Türk Eğitim Sistemi Ve Sorunlar !

Eğitim o kadar sorunlu bir hal almış vaziyette ki! Elbette bir çok ülkede eğitim sorunları vardır, ama sanırım bu konuda biz biraz fazla ilerdeyiz. 
Sürekli değişen bir eğitim sisteminde ister istemez bazı şeyler rayına oturmuyor. Öğrencisinden tutunda öğretmenine kadar herkesin şikayet ettiği bir kurum haline gelmiş vaziyette. Eğitimde yapılacak olan uygulamalar öğrencileride, öğretmenleride ve de velileri memnun etmek zorunda. 
Bir kaç örnek vermek gerekirse;
1-OKUL ÖNCESİ EĞİTİM
Okul öncesi eğitime erişimde Türkiye, benzer gayrisafi yurtiçi hasılaya (GSYİH) sahip ülkelerin de epey gerisinde. Kişi başına düzen GSYİH oranı Türkiye’ye yakın olan Bulgaristan, Meksika, Venezuela gibi ülkelerde okul öncesi eğitime erişim çok daha yüksek.

2-Eğitim Parasız Olmalı
Okul öncesi eğitim için velilerden aylık 200 TL’ye kadar çıkabilen katkı payları talep edilmesi ise eşitsizlikleri artırıcı bir rol oynuyor. Okul öncesi düzeyde verilen şartlı eğitim yardımlarının tutarı ise aylık sadece 35-40 TL. Okul öncesi eğitimden her çocuğun eşit olarak yararlanabilmesi için okul öncesi eğitimin tamamen parasız olması gerekiyor.

3-BÜTÇE İHTİYACI TEMEL İHTİYAÇLAR KARŞILANAMIYOR:
Doğrudan ödenek almayan ilk ve ortaokullara yeterli mali kaynak ayrılmıyor. Yapılan araştırmalara göre Türkiye’de her 10 çocuktan 6’sı tuvaletleri temiz bulmuyor. Her altı okuldan birinin müdürü ısınma, havalandırma ve aydınlatma sorunlarının okulun öğretim kapasitesini engellediğini belirtiyor. Ayrıca, Türkiye’de 15 yaşındaki öğrencilerin okullarında 45 öğrenciye 1 bilgisayar düşerken OECD ülkelerinde 5 öğrenciye 1 bilgisayar düşüyor.

4- Öğretmenler
Özellikle doğu bölgelerinde sınıf öğretmenlerinin sık sık değişmesi, öğrencilerin hem temel becerileri kazanmasını zorlaştırıyor hem de okula aidiyet hislerini zayıflatıyor.

5-ÖĞRENCİLER TEMEL BECERİDE YETERSİZ KALIYOR
Öğrencilerinin önemli bölümüne temel matematik, fen ve okuma becerilerini kazandıramayan meslek liselerinde öğrencilerin dörtte biri sosyoekonomik düzeyi düşük ailelerden geliyor.

Gibi daha bir çok sorunlardan bahsedip sıralayabiliriz. Atama bekleyen öğretmen sayısının her geçen yıl kat be kat artması gibi 
Umarız en yakın zamanda eğitimle ilgili sorunları en aza indirip, geleceğimiz çocuklarımıza daha güzel şartlar sunabiliriz.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol