Türkiye'de Bir İlk Gerçekleşti. Lise Öğrencileri Okul Ve Çevre Gazetesi Çıkardı

Çevre sorunlarına dikkat çekmek isteyen duyarlı öğrenciler gazete çıkardı. Günümüzde bu şekilde duyarlı akıllı ve başarılı öğrencilerin olması gurur verici

Gazetenin editörü Coğrafya Öğretmeni Günnür Aşnaz gazete hakkında düşüncelerini dile getirdi.  Aşnaz " Günümüzde çevre sorunlarının giderek artmasıyla beraber çevre eğitiminin önemi de her geçen gün daha da artmaktadır. Araştırmalarda çevre sorunlarına çok çeşitli çözüm yolları önerilse de bunlar içinde sorunların henüz kaynağındayken yani ortaya çıkmadan önlenmesi en kayda değer olanıdır. Bunun için de en önemli faktörün eğitim olduğu açıktır. Öğretim kurumlarında çevreyi öğrenmeye, çevre sorunlarını önlemeye ve çevrenin yeniden geri kazanılmasına yönelik olarak etkili bir şekilde eğitimin verilmesi önem arz etmektedir. Ancak genç neslin çevresine yeterince ilgisinin olmadığı, çevreye çöp attıkları, ağaçlara zarar verdikleri, çevresindeki diğer canlılara duyarsız oldukları, geri dönüşüm konusunda yeterli bilgiye sahip olmadıkları ya da önemsemedikleri vb. durumlar göz önüne alındığında; eğitimde dikkat edilmesi gereken en önemeli nokta, derslerde verilen teorik eğitimin çevre konusunda bilinçlenmeyi sağlayamadığı, kulüp çalışmalarının da yeterince önemsenmediği, çevre konusunda yeterli donanıma sahip olmadıkları görülmektedir. Bu yüzden istenilen davranışları okullarımızda tam olarak gerçekleştiremediğimiz sonucu ortaya çıkmaktadır. Oysa örgün eğitimin temel amacı, kişinin hayatında olumlu davranış değişiklikleri meydana getirmek olarak açıklanmaktadır.  Çevre, insanın canlı cansız tüm varlılarla bir arada yaşadığı bir ortam olarak tanımlandığına göre, bu ortamın korunması, güzelleştirilmesi, ona sahip çıkılması diğer yaratılanlardan daha üstün bir varlık olan insanın görevidir. Daha doğrusu insan olmanın gereğidir. Bu görevin yerine getirilmesi, bireylerin bilinçlendirilmesi ise eğitimde istenilen davranışa erişildiğinin en önemli göstergesi olacaktır. Bu, hem bugünümüz hem de gelecek nesillere mirasımız olarak en büyük kazanımımız olacaktır. Daha güzel ve daha yaşanılır bir çevre adına genç kuşakları bilgilendirmemiz gerekmektedir. Bilgi, sevgi ve ilgi ile doğru orantılı bir kavramdır. Bu inanç ve amaç doğrultusunda bizde okul gazetemizi OKUL-ÇEVRE GAZETESİ  olarak devam etmeye karar verdik. Gazetenin hazırlanması çalışmalarını yürüten öğrencilerimize, katkılarını esirgemeyen idarecilerimize, meslektaşlarıma ve sponsorlarımıza teşekkürü bir borç bilirim. Gelecek sayımıza kadar hoşçakalın…"
Okul Müdürü  Mustafa Turgut "Sevgili gençler, bizleri bir kez daha gururlandırdınız. Geçen yıl başladığınız okul gazetesi serüveninize bu yıl yenisini eklemeniz birde gazetenizi çok daha zenginleştirerek  ‘ÇEVRE’’ konulu bir gazeteye dönüştürmeniz çalışmanıza daha da büyük anlam katmıştır. Dünyada ve ülkemizde çevre sorunlarına karşı yapılan çalışmalar, alınan  önlemler çok önem arz eder konuma ulaştığı bir süreçte gösterdiğiniz duyarlılığa karşı sizleri kutluyorum. Çalışmanızın, ülkemizde ve okulumuzda da başlattığımız SIFIR ATIK –GERİ DÖNÜŞÜM VE ÇEVRENİN KORUNMASI çalışmalarımıza da çok katkısı olacağını düşünüyor ve  her zaman destekçiniz olduğumu bilmenizi isterim. Sizleri ve öğretmenlerinizi girişimçiliğinizden ve özverili çalışmalarınızdan dolayı tebrik ediyor, yolunuzun daima açık olmasını diliyorum." dedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol