Tecrübeli öğretmenleri kaybetmeyi göze alamayız'

“Tecrübeli öğretmenler” terimi bir zamanlar böyle olumlu bir yüzüğe sahipti. Tecrübeli öğretmenler genellikle okullarda kutlanır ve kullanılır. Ne yazık ki, şimdi “deneyimli” terimi genellikle “pahalı” ile bağlantılıdır . Hak ettikleri saygıdan yoksun, takdir edilmeyen ve kullanılmayan orta yönetimi oluştururlar.

Dinamik olsa da, hiçbir okul, iyi bir orta lider olmadan iyi bir okul olamaz. Okulunuz için vizyon sahibi olmak kesinlikle harika, ama bunu uygulamaya koyan kim? Kim genç personeli teşvik eder ve başkalarının izlemesi için standartları belirler? Personel odasındaki konuşmayı gerçekliğe kim çevirir?

Çok sık, bu adanmış bireyler göz ardı edilir. Genellikle, sadece işe devam ederler ve çok yüksek öğretim taahhütleri bulunduğundan, hak ettikleri yönetim fırsatlarını alamazlar. Sürekli olarak baş öğretmenin kapısını çalmazlar ve bu nedenle çok daha az deneyimli olanlar bunun yerine bu liderlik şansını yakalarlar. 

Öğretmenler gözden kaçmış ve kullanılmamış
Ancak şu anda görmekte olduğumuz şey, bu deneyimli öğretmenlerin yeterince göz ardı edilip kullanılmadığı. Onlar şimdi edilir mesleği bırakarak ve onlar sürüler halinde terk ediyor .

Eğitim Bakanlığı rakamlarına göre, 2016 yılında 50.000 nitelikli öğretmen mesleğin yüzde 10,5'ini temsil eden devlet sektöründen ayrıldı . Bunlar sadece en yeni öğretmenler değil aynı zamanda her seviyeden olanlardı. Daha da endişe verici bir şekilde, tüm öğretmenlerin yüzde 80'i ciddiye bir yıl boyunca öğretmenlikten ayrılmayı düşündü . Bu şekilde düşünme nedenleri şu anda mesleğimizin iddianamesidir:

Hükümetten ve ebeveynlerden gerçek destek eksikliği;
İş yükü çok yüksek;
Aşırı testi;
Hükümet hedeflerini sürekli olarak yerine getirme baskısı;
Odak, SEND için yeterli desteği olmayan yüksek başarılar üzerinde;
Ofsted kontrol eğitimi;
Öğrenci eğitim merkezinde değil;
Yanmış hissediyorlar.
Deneyimli çekirdek
Böyle hisseden öğretmenler mesleğin deneyimli özüdür. Ancak, onları dinlemek veya desteklemek için çok az şey yapan devlete ve başarılı eğitim sekreterlerine sahibiz. Bu öğretmenlerin bir kez daha değerli ve desteklenmiş hissetmelerini sağlamak için bir dinleme kulağı ve 2019'da bir öğretmen olmanın orantılı bir maaşı gerekir.

Herkesin unuttuğu gibi ders vermek şu anda zor bir iştir. Ayrılan öğretmenlerin çığını durdurmak için, sorumlu olan kimseden eğitime yeni, olumlu bir yaklaşıma ihtiyacımız var. Bu olmazsa, kaybetmeyi göze alamayacağımız öğretmenleri kaybederiz: tecrübeli olanlar. 

Colin Harris Portsmouth'un mahrumiyet bölgesinde bir okulu yirmi yıldan fazla bir süre boyunca yönetti. Son iki Ofsted raporları tüm kategorilerde 'sıra dışıydı'

Anahtar Kelimeler:
Tecrübeli öğretmenler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol