriğe ve temel kavramlara odaklanma.
Disiplinlerarasılık, gerçek dünya uygulamalarını kullanarak.
Bilgi alanlarına gömülü beceriler, karakter ve meta öğrenme.

Nasıl'
AI eğitimi nasıl geliştirir ve dönüştürür? Öncelikle, genel olarak eğitim teknolojisi (EdTech) ile eğitimde yapay zeka (AIED) arasında ayrım yapmak önemlidir. Alanın taksonomisi ve ontolojisi oldukça bulanık olduğundan, EdTech'in faydalarının kısa bir özeti bu aşamada uygundur. Aşağıda ana hatlarıyla açıklanan SAMR modeli, AIED'in EdTech'in tüm katmanlarını nasıl kapsayacağını, yığının yükselmesiyle birlikte maksimum etkisinin arttığını göstermektedir.


Değiştirme, büyütme, değiştirme ve yeniden tanımlama modeli (SAMR)
Yukarıdaki şekilde gösterilen örneklerin, bugünün uygulamalarını temsil ettiğini, yarının değil, yalnızca modelin açıklanmasına yardımcı olduğunu unutmayın. Genellikle bu uygulamalar “teknoloji” terimi altında daraltılır ve teknolojinin potansiyeli hakkında çok fazla kafa karışıklığı vardır. Bu model, teknolojinin, işlevsel değişiklik yapmadan sadece ikame edilmekten, yeni, önceden düşünülemez görevlerin yaratılmasına kadar, farklı etki türlerini tanımlamamıza yardımcı olmaktadır.

'Ölçmesi kolay olanı otomatikleştirmek de kolaydır'
Değerlendirmeler, birçok eğitim tartışmasının arkasındaki gizli kötü adam ve kurumsal ataleti sarsan güçlü bir güç olmuştur. Ünlü bir Aristoteles tasavvufunu yeniden amaçlamak için:
Eğitim eksikliği veya yoksulluğu, birçok insan sorununun temelinde yer almaktadır.
Değerlendirmeler aldığımız eğitimi tanımlar.
Bu nedenle, değerlendirmeler birçok insan sorununun kaynağıdır.
Değerlendirmelerin değişim sürecinde ve AI tarafından yönlendirilen (çoğunlukla biçimlendirici) değerlendirme sistemlerinin bir parçası olarak büyük bir rol oynadığı açıktır.
OECD'nin Eğitim ve Beceri Müdürlüğü Direktörü Andreas Schleicher'in belirttiği gibi: “Ölçmesi kolay olanı otomatikleştirmek kolaydır”. Bu nedenle, değerlendirme dünyası, odağını yeniden ayarlamak ve değişimi yönlendirmek için.
: Müfredat Redesign Merkezi'nden son kitabı okuyun  Eğitimde Artificial Intelligence: Vaatler ve Eğitim ve Öğretimde Etkileri , mevcut burada .

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol