Telefonlar da Öğretmenlerin Dikkatini Azalttı mı?

Konuk Yazar: Frankie Wallace

Bugünlerde akıllı telefon olmayan birini bulmak zor. Yetişkinler ve çocuklar, bu taşınabilir cihazlara günün her saatinde yapıştırılmış gibi görünüyor. Akıllı telefonlar bize bağlı kalmamıza ve faydalı bilgi ve araçlara erişmemize yardımcı olmamıza rağmen, özellikle sınıfta da birçok soruna yol açabilir. 

2015 yılında, Apple , her gün 1 milyonun altındaki cihazların satılmasına eşit olan 300 milyon cihaz sattı. Akıllı telefon trendi oradan durmadı. 2019 yılında, akıllı telefon kullanıcılarının sayısının 2,5 milyara çıkması bekleniyor. Bu cihazları kullanan sadece yetişkinler değil; ABD'de 8-12 yaş arası çocukların yaklaşık % 56'sının bir akıllı telefonu var ve gençler söz konusu olduğunda bu sayı artıyor. Sınıfta akıllı telefonların son yıllarda bir sorun haline gelmesi şaşırtıcı değil. 

Cep telefonları okuldaki öğrencilerin bu kadar çok uygulaması, sosyal medyası ve arkadaşlarıyla mesajlaşma yeteneği olduğu konusunda dikkat dağıtıcı olabilir. Öyle bir problem haline geldiler, aslında, bazı okullar onları sınıftan çıkarmak için zorladı . Ancak bu sadece akıllı telefonlar tarafından rahatsız edilen öğrenciler mi, yoksa öğretmenler de mücadele ediyor mu? 

Çok Fazla Akıllı Telefon Kullanımının Riskleri Nelerdir?
Akıllı telefon bağımlılığı gerçektir ve yetişkinleri etkileme riski tehlikeli derecede yüksektir. Bir sorunun olduğunu düşünmüyor musun? Şunu düşünün: Ortalama olarak, akıllı telefon kullanıcıları cihazlarına günde 80 kez bakıyorlar . Buna, yatmadan hemen önce ve uyandığınızda doğru şekilde kontrol edilmesi dahildir. Telefonunuza bu kadar sık ​​ulaşmak, sosyal medyaya, oyunlara, alışverişe hatta iş kontrolüne bağlı hissetme ihtiyacı da dahil olmak üzere çeşitli şeylerle tetiklenebilir. İstediğiniz her türlü içerik avucunuzun içinde. Öğretmenler kesinlikle bu soruna karşı bağışıklık kazanmıyorlar ve çok fazla akıllı telefon kullanımıyla ilgili riskleri anlamak önemlidir. 


Çok fazla akıllı telefon kullanımının fiziksel ve zihinsel etkileri arasında yüksek stres düzeyleri, kaygı ve uykudan mahrum bırakma var. Telefonunuzdan uzak kalamazsanız, aynı zamanda ölümcül sonuçlara yol açabilecek şekilde kolayca dağılabilir olma riskiniz de vardır. Akıllı telefon kullanımı, dikkati dağılmış sürüş söz konusu olduğunda yaygın bir sorundur . Birkaç saniye bile olsa yoldan çıkıp kısa mesaj okumak veya Facebook'u kontrol etmek bir araba kazasına neden olabilir. 

Bir öğretmenseniz, telefonunuzu düzenli olarak kontrol etme isteği daha da güçlenebilir, özellikle de çocukları gün boyu telefonlarıyla birlikte görürseniz daha güçlü olabilir. Belki de öğrencileriniz bir sınavı tamamlarken birkaç dakikalık sessizlik vardır. Belki de son birkaç saat içinde arkadaşlarınızın sosyal medyada neler yayınladığını görmek için can atıyorsunuz ve bu sizi dersinizden uzaklaştırıyor. Mobil cihazınıza aşırı bağlı hissetmeye başlarsanız, bu risk faktörlerinin bazılarını aklınızda bulundurun. Ondan uzak durmakta zorluk çekiyorsanız, daha sert bir çözüme ihtiyacınız olabilir. 

Bir Akıllı Telefon Detoksuna İhtiyacınız Var mı? 
Okulla ilgili bilgilere okul saatleri dışında erişmek için sürekli olarak akıllı telefonunuzu kullanıyor olsanız da ya da sınıfta kişisel nedenlerle telefonunuzu kullanarak sık sık dikkatiniz dağılmaya başlasa da, teknoloji ile ilişkinizi değerlendirmeniz gerekebilir - kilit bir bileşen sağlıklı bir iş-yaşam dengesine sahip olmak. Çok fazla ekiniz olduğunu düşünüyorsanız ve yukarıda listelenen sorunların bazılarını geliştirmek istemiyorsanız, dijital bir detoks zamanı gelebilir. 

Akıllı telefonunuzdan detoks yapmak birçok formda olabilir. Muhtemelen kolay olmayacak ve bu size ne kadar “bağımlı” olduğunuzu söyleyebilir. Süreci daha az bunaltıcı hissettirmek için aşağıdaki ipuçlarından bazılarını deneyin:

Telefonunuzu okul saatlerinde saklayın, böylece göz ardı edilemez.
Okuldayken kapat.
Sizi telefonunuzdan uzak tutmak için bir uygulama indirin .
Daha dikkatli olma ve şu anda yaşamayı deneyin.
İş günü boyunca telefonunuzu evde bırakın.
 

Bir akıllı telefon bağımlılığı ile gerçekten mücadele ediyorsanız, bir tanesine sahip olmamaktan yararlanabilirsiniz. Telefonunuzu hayatınızı olumsuz yönde ele geçirmiş gibi hissediyorsanız ve uzun süre ara vermeniz gerekiyorsa, telefonunuzu tamamen kurtarmayı düşünebilirsiniz. Bu rotaya geçmeye karar verirseniz, başkalarının özel bilgilerinizin hiçbirine ulaşmadığından emin olmak için telefonunuzu tahrip etmeyi düşünün . 

Öğretmenler Akıllı Telefonları Nasıl İyi Kullanabilir? 
Akıllı telefonların tamamen kötü olmadığını anlamak önemlidir. Bazı okullar ve öğretmenler, bir öğrenme ortamında faydalı araçlar olabileceği gerçeğini benimsemiştir. Aslında, bazıları aslında öğrencilere akıllı telefonlar vermeye başlamış , böylece e-posta göndermekten öğretmenlere, programlarını ve ev ödevlerini takip etmeye kadar her şeyi yapabiliyorlar. 

Öğretmenler akıllı telefonlar kullanmaktan da faydalanabilirler. Kendi programlarını takip edebilir, öğrencilerle bağlantıda kalabilir ve hatta öğrencilere gösterebilecekleri Flashcards, testler ve oyunlar gibi dijital öğrenme kaynaklarını keşfedebilirler . Bu kuşak teknoloji ile çevrili olarak büyüdüğü için, bir uygulama aracılığıyla kendilerine tanıdık bir şekilde sunulursa çocukların eğitici bir şeye ilgi gösterme olasılığı daha yüksektir. 

Akıllı telefonlar hiçbir yere gitmiyor ve muhtemelen günlük hayatımızın daha da büyük bir parçası olmaya devam edecekler. Kaçınılmaz olsalar da, sorun yaratmaları gerektiği anlamına gelmez. Öğretmen iseniz, işinizi ve öğrencilerinizi birinci önceliğinizden tutun. Bir okulda akıllı telefon kullanımıyla ilgili kurallar ve sınırlar belirlendiği sürece, hem öğretmenler hem de öğrenciler bunları iyi bir şekilde kullanabilir.

Kaynak: http://teacherhabits.com/are-phones-distracting-teachers-too/

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol