YAMAN VE ÖĞRETMENİ


***
Çocuk sevgi ile eğitilir...
Güç, beceri veya etki bakımından alışılmışın üstünde olan kişilere yaman kelimesini kullanırız. Benim de adı gibi Yaman olan bir öğrencim var; size onun hikayesini anlatacağım. Eminim onun hikayesi sadece benim için değil sizler için de öğretici olacaktır.

Yaman engeli olan, ama bu engellerin aşılmak için olduğuna inanan özel bir çocuk. Yaman bu sene 1. sınıfa başladı. Onun 1. sınıf hikayesi azim ve başarı kelimelerinin en güzel örneği. Karşılaştığı hiçbir zorlukta pes etmeyip, ona yönelen yardım taleplerini geri çevirmesi ile engellerini bir bir aştı. Başardıkça da yüzü güldü.

Montunun fermuarını kapatmak için her gün uğraştı. Sonunda, “öğretmenim kendim kapattım” dediğindeki mutluluğu görmeniz gerekiyordu.

Yaman özel durumundan dolayı sık sık düşer. Her seferinde kendi kalkmak için çabalar. Kendinin yetmediği yerde okul arkadaşları bir görev bilip Yaman'ı kaldırmak için yardım ederler. Yaman'a karşı okuldaki bütün öğrencilerin saygısı ve özel ilgisi vardır. Hatta öyle ki bugün bir öğrencim hayalinin Yaman'ın hastalığının düzelmesi olduğunu ifade etti.

Yaman her zaman arkadaşlarının oyunlarının bir parçası olur. Yaman bir şeyleri başardığında bizlerden önce arkadaşları takdir eder. Şiir dinletisi provasında Yaman haykırarak şiirini okuduğunda sınıfta kopan alkış tufanını görmeniz gerekirdi. Sonrasında da Yaman'ın gözlerinin içindeki mutluluğu.

En sevdiği cümle: Yaman adamın dibidir :) Yaman halı saha turnuvasına gittiğimizde oyuna girmek istedi sürekli. Onu maça soktuğumda hakem ve bütün oyuncular izledi. Yaman golü attı. O anı da, mutluluğunu da görmenizi isterdim. Annesi ile kek yapmasını, kazak katlama ödevini nasıl başardığını, 23 Nisan'da çuval yarışında onunla birlikte mücadelemizi ve 1. olmamızı da...

Yaman'ın bir de görevi vardır. Görevini de layıkıyla yapar. Her gün sabah derse girdiğimde elini kaldırır ve bana tarihi hatırlatır. Yaman şu an 2. sınıfa geçiyor. Okuyor, yazıyor, topluyor, çıkarıyor. En önemlisi gözlerinin içi gülüyor. Sırasında oturup, benim onun gözünün içine bakıp gülümsememi bekliyor.

***
Değerli Eren öğretmenim, iyi ki varsın. Seni tanıdığım için çok mutluyum. Sana sen olduğun için teşekkür ediyorum. Ve senin yetişmende emeği geçen herkese, annene, babana, ailene, üniversite de dahil okul hayatındaki tüm öğretmenlerine teşekkür ediyorum. Umarım uzun yıllar gönlünce öğretmenlik yapar ve yüzlerce yavrumuzun ışıldayan gözlerinin içine sevgiyle gülümseyerek bakarsın. Selamlar, saygılar ve sevgiler.

Doğan Cüceloğlu

Anahtar Kelimeler:
YAMAN VE ÖĞRETMENİ

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol