Twitter'ı Dünya Dil Sınıflarında Kullanma

Otantik materyaller dünya dil sınıfında değerli bir kaynaktır. Öğrencileri gerçek iletişim örnekleri bağlamında gerçek hayattan örnek dil örnekleri sunarak çekerler ve üst düzey düşünme becerilerini geliştirirler. Kültürde boğuldukları için sayısız öğretim amacıyla kullanılabilirler.

Ancak, otantik materyallerin iyileştirilmesi ve bunların sınıfta anlamlı bir şekilde kullanılmasıyla ilgili olarak, zorluklar ortaya çıkmaktadır. Bir sınıftaki çoğu öğrenci için çok karmaşık olabilirler, bu da motivasyonlarına ve güvenlerine zarar verebilir. Ayrıca, doğru olan materyali aramak öğretmen için zaman alabilir.

Bu nedenlerden dolayı, Twitter kaynaklara gelince birçok avantaja sahip: Bu, neredeyse tüm öğrencilerin aşina oldukları ve genellikle tweet olsalar da, öğrencilerin dilbilgisi veya kültürel bilgilerindeki boşlukları telafi edecek kadar güçlü bir bağlam sağlayan bir iletişim aracıdır. Kısa — ki bu başka bir avantaj. Ayrıca, ücretsiz ve halka açık. Göz atmak için bir hesap oluşturmanız gerekmez.

Bir tweet, noktalama işaretlerini veya gündelik dilin özelliklerini de yansıtmak için elverişli olabilir. Veya metnin bölümlerini, öğrencilerin kendi tweet'lerini oluşturmaları için bir model olarak kullanabilirsiniz. Örneğin, bir tweet filmler, kahvaltı yemekleri veya spor ayakkabı markaları hakkında çoktan seçmeli bir soru sorarsa, öğrenciler hangi cevap seçeneklerini verir?

Vurgulamak istediğiniz dil maddesini içeren ilgili sözcük dizelerini bulmak için aramanızdaki tırnak işaretlerini kullanın; “ ça te dit de ” veya “ si fuera ” gibi ifadeler arayın . Kullandığım bir diğer strateji, bir dizi anahtar kelimeyi birlikte aramaktır (virgül eklemeniz gerekmez): café , petit-déjeuner , tartine ; veya padecer , paciente , clínica .


HAZIRLANMASI KOLAY TWİTTER ETKİNLİKLERİ
1. Gizli olan nedir? Bu alıştırma için, beraberindeki görüntüyle bir tweet seçeceksiniz. Arama sonuçlarına göz atarken, yalnızca resmi olanları seçmek kolaydır.

Görüntüyü örtün - bir ekran görüntüsü alır ve bir PowerPoint slaytına yapıştırırsanız, görüntüyü renkli bir şekilde kaplayarak gizlemek kolaydır. Öğrencilerin metni okumalarını ve gizli resim hakkında en iyi tahminlerini kelime ile hızlı bir şekilde çizmelerini veya açıklamalarını sağlayın.

Bu, öğrencilerin kelime bilgisi komutlarını değerlendirmek için hızlı, düşük riskli bir yöntemdir. Öğrencilerinizin yeterliliğine bağlı olarak, okuduğunu anlama stratejilerini gözden geçirme, karşılaştırma yapmayı teşvik etme veya kültürel veya dil sözleşmelerine yansıtma fırsatı da olabilir.

2. Duyduklarınızı çizin: Bu aktivitede, tek bir öğrenci bir görüntüyle tweet'e bakar ve sınıfın görüntüsünü hedef dilde tanımlar. Resme bakmayan öğrenciler açıklamaya dayalı bir eskiz çizmek zorundadır.

Bu aktiviteyi ilk defa yaptığımda görüntüyü açıklarım, ancak öğrenciler aktiviteye aşina olduklarında bu görevi üstlenebilirler. Sonunda, bu, bir öğrencinin bir görüntüyü ve diğer eskizleri tanımladığı bir çift etkinlik haline gelir; bu şekilde, öğrenciler hem dinleme hem konuşma becerilerini uygular.

Bu aktivite özellikle değerlidir çünkü öğrencileri bilişsel olarak zorlayıcı bir faaliyete sokar. Notsuz konuşurlar, ilgili kelimeleri hatırlarlar ve fazla baskı ve stres yaratmayan bir aktivitede tam cümleleri ve bunları oluşturan tüm bağımlı parçaları kullanmayı düşünürler. Ayrıca sözlü prodüksiyonlarını izlemek, gramer, kelime bilgisi ve telaffuz zorluklarını bulmanıza veya belirlemenize yardımcı olabilir.

Öğrenciler çizim yaptıktan sonra görüntü ekranda görüntülenir ve öğrenciler metin hakkında yorum yapabilir. Öğrencilerin, tweet'te yer alan ilgili herhangi bir noktayı analiz eden bir tartışma yapmalarını isterim. Eğer tweet bir restorandan, bir yasa uygulayıcı kurumdan veya bir üniversiteden geldiyse, örneğin, ABD'deki benzer bir kurum tarafından karşılaştırılabilir bir tweet'in nasıl görüneceğini sorabilirim.

Çalışkanlığı arttırmak ve çabayı övmek için, bazen öğrencilerin en doğru eskiz için oy kullanmasına izin veririm. Diğer zamanlarda, görüntüyü tanımlayan öğrenci en sevdiği kişiyi seçer.

3. Okuma ve yorum yapma: Gelişmiş bir arama, ilgili dilbilgisi veya kelime öğelerini içeren tweetlerdeki kelime dizgilerini bulmanıza yardımcı olabilir. Bu şekilde, hedeflenen öğenin otantik birkaç örneğini içeren dizileri hızlıca seçebilirsiniz. Bu diziler kolayca odaklanmış, tekrarlanan pozlama sağlar.

Öğrencilerin tahtaya koyduğum tweetleri okumasını seviyorum ve sonra onlardan anladığını gösteren bir tweet hakkında yorum yazmalarını istiyorum. Düşük seviyelerde, basit bir cümle yeterli olabilir. İleri düzeydeki öğrencileri birden fazla tweet'e cevap vermeye veya belirli bir yapı veya kelime ögesi kullanmaya teşvik edebilirim (görüş ifadeleri, onay veya onaylama ifadeleri, sorular). Yorumları, okuduğunu anlama ve yazmayı değerlendirmeme yardımcı oluyor.

Orta ve ileri sınıflarda, seçtiğim diziler küresel vatandaşlık veya sağlık hizmetlerine erişim gibi karmaşık konularla ilgileniyor. Tweet'leri bir sınıf olarak yeniden okumak, öğrencileri farklı iletişim araçlarının doğası üzerine düşünmelerini istemek ve dil kullanıcılarının bir metnin her bir kelimesini anlamalarına gerek olmadığını vurgulamak için büyük bir şans olabilir. .

Bir takip olarak, öğrenciler kendi aramalarını yapabilir ve belirli bir dil özelliğini örnekleyen tweetleri bulabilirler.

https://www.edutopia.org/article/using-twitter-world-language-classes

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol