Üretken Mücadeleyi Matematikte Teşvik Etmek


Geçen sene, haftada dört gün bana 100 dakikalık matematik dersleri veren blok planlaması ile bir okulda çalışmaya başladım. Bir matematik öğretmeni olarak, her zaman sınıfta yeterince zaman geçirdiğimi ve yeni programıma başlamaktan heyecan duyduğumu vurguladım. Bununla birlikte, yeni müfredattan heyecan duymuyorum ki, öğrencilerimi matematikle günlük olarak meşgul etmenin yollarını aradım.

Görsel öğrenmenin gücü hakkında bir TED konuşmasını izledikten sonra , öğrencilerime verimli mücadeleyi teşvik edecek etkinliklerle mücadele etmem gerektiğini düşündüm. Bu alıştırmaları matematik kancalarını aradım ve bunları nasıl çözeceğime dair talimatlar vermeden önce bunları sınıflarımda kullanmaya başladım.
Matematik kancaları sınıftaki hissi hemen değiştirdi. Kafa karışıklığı, konuşma, hayal kırıklığı, bazı büyülü keşifler ve çok fazla titiz düşünme ile karışıklık oldu. Tam olarak aradığım şey buydu.

ÖĞRETIMDEN ÖNCE SORGULAMA
İdeal olarak, her kanadın böyle görünmesini istedim:


Her matematik kancası görsel bir bileşene sahip değildir, ancak görseller öğrencilerin ilgisini çekmek için yararlıdır.
Kısa, özlü bir istemin eşlik ettiği basit bir görsel. Her matematik standardı böyle bir görsele doğru kaymaz, çoğu zaman matematiksel modelleri, kalıpları veya çocukların dikkatini çekmek için eşleştirme alıştırmalarını kullanırım.

Kanca düşüncesi, öğrencilerin günlük dersteki kavramları , konuşmayı oluşturan alçak-zeminli, yüksek tavanlı bir problem aracılığıyla, basit bir şekilde araştırmasını sağlamaktır  .

Bazen görsel bir bileşen yoktur. Örneğin, öğrencilerime bu denklem serisini verdim:

4 8 /4 3 = 4 5

9 16 /9 12 = 9 4

25 10 /25 9 = 25 1

Bu kanca öğrencileri güçlerin özelliklerini araştırmaya davet ediyor. Bunun gibi kancalar, sınıfınızın veya sınıftaki öğrenci gruplarının ihtiyaçlarını ayırt etmek için basittir. Bu hile çocukların ihtiyaç duyduğu zorluk seviyesini bulmaktır.

Yukarıdaki örnekte, öğrencilerin kuralın dördüncü örneğini yazmasını, kuralı kendi sözcüklerine yazmasını, özellik için bir cebirsel kural oluşturmasını veya negatif üsler tanımlamasını isteyebilirsiniz.

MÜCADELE İYIDIR
Bir kanca öğrencileriniz için doğru seviyeye ulaştığında, bir şeyle iner. Öğrenciler çok sessiz oluyorlar. Ancak yavaş ama emin bir şekilde, sesler yükselmeye başlıyor. Başlangıçta, bir sürü soru var. Onlar “Ne yapmalıyım?” Gibi temel sorular. Yakında daha spesifik sorular ortaya çıkıyor. Öğrenciler, üslerin anlamını, cevapların neden daha küçük üsler olduğunu veya neden “büyük sayılar” ın aynı olduğunu sorabilirler.

Ve bazen de budur. Elde edebileceği kadarıyla, içeri girip dersime başladım. Ancak, o zamanlar, öğrencilerim işbirliği yaptılar, sebat ettiler ve yanlış cevaplar verdiler, birçok kez, birçok kez. Tüm bunlar, doğru cevaplar üzerinden seslere ve fikirlere değer veren bir sınıf kültürü oluşturmama yardımcı oluyor.

Öğrencilerin bir kanca üzerinde çalışırken, müthiş biçimlendirici değerlendirme toplama fırsatım var. Hepsinden iyisi, hedeflerimi tanıtmadan önce, öğrencilerimin benim için bazı soruları var.

MATEMATIKÇILER OLMAK
Sekizinci sınıf öğrencilerime cebirsel olarak denklem sistemlerinin çözümlerini sunmadan önce, onlara aşağıdaki kanca üzerinde çalışmasını istedim:

Peter bu iki denklemi gözlemledi: 9x + 4y = 19 ve y = x - 5. Peter'ın iddiası şuydu: 9x + 4x - 20 = 19. Bilgi: Peter düşünmüyor ve o doğru mu?

İlk şoktan sonra birçok öğrenci x'in çözümü için Peter denklemini kullanmaya karar verdi. Sonra y değerini hesaplamaya devam ettiler. Tabii ki, bu, denklem sistemlerini çözmek için ikame sürecini onlara göstermemişti, fakat bu, kendilerine sunulan yeni fikirleri anlamlandırmak için önceki bilgilerini kullanma çabalarını ve isteklerini gösterdi.

Kısacası, matematikçilerin yaptıkları şeyi yaptılar - sorular sorun ve hesaplamalar yaparlar. Onlar da matematikçilerin sık sık hissettikleri, tamamen güdük hissettiklerini hissettiler. Hepsi benim için müthiş. Çünkü her şeyden önce, matematik dersinde, öğrencilerimin matematikçi olmasını istiyorum.

YATIRIM TEMETTÜLERI
Kanca kullanmanın belki de en büyük yararı, derslerimde yarattığı yatırım olmuştur. Şimdi öğrencilerime çözmeleri imkansız olan bulmacaları verdim, doğal olarak çözümleri bilmek istiyorlar. Hooks, öğrencileri soru sormaya ve kafa karışıklığını kabul etmeye kadar açıyor, birçok şey geleneksel derslerimde asla yapmaya cesaret edemiyor. Yani bir kanca ile başlayan dersler, öğrencilerin katılımından bir turbo destek sağlar.

Buna ek olarak, üretken mücadelenin faydaları vardır: Öğrenciler problemin yapısını daha derin bir kavrayışa kavuşturabilirler, çünkü ilk başlarda bununla başa çıkma fırsatı buldular. Kancaları kullanarak, derslerim farklı hissediyor, sınıf içi tartışmalar tıklıyor, titiz bir düşünce üstleniliyor ve öğrenciler öğrenmekten keyif alıyor. Öğrencilerin bakış açısından, matematik sınıfı eğlenceli olur.

Her yedinci ve sekizinci sınıf standardı için kancalar oluşturdum ve bunları web sitemde MathHooks.com'da paylaştım . Bununla birlikte, herhangi bir sınıf seviyesinde yeni kancalar kolayca oluşturulabilir ve uygulanabilir. Oluşturduğum kancaların çoğu sadece derslerimde kullanılan yaygın matematik modelleriydi, ancak öğrencilere herhangi bir talimat vermeden önce sunuldu.

Öğrencilerin dersten önce sorgulama yapmalarına izin vermek, matematiği canlandırır. Mücadeleye, işbirliğine ve titiz düşünmeye katılmalarına meydan okur ve derslere katılımı arttırır. En önemlisi benim için, hooks matematik dersinde farklı kılan bir keşif ve eğlence duygusu yaratır.

Çeviri Handan Taşgın

Kaynak: https://www.edutopia.org/article/promoting-productive-struggle-math

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner14

banner13