google-site-verification: google6827054ec461fa5a.html

Türkiye'nin En Başarılı Üniversitesi Belli Oldu

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Yayımlanan raporda, en iyi üniversite sıralamasının birincisi Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ), oldu.

İşte yayınlanan raporun tüm detayları

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ), Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından yayımlanan 5 ana başlıkta 45 kritere göre verilerin yer aldığı "2018 Yılı Üniversite İzleme ve Değerlendirme Raporları"nda "eğitim ve öğretim" alanında en başarılı üniversite oldu.

ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Verşan Kök, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "eğitim ve öğretim", "Ar-Ge, proje ve yayın", "uluslararasılaşma", "bütçe ve finansman", "topluma hizmet ve sosyal sorumluluk" olmak üzere 5 kategoride üniversitelerin durumunu veriye dayalı izleme imkanı sunan raporun yükseköğretim açısından önemine işaret etti.

Raporun üniversitelerin gelişimine katkı sağlayacağına inandığını söyleyen Kök, "Rapor ile tüm üniversitelerin verilerinin kayıt altına alınması, korunması ve gelecek için değerlendirilmesi çok önemli bir başlangıç." dedi.

Kök, YÖK tarafından üniversitelerin 2019 verilerinin 2020'deki üniversite tercih döneminden önce açıklanacağını hatırlatarak, "Rapordaki veriler hem üniversiteler tarafından değerlendirilecek hem de gelecek yıllarda üniversiteye başlayacak gençler tercihlerini yaparken bu verileri görebilecek." değerlendirmesinde bulundu.


- "Gelişimimizi sürdürülebilir kılmak istiyoruz"

Üniversitelerin başarı ve gelişimlerinin sürdürülebilir olmasının önemini vurgulayan Kök, "ODTÜ olarak Üniversite İzleme ve Değerlendirme Raporu'ndaki genel durumumuzu gördükten sonra sadece 'eğitim ve öğretim' alanında değil, diğer alanlarda da kendimizi geliştirmeyi, eksik olduğumuz yerleri görerek önümüzdeki yıllarda daha iyi noktalara gelmeyi hedefliyoruz. Böylece gelişimimizi sürdürülebilir kılmak istiyoruz." diye konuştu.

Kök, raporun üniversitelerin niteliğe odaklanmasına katkı sağlayacağına inandığını dile getirerek, şunları kaydetti:

"Bu izleme ve değerlendirme raporları her üniversitenin gelişimini motive edecektir. Raporda bir üniversite için yıllık periyotta göz önüne alınabilecek tüm parametreler var. Bunlar arasında, üniversitelerin YÖK'ün 100/2000 projesi kapsamındaki öğrenci sayıları, uluslararası sempozyum, kongre veya sanatsal sergi sayıları, öğrencilerin yaptığı sosyal veya endüstriyel projeler, üniversite kütüphanesindeki öğrenci başına düşen kitap sayıları gibi 45 parametre bulunuyor."

- "Üniversiteler, eksikliklerini gidermek için çabalayacak"


Her üniversitenin kendisiyle yarışmasının doğal bir rekabet oluşturacağını söyleyen Kök, "Her üniversitenin daha iyi noktalara ulaşmak için gösterdiği çaba yükseköğretim kurumları arasında rekabeti de getirecektir. Üniversitelerin birbirleriyle yarışmalarını da çok anlamlı buluyorum. Çünkü bu hem ulusal hem de uluslararası düzeyde başarıyı getirecektir. Rapor sayesinde de her üniversite, yıl içindeki eksikliklerini görerek, bunları gidermek ve daha iyi bir noktaya ulaşmak için çabalayacaktır." dedi.

Üniversitenin "eğitim öğretim", "araştırma" ve "topluma hizmet" olmak üzere üç temel misyonu olması gerektiğini kaydeden Kök, şöyle konuştu:

"ODTÜ olarak topluma hizmet eden bir üniversite olmayı çok önemsiyoruz. Bu konuda temel yaklaşımımız, bilimi topluma anlaşılır şekilde sunmak ve sevdirmek. Bu çerçevede özellikle son yıllarda önemli çalışmalar yaptık. Örneğin, bilimi topluma sevdirmek için ülkemizin farklı illerinde 'Bilim Kafe' etkinlikleri düzenliyoruz. Bu etkinliklerde öğretim üyelerimiz halka açık mekanlarda bilimsel sunumlar yapıyor."

Kök, ODTÜ olarak eğitim öğretim ve araştırma geliştirme başta olmak üzere her alanda çalışmalarını sürdürdüklerini belirterek, "Öğrencilerimizi de araştırma ve geliştirme süreçleri içine alacak şekilde, özellikle üçüncü sınıftan itibaren öğretim üyelerimizin projelerine dahil ediyoruz. ODTÜ'nün bu başarısında öğretim üyelerimiz, öğrencilerimiz, idari personelimiz, tüm üniversite bileşenlerinin büyük emekleri var. Bu büyük başarıdan dolayı tüm ODTÜ'lülere teşekkür ediyorum." ifadelerini kullandı.

Anadolu Ajansı
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol