Tüm Sınıfı Etkileyen Sorular Sormanın 3 Yolu

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

By Pérsida ve Bill Himmele
Öğrencilerle dolu bir odaya girmeye çalışırken eğitimcilerin kullandığı en yaygın sorulardan biri: “Bana kim söyleyebilir?” Farklı biçimlerde gelmesine rağmen - “Cevabı bilen var mı?” - sonuçlar aynı : Genellikle sadece birkaç öğrenci ellerini kaldırır ve cevapları tüm sınıfın ilerlemesini ölçmek için bir barometre görevi görür.

Tabii ki, bu cevaplar yanıltıcı olabilir, öğretmenleri, tüm öğrencilerin öğrenemediklerinde öğrendiklerine inanmaya teşvik eder. Neyse ki, anlayışı kontrol etmenin çok daha etkili yolları, tüm öğrencilerin öğretmen taleplerini işleme koymalarına ve bunlara cevap vermelerine izin veren yollar vardır. Buradaki üç basit teknik, öğretmenlerin derslerini yapılandırmasına yardımcı olabilir, böylece tüm öğrencilerin öğrenmelerini aktif olarak göstermeleri gerekir.

KARA TAHTA SPLASH
Kara Tahta Sıçrama, öğretmenlere, öğrencilerin belirli bir bilgi isteminde yazılı olarak cevap verdiklerinde zihinlerine bir göz atmalarını sağlar. Bu tekniğin etkinliği, sunulan içeriğin arkasındaki büyük fikirleri yakalayan derin ve anlamlı bir istemin oluşturulmasına dayanır. Örneğin, kapitalizmin tanımını sormak yerine, tüm öğrencilerin benzer cevaplar vermesi beklenen bir soru sormak isteyen bir öğretmen, “Kapitalizmi kucaklayan toplumlarda gelişirken görebileceğiniz bazı zorluklar nelerdir?” Diye sorabilir.

Talimatlar:

Öğretmen, dersin ana unsurlarını yakalayan yüksek dereceli bir istemi hazırlamalıdır.
Sınıfta öğretmen öğrencilerden yanıtlarını notlarına veya ayrı bir kağıda yazmalarını ister.
Bu aktivitenin çok fazla zaman almadığından emin olmak için, öğrenciler yanıtlarını 15 kelimeye veya daha azına indirgemişlerdir. Daha sonra bir parça tebeşir veya beyaz tahta kalemi kaparlar ve tahtaya verilen kısa bir alana bu kısa cevabı yazarlar.
Sözlü bir sorudan farklı olarak, Kara Tahta Sıçrama, tüm öğrencilere aynı anda önemli bir soruya verdikleri yanıtları işleme koyma ve paylaşma konusunda rehberlik eder; Tecrübelerimize göre, ayrılan öğrenciler bile aktif olarak içeriği düşünecek ve üst düzey istemin gerektirdiği şekilde bağlantılar kuracaktır.


RANDEVU GÜNDEMLERİ
Öğretmenler gerçekten öğrencilerini meşgul etmeye çalışıyorsa, öğrencilerin konuşması için birçok fırsat olmalıdır. Randevu Gündemleri tekniği, öğretmenlere, öğrencileri günün sadece bir saatini söyleyerek bir soruyu tartışmaları için hızla eşleştirmelerini sağlar. Bu strateji aynı zamanda öğrencilerin oturdukları yerden çıkmalarını gerektirir ve bu da hareketi öğrenme için bağlamada harika bir araç haline gelir.

Talimatlar:

Öğretmen her öğrenciye bir Randevu Gündemi'nin bir kopyasını verir .
Öğretmen öğrencilerden Randevu Gündemindeki her bir zaman dilimi için “randevular” oluşturmalarını ister. Bir öğrenci sabah 8'de akran ile randevu alırsa, her iki öğrenci de sabah 8'de birbirlerinin adını yazmalıdır.
Öğrenciler, tüm akranlar doluncaya kadar, bir defadan fazla görünmeyen farklı akranlarla randevu almaya devam ederler.
Öğrencilerin eşleştirilmesi zamanı geldiğinde, öğretmenler rastgele bir zamanı (gerçek zamanla eşleşmesi gerekmeyebilir) ve öğrencilerden istemi randevu arkadaşlarıyla görüşmelerini isteyebilir. Örneğin, öğretmen “Lütfen öğleden sonra saat 3'teki randevunuzla tanışın ve istemi yanıtlayın.” Diyebilir.

Genellikle Randevu Gündemlerini renkli kağıda basarız, böylece kolayca bulabilirler, fakat eğer elinizde varsa düz beyaz kağıt kullanabilirsiniz. Ayrıca, sınıf bölümlerini ayıran sekmelerle öğrenci gündemlerinin fotokopilerini ciltte tutarız. Gündemini kaybeden öğrenciler, randevularının adlarını bulmak için ciltçiyi hızlıca kontrol edebilirler. Tamamlanan ajandalar tekrar tekrar kullanılabilir.

DURAKLAT, YILDIZ, SIRA
Duraklat, Yıldız, Sıra tekniği, öğrencilere öğretildikleri içeriği inceleyerek ve analiz ederek düşüncelerini işleme koymalarında rehberlik eder. Bu teknik, örneğin, Amerikan Devrimi üzerine iki haftalık bir üniteden veya dünyadaki okyanuslar üzerindeki iklim değişikliğinin etkileri üzerine üç günlük bir ders dizisinden sonra, çok miktarda içerik sunulduğunda özellikle işe yarar. Bu harika bir sarma etkinliği ve yoğun içeriği öğrenciler için ezici hale gelmeden önce duraklatmak ve gözden geçirmek için yararlı bir yoldur.

Talimatlar:

Bir dersin veya bir dizi dersin sonunda öğretmen, öğrencilerden notlarını çabucak gözden geçirmelerini ve hatırlamaları önemli olduğunu düşündüğü kavramlara yıldız koymalarını ister.
Daha sonra, öğretmen öğrencilerden algılanan önemine göre ilk üç yıldızlı öğelerini sıralamalarını ve etiketlemelerini ister.
Son olarak, öğretmen öğrencilerden ya en önemli konseptiyle bir Kara Tahta Sıçrama yapmalarını ya da bir numaralı öğelerini belirlenmiş bir Randevu Gündemi sınıf arkadaşı ile tartışmalarını ister.
Çoğu zaman öğrencilerle dolu bir sınıfı denemenin ve meşgul etmenin en doğal yolunun varsayılan olarak “Bana kim söyleyebilir?” Sorusunu ya da bir türevini belirlemektir. Bununla birlikte, bu soru öğretmenlere çok sınırlı bir öğrenci anlayışı görüntüsü sunmaktadır ve yardıma en çok ihtiyaç duyan, derin yanlış anlamaları olan veya İngilizce öğrenme sürecinde olan öğrenciler istemeden dışlanmış olanlardır. konuşma.

Öğrencilerin anlayışını ölçmenin daha iyi bir yolu, tüm öğrencilerin herhangi bir derste en önemli olan içerikle etkileşime girmelerini ve etkileşime girmelerini sağlayan teknikleri yerleştirmektir.

https://www.edutopia.org/article/3-ways-ask-questions-engage-whole-class

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Grubumuza Üye olarak Tüm Gelişmelerden Haberdar Olabilirsiniz 
 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol