Üstün yetenekli çocuklarımız için neler yapıyoruz?

1.Evet biliyorum ki Bilsem taraması yapılıyor. Bu taramada son aşamada kontenjan sayısı nedeniyle dışarıda kalan çocuklara ne oluyor?
2. Bilsem'lerin imkanları nasıldır? Mesela hepsinde kuyruklu piyano ve süper teleskop gibi imkanlar, onu öğretecek hocalar var mıdır? Düzenli yayınlar, materyaller gelmekte midir? 
3. Bilsem desteği ile çalışan çocukların gelişimleri nereden takip edilmektedir? Bunlar nerede-ne yapıyorlar ileride? Dersane gibi gidip bırakılıyor mu sonra? 
*
Ülkemizi, insanlığı ileri götürecek bu zekalar çok nadir çıkıyor. (%3) Ancak gereken ilgi ve desteği görüyorlar mı, emin degilim. Ailelerine maddi-manevi nasıl destek veriliyor mesela? Öğrenim sürecinde çok hızlı tükettikleri pahalı materyaller var. Oyuncakları, kitapları ve aletleri nasıl karşılanıyor? 
*
Özel eğitime ihtiyaç duyan çocuklarımız için servisler, ücretsiz merkezler, okullarda özel sınıflar, bireysel egitim, evde eğitim gibi imkanlar var. Bu aşama takdir edilesi. 
Peki ya üstün yetenekli çocuklarımız? Onlar da bizim çocuklarımız. Bu çocuklarımızı DA kapsamalıyız. Dünyada bu çocuklara neler yapılıyor, inceleyen var mı?
*
(Dipçe1: Bu yazıyı bir kıyaslama olarak okuyan kişiler için sondaki bağlaç olan "de" büyük yazılmıştır. Devletlerin büyüklüğü; tüm bireylerini ve pozitif ayrımcılıkla çocuklarını kapsamasıdır.) 
*
(Dipçe2: İşin ehli kişiler tarafından, tüm çocuklarımızın düzenli olarak psikolojik, bedensel- zihinsel yetenek ve detaylı sağlık taramalarından geçirilerek uygun şekilde yönlendirilmesi gerektiğine inanıyorum. Ilgili bakanlıklar, üniversiteler, Halk sağlığı müdürlükleri, sağlık ocakları, rehberlik merkezleri çocuklarımız için yorulsun. Şimdi yorulunca gelecekte toplum daha az yorulacaktır, emin olun. Çocuklarımız, geleceğimiz, ailelerin keyfiyetine bırakılmasın. Hem erken teşhis hem erken yönlendirmeyi çok önemli buluyorum.)

Pelin AU Ağustos, 2018

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner14

banner13