Suriyeliler de "okuma yazma" seferberliğine dahil edildi

İlk başta cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla ülke genelinde başlayan okuma yazma seferberliği, genişleterek Suriye'lilerinde dahil edilmesi sağlandı. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmazın illere gönderdiği genelgeyle "okuma yazma" seferberliğine Suriye vatandaşlarınında dahil edilmesini istedi. 

İlk etapta Türkiye geneline 345 bin kitap bastırıp yollayan MEB, kurslara başvuru sayısı beklentinin altında kalınca seferberliğe Suriyelileri de dahil etme kararı aldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’ın ATV canlı yayınına katılarak Müge Anlı’nın programında duyurdukları okuma yazma seferberliği kapsamında bütün kurumları harekete geçiren MEB, çalışmanın hedef kitlesini büyüttü. 982 il ve ilçe merkezine toplam 345 bin “Yoğunlaştırılmış Temel Düzey Okuma Yazma Kitabı” gönderen MEB, kurslara başvurular beklenenin altında kalınca, yeni adım attı. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, illere gönderdiği genelge ile kurslara Suriyelilerin de katılması talimatını verdi.

Suriyeliler ve yabancılar

MEB’in 5 Şubat-15 Mayıs 2018 tarihleri arasını kapsayacak ilk dönem Okuryazarlık Seferberliği çalışmaları için hedef sayıya ulaşılamayınca ilk olarak başvuru sayısı uzatıldı. Bakanlık kaynaklarının 100 bine yakın başvuru olduğunu belirtmesine karşın Emine Erdoğan, Bakan Yılmaz ile düzenlenen törende yaklaşık 270 bin kişinin kurs başvurusu yaptığını açıkladı. İllere 345 bin kitap gönderen MEB, kitap dağıtımını kurs başlangıcına yetiştiremeyince halk merkezleri ve kursların bulunduğu okullardan bakanlığın internet sitesinden kitabı indirerek eğitime devam etmeleri istendi. Son olarak da Bakan Yılmaz’ın imzasıyla Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü tarafından illere gönderilen genelge ile “geçici koruma altındaki Suriyeli ve yabancı uyruklu bireylerin de okuryazarlık seferberliği çerçevesinde açılacak kurslardan faydalanmalarının sağlanması” ile kurslara yabancıların da kayıdedilmesi istendi.

Ozan Çepni

Cumhuriyet

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol