Toplumsal Cinsiyet Kalıplarını Yıkan Okul

Bu okul bildiğimiz okullardan çok farklı. Görüntüleri izleyince ve haberin içeriğini okuduğunuzda ne kadar farklı bir okul olduğunu kendiniz anlayacaksınız. 

İstanbul’daki Fide Okulları’nda, koruma altındaki çocuk ve gençlerin hayatlarına yenilikçi çözümler getirmek amacıyla çalışan Hayat Sende Derneği için bir bağış kampanyası düzenlendi. Ancak bu kampanya, bildiğimiz bağış kampanyalarından oldukça farklıydı.

Okuldaki öğrencilerden oluşan gruplar, önce bağış yapmak istedikleri bir sivil toplum kuruluşunu seçerek tüm okulda bu STK’ların tanıtımını yaptı. Ardından öğrenciler Mayıs ayında oy çokluğu ile bu yılın bağış yapılacak derneğine karar verdiler.

Velilerin bağış yapmalarını teşvik etmek içinse öğretmenlerin yapacağı birbirinden ilginç etkinlik “satışa çıktı”. Açık artırmada her etkinlik için bir bütçe belirlendi. Etkinlikler velilere tek tek tanıtıldı ve her etkinlik için açık artırma başlatıldı. Katılan velilerin toplam bağışı, belirtilen rakama ulaştığında o etkinlik gerçekleşmeye hak kazandı.

Hayat Sende Derneği’ne bağış toplamak için öğretmenler tavuk kostümü ile davul çalarak mahallede gezme, karpuz kafada nöbet tutma, buzlu su ile ıslanma, ağaçta nöbet tutma ya da saçlarını boyama gibi cesur ve eğlenceli sözler verdiler. Ancak bağış kampanyası kapsamında verilen en özel ve en büyük ilgiyi gören söz, tütü giyip bale yapmak oldu. Açık artırmanın sonunda bu etkinlik gerçekleşme hakkı kazandı.

Tütü giyip bale yapan müdürler ve öğretmenler
Hayat Sende Derneği’ne bağış toplamak için tütü giyip bale yapan erkek müdürler ve öğretmenler, başkalarına iyilik yapmanın değeri ve toplumsal cinsiyet kalıpları konusunda öğrencilerine unutulmaz bir öğrenme deneyimi yaşattılar.

Okul müdürleri ve iki öğretmenin katıldığı tütülü dans etkinliği, “erkekler tütü giymez”, “okul müdürleri ciddi ve sert olur” gibi önyargıları hem çocukların hem de yetişkinlerin nezdinde eğlenceli bir şekilde kırmayı başardı.

Günün sonunda 23.400 lira bağış toplayan veliler ve Hayat Sende Derneği için bu yaratıcı ve cesur etkinliğe imza atan eğitimciler, dayanışma için insanın elinden geleni yapması gerektiğini çocuklara göstermenin belki de en güzel yolunu seçtiler: Onlara rol model olmak. 

Tütülü dans etkinliğinin tamamını izlemek için:

Eğitimpedia

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner14

banner13