Uzmanlar Uyarıyor: Uzaktan Eğitim Süreci Koronadan Daha Tehlikeli

Uzmanlar uzaktan eğitim sürecinin çocuklarımıza koronavirüsten daha fazla zarar vereceği görüşünde. Geçtiğimiz sene Mart ayında başlayan ve o süreden beridir okulların kapanmasını sağlayan coron salgını nedeniyle, çocuklarımız bir süre daha uzaktan eğitim görmeye devam edecekler. Pandemi en büyük darbeyi eğitim alanına da vurdu. Bu süreç zarfında çocuklarımız eğitimlerini her ne kadar uzaktan online olarak devam ettirseler de, uzmanlar uzaktan eğitimin yüz yüze eğitimin asla yerini tutmayacağı görüşünde hem fikir.
Uzmanlar bu süreçte en azından bazı sınıfların tekrar yüz yüze eğitime geçmesini istemekte. 

Tüm dünyada salgın döneminde okulların durumu araştırıldı ve hiç bir ülkede, okulalrın tamamımın kapatıldığı görüldü

İşte dünya ülkeleri ve orada ki okulların durumu

ALMANYA
- 2020-2021 eğitim öğretim yılı 10 Ağustos itibarıyla başladı. Pozitif vaka görülen okullarda öğrenci grupları ve okul bazlı karantinalar sebebiyle eğitime ara verilse de ülke çapına yansıyan bir kapatma söz konusu olmadı.

DANİMARKA
- Avrupa’da okullarını yeniden açan ilk ülke Danimarka oldu. 15 Nisan’dan itibaren kademeli olarak açılan okullarda, öğrenciler siperlik takmak mecburiyetinde.


İNGİLTERE
- Çocukların farklı öğrencilerle temaslarının önlenmesi için yaş gruplarına göre zamanlamalar belirlendi. Teneffüs saatleri ve giriş çıkışlar yaş gruplarına göre farklılaştırıldı. Çocuğunu geçerli bir sebebi olmaksızın okula göndermeyen ailelere para cezası uygulanıyor.

FRANSA
Sınıfların düzenli olarak havalandırılması şart koşuldu. Gerekli olmayan bütün mağazalar, restoranlar ve barlar kapatıldı ancak okullar açık bırakıldı.

VAKALAR ARTTI, OKULLARI KAPATTILAR
Vaka artışı sebebiyle okullarını (kısa süreli) tekrar kapatan ülkeler ve bölgeler de yok değil... İşte yüz yüze eğitime kısa süreli de olsa ara veren örnekler:

AVUSTURYA
- 17 Kasım-6 Aralık tarihleri arasında yeni kısıtlamalar getirildi. Bu sınırlamalarda ilk ve orta dereceli okulların da kapanması ve uzaktan eğitimin sürdürülmesi kararı verildi.

YUNANİSTAN
- 16 Kasım itibarıyla ilkokullar, anaokulları ve gündüz bakım evleri iki hafta süreyle kapatıldı.

İTALYA
- Vaka oranları dikkate alınarak bölgeler yeşil, sarı ve kırmızı bölge olarak tanımlanıyor. Kırmızı bölgelerde lise ve üniversitelerde uzaktan eğitim yapılıyor.

ABD-BOSTON
- 1 Ekim’de yüz yüze eğitim başladı. 22 Ekim itibarıyla bütün okullar kapatıldı, uzaktan eğitime geçildi.

RUSYA
- 19 Ekim itibarıyla bütün okulların açılması bekleniyordu. Ancak yapılan açıklama ile yalnızca 1. sınıftan 5. sınıfa kadar olan öğrenciler için okulların açılacağı belirtildi.

MAHMUT ÖZAY/ TÜRKİYE GAZETESİ

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol