Tüm Öğrencilere Zengin Eğitim Deneyimleri Sağlamak

By Nina Parrish

Son 50 yılda, bilim adamları beyinlerimizin erken çocukluktan sonra sabit olmadığını, bunun yerine daha fazla değişim potansiyeli olduğunu keşfettiler. Beyin, öğrenme ve deneyimlere dayanarak kendini uyarlayabilir, yeniden düzenleyebilir ve yeniden yapılandırabilir. Öğrendiklerimiz sadece beynin fiziksel yapısını değil, aynı zamanda bilgiyi organize etme şeklini de değiştirebilir.

Sosyal öğrenme bağlamında öğrenme özgürlüğünün yanı sıra aktif öğrenme fırsatlarına maruz kalmanın beyin büyümesini olumlu yönde etkilediği görülmektedir . Bu , engelli öğrenciler için öğretime nasıl yaklaşıldığımızı etkilemelidir . Mevcut beyin araştırması, hemen hemen tüm öğrencilerin beyin büyümesi ve değişimi yapabildiğini, bu nedenle zorlu ve ilgi çekici olan öğrenme deneyimlerine maruz kalmaları gerektiğini göstermektedir. Eğitimciler zayıf alanların etrafında çalışmak veya onları barındırmak yerine, ilgili öğretim ve hedefli, araştırmaya dayalı müdahaleler yoluyla çoğu öğrencinin öğrenme farklılıkları ile ilgili becerilerini güçlendirebilir ve destekleyebilirler.

Tüm öğrenciler, öğretileni hayata geçiren zengin, otantik öğrenme görevlerinden faydalanmaktan yararlanırlar. Ancak, proje tabanlı öğrenme ve benzeri fırsatlar, hızlandırılmış programlardaki veya ayrıcalıklı geçmişe sahip olma eğiliminde olan yetenekli öğrenciler için sık sık ayrılmıştır . Özel eğitim alan öğrenciler ve sınıf düzeyinin gerisinde kalan öğrenciler, yalnızca doğrudan öğretimi içeren düzeltici ve alçak sınıflara yerleştirilme eğilimindedir.

Bunun neden genellikle varsayılan yaklaşım olduğunu anlamak kolaydır: Standart sınavları geçmek için öğrencileri sınıf seviyesine çıkarmak için sürekli baskı yaparak, arkasında birden fazla notu test eden öğrencilerin beceri eksikliklerini ele almak zor olabilir.

Ancak, etkili deneyimler olmadan okulun donuk ve unutulmaz hale geldiğini hatırlamak önemlidir. Sadece ezbere ve beceri kazanmaya odaklanan öğretim, öğrencileri sıkılmış ve okulu ve kendi öğrenmeleriyle bağlantısı kopmuş hissetmelerini sağlayacak şekilde yavaş ve tekrarlı olabilir.

İyileştirmeye özel odaklanma, öğrencilerin eleştirel düşünme ve bağlantı kurma becerilerinde akranlarının gerisinde kalmasına neden olabilir. Bu, genellikle öğretimin yavaş ilerlemesiyle birlikte, öğrencilerin akranlarını yakalayabileceklerini hayal etmeyi zorlaştırır.

Okulda mücadele eden öğrenciler, sınıf düzeyindeki ve ileri seviyedeki akranları kadar zengin, otantik öğrenme deneyimlerine ihtiyaç duyarlar, ancak ek destek talep edebilirler. Öğretmenlerin bu öğrencilerin tam potansiyellerine ulaşmalarına yardımcı olmak için yapabilecekleri birkaç şey var.


TÜM ÖĞRENCİLERE ZENGİN EĞİTİM DENEYİMLERİ NASIL SAĞLANIR?
Tüm öğrencilerin büyüme yeteneğine sahip olduklarına inanın: Öğretmenler her öğrencinin potansiyelini ortaya çıkardığına inandığında ve öğrencilere kendi büyüme yeteneklerine inanmalarını öğrettiğinde öğrenciler daha başarılı olur . Büyüme zihniyet perspektifiyle öğrenmeye yaklaşan öğretmenler , öğrencilerin sınıfta çok çalışarak daha zeki ve başarı kazanmanın mümkün olduğunu anlamalarına yardımcı olabilir. Ve öğretmenler çok çalışmayı ve çabayı özendirdiğinde, öğrenciler zorlukları daha fazla almaya hazırdır.

Bir öğrenci öğrenmesinde zorluklarla karşılaştığında , beyninin mücadele zamanlarında en çok büyüdüğünü anlamaktan faydalanırlar . Mücadele ve başarısız olduklarını düşünen öğrenciler, kapanma ve gelecekte mücadele etmekten kaçınma eğiliminde olacaktır. Mücadelesi ve beyninin büyümesine yardım ettiğini düşünen öğrenciler denemeye daha isteklidir.

Öğrencilerin mevcut beceri seviyelerini bilin ve desteklerini geliştirin: Birden fazla seviyedeki öğrenciler için bir öğrenme deneyimi planlarken, dersi akılda tutmak için en gelişmiş öğrencilerle planlama yapmak ve daha sonra onlara ihtiyaç duyacak öğrencilere destek vermek ve ayırt etmek en iyisidir .

Örneğin, lise öğrencilerine kariyer ilgi alanlarına göre bir işletme oluşturma, ayrıntılı bir iş planı yazma ve fikirlerini sergilemek için bir Shark Tank tarzı pazarlama sunumu tasarlama görevi verilebilir . Bu proje için, tüm öğrencilerin etkili bir iş planı oluşturma konusunda doğrudan eğitime ve öğretmenin proje ve sunumlarından beklentilerini özetleyen ayrıntılı bir değerlendirme tablosuna ihtiyacı olacaktır.

Öğrenme farklılıkları olan öğrenciler, planlarını oluşturmak ve düzenlemek için metinden sese yazılımı, piyasa araştırmasını tamamlamak için sesli okuma yazılımı veya finansal projeksiyonları daha kolay tamamlamak ve bir bütçe oluşturmak için matematik incelemesi gibi ek desteklere ihtiyaç duyabilir. Bu destekler tüm öğrencilere seçenek olarak sunulabilir; bunlara yalnız mı çalışacağınız veya gruplar halinde mi çalışacağınız ve hangi grup rolünün onlar için en iyisi olduğu gibi seçenekler de verilebilir.

Bu dört niteliği aklınızda bulundurun: Sadece gerçekleri ezberlemeye ve içerik edinmeye odaklanmak yerine, öğretmenler tüm öğrencilere zengin, özgün öğrenme deneyimleri sunabilir. Bir literatürün gözden dört tema tüm otantik öğrenme deneyimleri ortak olan bulmuştur:

Öğrenciler gerçek dünyadaki problemleri çözmekle meşgul ve bulgularını sınıfın dışındaki bir izleyici kitlesine sunma fırsatına sahipler.

Öğrenciler, soru sorma, eleştirel düşünme becerilerini geliştirme ve uygulama ve belirli bir konuda kendi düşüncelerini analiz etme fırsatına sahiptir.

Öğrenciler, problem çözenlerin topluluğu olarak sosyal öğrenime katılırlar.

Öğrencilere, öğrenme deneyimlerini yönlendiren seçimler verilir.

Proje tabanlı çalışmalara katılan öğrenme farklılıklarına sahip öğrenciler tutum, grup içinde kabul ve öğrenme sürecine katılım konusunda iyileşmeler gösterir. Sadece proje tabanlı öğrenmeye katıldıklarında öğrenme kazancı elde etmekle kalmazlar, aynı zamanda uygulamalı, deneysel öğrenmeden çok daha fazla öğrenciden yararlanırlar , çünkü çok-boyutlu, uyarlanabilir bir öğretim yöntemine olan gereksinimlerine daha iyi uyarlar. Bu nedenle, proje tabanlı öğrenmenin daha fazla kullanılması, öğrenme farklılıkları olan öğrenciler ve akranları arasındaki başarı farkını kapatmanın anahtarlarından biri olabilir

https://www.edutopia.org/article/providing-rich-educational-experiences-all-students

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol