Takdir Teşekkür Nasıl Hesaplanır? Takdir Teşekkür Hesaplama 2021

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) takdirname ve teşekkür belgelerinin öğrencilere dağıtımını belirli koşullara bağlamıştır. Öğrencinin herhangi bir başarı belgesi alabilmesi için ön koşul olarak Türkçe dersinden 55,00, diğer derslerin her birinden 45,00 puandan aşağı bir puanı olmamalıdır. Bu şartları sağlayan öğrencilerden tüm derslerin dönem ağırlıklı puan ortalaması 70,00 - 84,99 arasında olanlara "Teşekkür", 85,00 puan ve üstü olanlara da "Takdirname" belgesi verilir.

KARNE NOT ORTALAMASI HESAPLAMA 
Karne alma zamanının yaklaşmasıyla birlikte öğrenciler karne notu ortalamasının nasıl yapılacağına dair araştırmalarını yoğunlaştırdı.

Karne notu ortalamasını hesaplamak için öğrencinin ilk yazılılardan ve ikinci yazılılardan aldığı notları toplayarak yazılı sayısına bölmek gerekiyor. Ancak kimi derslerde 3. Yazılı olabildiği için o zaman da yine 3. Yazılının puanı diğer puanlarla toplanarak bölme işleminin yapılması gerekiyor. Her ders için aynı işlem yapıldıktan sonra ortaya çıkan puanlar üst üste toplanarak kaç ders varsa o sayıya bölünür ve karne notu ortalamasına ulaşılabilir.

TAKDİR TEŞEKKÜR NASIL HESAPLANIR?

İlköğretim kurumları yönetmeliğine göre; liseye göre takdir teşekkür hesaplama işlemi farklılık gösteriyor.

Ortaokul ve imam-hatip ortaokullarının bütün sınıfları ile ilkokul 4 üncü sınıflarda puan ortalaması Türkçe’den 55.00, diğer derslerin her birinden 45.00 puandan aşağı olmamak koşuluyla tüm derslerin dönem ağırlıklı puan ortalaması 70.00-84.99 olanlar "Teşekkür", 85.00 puan ve üstündekiler de "Takdir"  belgesi alıyor.

İFTİHAR BELGESİ NASIL ALINIR?

İftihar belgesi ise, Ulusal ve uluslararası yarışmalara girerek ilk beş dereceye girebilen, bazı kültürel, sosyal ve sanatsal etkinliklerde üstün başarı sağlayan öğrencilere ortaokullarda öğrenci davranışlarını değerlendirme kurulu ve ilkokullarda sınıf öğretmeni tarafından verilir.

İftihar Belgesi alanlar, özel olarak gerçekleştirilecek bir toplantı ya da törende diğer öğrencilere duyurulur. Bu öğrencilerin adları ve fotoğrafları okulun internet sitesinde yayınlanır ve uygun bir yere asılır.

Kınama ve okul değiştirme yaptırımları gibi durumlarından birini alan öğrenciye o eğitim ve öğretim yılı içinde teşekkür, takdir ve iftihar belgesi verilmez.

KARNE NOTU VE TAKDİR TEŞEKKÜR HESAPLAMA İÇİN TIKLAYIN 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol