Şube Müdürü Ve Öğretmenin Tartışmasına Soruşturma Açıldı

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Aydın'da Öğrencisinin okuduğu metni okumaması için durdurmak isteyen Şube Müdürü arasında tartışma çıktı. Çıkan tartışmanın ardından, Şube Müdürü Latif Akgün ile tartışan öğretmen hakkında soruşturma açıldı.. Şube Müdürü ve öğretmen arasında çıkan süre tartışması soruşturmalık oldu. 

Taşımalı eğitimle Ketenova Mahallesi'nden Ovacık İlkokulu'na giden 10 yaşındaki T.K. isimli öğrenci, öğretmeni M.Ç. tarafından hazırlandığı tespit edilen 4 sayfalık eleştirel ifadelerin de yer aldığı metni okurken, konuşma süresi olan 2 dakikayı aşınca divan heyeti tarafından uyarıldı. Ancak öğrencinin rehberliğini yapan öğretmen M.Ç., temsilci adaylarının konuşma süresinin 2 dakika olmasına tepki göstererek öğrencisinin konuşmaya devam etmesini istedi.

Araya giren Şube Müdürü Akgün, öğretmene kuralların önemli olduğunu hatırlatmasına rağmen tartışma büyüdü. Öğrencinin konuşmasında yer alan fırsat eşitsizliği iddiasının ilçede olmadığını ifade eden Akgün, kendilerine cevap hakkı doğduğunu ifade ederek konuyla ilgili bazı örnekler verdi. M.Ç. ise sürenin daha önce kendilerine yazılı olarak bildirilmediğini belirterek, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Latif Akgün'e yetersiz olduğu yönünde serzenişte bulundu. Akgün, ortamı yumuşatmaya çalışsa da araya girerek sözlü saldırısını araya giren okul müdürleri olay arbedeye dönüşmeden önledi.

"Haddini bil"

Kararın seçimler öncesi oy birliğiyle alındığını söyleyen Akgün, öğretmen M.Ç'den alınan ortak karara saygı duymasını istedi. Ortamı yumuşatmaya çalışan Akgün, M.Ç'nin sakinleşmemesi üzerine, "Sus ve haddini bil. Sen buraya rehber öğretmen olarak geldin, söz sahibi olarak değil. Burada bir şeye karar verilecekse onu da öğrenciler verir. Sana söz hakkı veriyorsam haddini bil. Ama anladık ki öğrenci okuduğu bu metni de kendi yazmamış ve öğrenci bu şekilde de yönlendirilmiş. Ama konumuz polemiğe girmek değil. Amacımız öğrencilerimizin eğitimi. Siz buraya başka amaçla gelmişsiniz" dedi.

M.Ç'nin konuşmasını sürdürerek Akgün'e, "Müsait bir zamanda polemiğe gireriz" demesi üzerine Akgün, öğrencilerin seçim konuşmalarının devam etmesini istedi. Öğrencilerin konuşmalarının tamamlanmasının ardından 15 dakika ara verileceğini belirten Akgün, devleti temsil ettiklerini ve öğrencilerin önünde provokasyona asla izin vermeyeceklerini belirtti. M.Ç'ye söz hakkı olmadığını ve bir daha konulmamasını isteyen Akgün, seçimlere dönülmesini belirtti. Bu sırada divan üyelerinin yanına gelen M.Ç, tutanak tutulmasını istedi. Akgün ise, öğretmenin isminin alınarak konuyla ilgili soruşturma başlatılacağını söylemesinin ardından tartışma büyüdü.

Öğrencilerin önünde sözlü atışmaların yaşandığı tartışma da öfkesine hakim olamayan M.Ç., Akgün'e, "Ben 22 yıllık öğretmenim. Bana 'Sen' diye hitap edemezsiniz. Ben sizin makamınıza hürmet gösteriyorsam, siz de benim 22 yılık meslek hayatıma hürmet göstermek ve 'siz' diye hitap etmek zorundasınız" diyerek tepki gösterdi. Sesini yükselten öğretmen M.Ç'ye bağırmaması yönünde sert bir şekilde uyaran Akgün, öğretmenden dışarı çıkmasını istedi. İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Latif Akgün arasındaki tartışma arbedeye dönmek üzereyken diğer okul müdürleri araya girerek M.Ç. ve Akgün'ü ayırdı. Kapıdan çıkartılırken "Yanlış adam, yanlış adam müdürüm" şeklinde söylemlerine devam eden M.Ç. hakkında tutanak tutuldu.

Adayların genel ve yerel seçimleri aratmayan konuşmalarının ardından oylama işlemine geçildi. Oy kullanımının ardından açılan sandıkta 86 okul temsilcisinden 38'inin oyunu alan Nazilli Kültür Temel Lisesi öğrencisi Yiğitcan Peçel, ilçe temsilcisi seçildi.

Soruşturma açıldı

Öğrencilerin gözü önünde yaşananlardan dolayı büyük üzüntü duyduklarını ifade eden İlçe Milli Eğitim Müdürü Hıdır Dağaşan, öğretmen M.Ç. hakkında açılan idari soruşturmanın devam ettiğini ve hazırlayarak öğrencisine okuttuğu 4 sayfalık metnin de incelendiğini kaydetti.

İHA

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

vozol 10000 Likit

Bosna Hersekde Üniversite Okumak

backlink al