TIMSS'de Başarının Kahramanları Öğretmenlerdir

Dört yılda bir yapılan 4. ve 8. sınıf düzeyindeki öğrencilerin matematik ve fen alanlarındaki başarılarını değerlendiren Uluslararası Matematik ve Fen Eğilimleri Araştırması (TIMSS) bugün açıklandı. Ülkemiz açısından iyi bir ivme söz konusu.

Türkiye TIMSS 2019 uygulamasında, daha önce katıldığı tüm uygulamalara göre en yüksek performansını göstererek hem ortalama puanlarını, hem üst ve ileri yeterlik düzeylerindeki öğrenci oranlarını hem de ülke sıralamasını yükseltti.
4. sınıf seviyesinde her iki alanda, 8. sınıf düzeyinde ise fen alanında, TIMSS uygulamalarında sabit başarı ölçüsü olarak kabul edilen ölçek orta noktası olan 500 puanın üzerine çıkmıştır.
 Türkiye TIMSS2015’e göre TIMSS2019’da 4. sınıf düzeyinde matematik alanında ülke sıralamasını 13 sıra yükselterek 23., fen alanında 16 sıra yükselterek 19.; 8. sınıf düzeyinde matematik alanında 4 sıra yükselterek 20., fen alanında ise 6 sıra yükselterek 15. sıraya yükseltti.
 Türkiye TIMSS 2019 uygulamasında şu ana kadar katıldığı tüm uygulamalara göre önemli ölçüde uluslararası performansını artırdığı görülmektedir.Bu başarının mimarı öğretmenlerimiz başta olmak üzere eğitim camiamızı kutluyor, öğrencilerimizin başarılarının devamını diliyorum.
 2015 sonrası yükselen grafikte bazı mahfillerce maksatlı olarak örselenmeye çalışılan Eğitim Yöneticilerinin payını da es geçmemek gerekir.
Her türlü sorun ve sıkıntıya rağmen işinin hakkını veren tüm Eğitim Yöneticilerini de ayrıca tebrik ediyorum.

Eğitim Bir Sen Genel Başkanı Ali Yalçın

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol