Veliler İsyan Etti Burası Ticarethane Değil Okul: 3 Öğretmen ve 3 Veli Gözaltına Alındı

Veliler okulun önünde okul yönetimini protesto etti. Okul yönetiminin sürekli velilerden para istemesine tepki gösteren veliler,  10 lira vermeyene oyun yok diye tehdit edildiklerini ve sürekli her konuda kendilerinden para istendiğini belirttiler. 

Sultangazi’de bulunan Mehmetçik İlköğretim okulunun velileri, okul yönetiminin sürekli kendilerinden para istemelerini protesto ederek, “10 TL için çocuklarımın özgürlüğü kısıtlanamaz” dedi.

Haber görseli
 
 İstanbul’un Sultangazi ilçesi Yunusemre Mahallesinde bulunan Mehmetçik İlköğretim Okulu yönetiminin öğrencilerden sürekli para istemesi, veriler tarafından protesto edildi.
 
 Haber görseli


 En son okulun bahçesine yapılan park için öğrencilerden para istemesine isyan eden veliler, okul önünde imza standı açtı. “Ticaret değil okul, müşteri değil öğrenci” pankartı açarak imza toplayan veliler, “Oyun parkı değil, eğitim istiyoruz” ve “10 TL için çocuklarımın özgürlüğü kısıtlanamaz” dövizleri taşıdı. Müdür yardımcısına seslenen veliler, “İbrahim Demir dışarıya” ve “Müdür istifa” sloganları attı.
 Haber görseli


   ‘PARA VERMEYENE OYUN YOK’ 

Bir veli isyanını “Okul müdürü çocuklarından sürekli para istiyor. Oyuncak alınmış ve 10 TL vermeyen öğrenciler oyuncaklara bindirilmemiş” diyerek dile getirdi. Diğer bir veli de “Yeter artık canımıza tak etti. Okul mu ticarethanemi” şeklindeki isyan etti.
 
 
 Başka bir veli ise, “Devlet okullarından sürekli çocuklarımızdan para isteniyor. Saçma sapan ne bir eğitim ne de kültürel anlamda bir katkısı olmayan oyun parkı, gezi istemiyoruz. Ailelerin bu şekilde sömürülmesini istemiyoruz. Burası devlet okulu, buraya çocuğunu gönderen insanların alım gücü belli” dedi.
 
Haber görseli
OKULUN ÖNÜNE ZIRHLI POLİS ARACI GELDİ 
Tepkiler üzerine okul müdürü güvenlik güçlerini okula çağırdı. Dört panzer ve bir TOMA okul önüne gelerek tedbir aldı. 

Müdürün, eylem yapan veliler ve öğrenciler hakkında soruşturma başlatacağını söyleyerek kalabalığı dağıtmak istediği, okula gelen İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Demir'in Okul Aile Birliği üyeleri ile görüştüğü, velilerin müdürün görevden alınması talebine ise olmsuz yanıt verdiği öğrenildi.
 
 Veliler topladıkları imzaları Sultangazi İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne teslim edecek.
 
Velilerin okul önünde yaptığı protestonun ardından 3 öğretmen ve 3 öğrenci velisi gözaltına alındı. Öğretmenlerin velileri organize ettiği gerekçesiyle müdür tarafından ihbar edildikleri ileri sürüldü. 

Avukatların Gazi Polis Merkezine giderek öğretmenlerle görüşmek istediği; ancak görüştürülmediği ifade edildi. Avukatlara gözaltı gerekçesi hakkında herhangi bir bilgi de verilmediği bildirildi.
 

Cumhuriyet

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner14

banner13