TÜRK EĞİTİM SEN: MERKEZİ SİSTEM SINAVLARINDA CEZA ALANLARA FAZLADAN CEZA PUANI VERİLEMEZ

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Sendikamıza Milli Eğitim Bakanlığı’nca gerçekleştirilen merkezi sistem sınavlarında herhangi bir nedenle bir yıl sınav görevi verilmemesi cezası verilenlere, cezalarının bitimine müteakip MEBBİS sınav işlemleri modülü üzerinden, mevcut puanı kadar  ceza puanı verildiği yönünde bilgiler gelmektedir.

Ancak, Milli Eğitim Bakanlığı Merkezi Sistem Sınav Yönergesinde sınavlarda hata yapanlara bir yıl süreyle sınav görevi vermeme cezası verileceği belirtilmiş, ceza puanı verilmesi gerektiğine dair bir düzenleme yapılmamıştır. Bu nedenle mevzuata aykırı olarak verilen ceza puanlarının iptal edilmesi gerekmektedir.

Örneğin; Osmaniye ilinde bir yıl sınav görevi verilmemesi cezası verilen bir üyemize cezasının bitimine müteakip MEBBİS sınav modülü üzerinden ceza puanı girişi yapılmıştır. Üyemizin MEBBİS sınav işlemleri modülü ekranında “Görev yasaklı olduğunuz tarihlerde yapılan sınavlardan dolayı eklenen puan” ifadesine yer verilerek ceza puanı eklemesi yapılmıştır.

Bu nedenle, Milli Eğitim Bakanlığı’nca yapılan merkezi sistem sınavlarında herhangi bir nedenle bir yıl sınav görevi verilmemesi cezası verilenlere cezalarının bitimine müteakip ceza puanı verilmesine dair mevzuata aykırı uygulamanın durdurulması ve bugüne kadar verilen ceza puanlarının MEBBİS sınav işlemleri modülünden silinerek mağduriyetlerin giderilmesi için Valiliklere talimat verilmesini talep ettik.

İlgili yazımız için tıklayınız

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Grubumuza Üye olarak Tüm Gelişmelerden Haberdar Olabilirsiniz 
 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol