Velilere öneriler

Velilere önerilerim:

Önce çocuğunuzun moralini düzeltmek için elinizden geleni yapın. Çok gereksiz bir travma yaşadılar. Bunu bir öğrenme fırsatına çevirmek için çaba gösterin.Çocuğunuzun kariyerinin bundan sonraki kısmını planlarken çocuğu o anki sınav sisteminde başarılı olacak şekilde yetiştirmeye pek önem vermeyin çünkü hem sistem sık sık değişiyor hem de MEB mezunların gelecekte başarılı olmaları için neye ihtiyaçları olduğunu bilmiyor.
Gözlerinizi toptan ayırmayın, maç daha bitmedi. Esas kaos sonuçlar açıklandıktan sonra çıkacak çünkü yerleştirmenin nasıl yapılacağı açıklanmadı. Ben ciddi sorunlarla karşılaşabileceğinizden kaygılıyım.
Eğer çocuğunuz istediği liseye yerleşemez de merkezi yerleştirmeye kalırsa ve uygun bir Anadolu lisesi bulamıyorsanız, meslek lisesi alternatifini düşünün. Sonra da o okulun vereceği içeriği desteklemek için elinizden geleni yapın.Alternatifler içinize sinmiyorsa, açık liseyi de düşünebilirsiniz. Fakat bu durumda mutlaka bir grup ile birlikte hareket edip kendi minik sınıfınızı kurmanızı öneririm.
Daha iddialı velilere bir kooperatif kurup kendi özel liselerini kurmalarını öneriyorum.Yakında bir veya birkaç seçim olacak. Bu seçimlerde tercihinizi yaparken eğitim konusunu göz önünde bulundurun. 
Milletvekili adaylarına eğitim konusundaki planlarını sorun.Eğitim konusunda değişimi tetikleyebilmek için tüm toplumun harekete geçmesi gerekiyor. Bu konuda çalışan STK’lere üye olun ve eğitimin olumlu yönde değişmesi için siyasilere baskı yapın. Üyesi olduğunuz derneklerde, vakıflarda, çalıştığınız kurumda eğitimin gündemde olmasını sağlayın.
Esas problemin sınav değil, eğitim sistemi olduğunu unutmayın. Uzun vadede çözüm: Okullar arasındaki başarı farklarının azaltılması, öğrencilerin istedikleri okullara gidebilmesi, eğitim sisteminin modernleşmesi ve 21. yüzyıl beklentilerini karşılayabilecek seviyeye gelmesinden geçiyor.Bloğumdaki yazıları okuyun ve çocuğunuzun gelişimi konusunda inisiyatifi ele alın.Ülkenin eğitim sisteminin çağa ayak uydurabilmesi için çalışmaya devam etmeyi unutmayın. Konu sadece sizin çocuklarınız değil, ülkenin geleceği!

Herkese bol şans.

Erhan Erkut (Eğitimci)

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner14

banner13