"Sözleşmeli Öğretmen" Uygulaması Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un Cevaplaması İçin Meclis Gündemine Taşındı

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

"Sözleşmeli Öğretmen" Uygulaması Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un Cevaplaması İçin Meclis Gündemine Taşındı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya, Bakan Ziya Selçuk'un cevaplaması için sözleşmeli öğretmen uygulamasını meclis gündemine taşıdı

‘’Sözleşmeli öğretmen’’, ‘’kadrolu öğretmen’’ ayrımının, sözleşmeli öğretmenleri mağdur ettiğini belirten Genel Başkan Yardımcısı Kaya’nın, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından cevaplandırılması istemiyle Meclis Başkanlığına sunduğu soru önergesi şöyle:  
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA
Aşağıda yer alan sorularımın Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya Selçuk tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim. 7 Eylül 2018 
Yıldırım KAYA
Ankara Milletvekili 
Sözleşmeli öğretmen, kadrolu öğretmen ayrımı, “sözleşmeli öğretmenleri” mağdur etmektedir. Sözleşmeli öğretmenler, aynı işi yapmalarına rağmen, maaş ve sosyal haklar bakımından ayrımcılığa maruz kalmaktadır.  
668 sayılı KHK ile “…sözleşmeli öğretmenler dört yıl süreyle başka bir yere atanamaz. Aile birliği mazeretine bağlı yer değiştirmelerde bu madde uyarınca istihdam edilen öğretmenin eşi bu öğretmene tabidir. Sözleşmeli öğretmenler, aday öğretmenler için öngörülen adaylık sürecine tabi tutulur. Sözleşmeli öğretmenlerden sözleşme gereği dört yıllık çalışma süresini tamamlayanlar talepleri halinde bulundukları yerde öğretmen kadrolarına atanır. Öğretmen kadrolarına atananlar, aynı yerde en az iki yıl daha görev yapar, bunlar hakkında adaylık hükümleri uygulanmaz.” hükmü, sözleşmeli öğretmenlerin aile bütünlüğünü bozmakta, mağduriyetlerini daha da attırmaktadır. 
Sözleşmeli öğretmenler mağduriyetlerinin giderilmesi için, geçici çözüm olsa da 4+2 modelinin, 2+1 olarak yumuşatılmasını da talep etmektedir.  
Sözleşmeli öğretmen, kadrolu öğretmen ayrımından kaynaklı mağduriyetin giderilmesi için;
1.    Sözleşmeli öğretmen uygulamasına son verilecek mi?
2.    Kadrolu öğretmenlere tanınan haklardan, sözleşmeli öğretmenlerin yararlandırılmamasının haklı ve geçerli gerekçeleri var mıdır? Varsa bu gerekçeler nelerdir?  
3.    Kadrolu öğretmenlerle aynı işi yapan, sözleşmeli öğretmenlere aynı hakların verilmemesi Anayasa’nın eşitlik ilkesine ayrı değil midir?
4.    Sözleşmeli öğretmenlerin tayin haklarının ellerinden alınarak, eşinden ve çocuklarından ayrı yaşamaya zorlanması, aile bütünlüğünün bozulması, insan haklarına aykırı değil midir?
5.    Ailelerin parçalanarak, uzun yıllar ayrı şehirlerde yaşamaya zorlanması Anadolu halkının kültürüyle ne derece uyumludur? 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

#Uzman öğretmenlik #Telegram #Başöğretmenlik #Deneme sınavı #Çalışma kağıdı #Soru cevap #Örnek sorular #Meb #Öğretmen #Uzman öğretmenlik soruları #Başöğretmenlik sorular #UZMAN ÖĞRETMENLİK DENEME #Öğretmenlik Deneme Sınavları Tüm Modüller İçin #Ölçme Ve Değerlendirme Soru Föyleri – Denemeleri #Öğrenme Ve Öğretme Süreçleri Mini Denemeler #2022 Uzman Öğretmenlik Deneme Sınavı PDF #2022 Uzman Öğretmenlik Deneme Sınavı PDF Indir #ÖLÇME VE DEĞERLENDİRME DENEME VE FÖYLERİ #ÖĞRENME VE ÖĞRETMEN SÜREÇLERİ DENEME VE FÖYLERİ #Uzman Öğretmenlik 12. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 11. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 10. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 9. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 8. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 7. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 6. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 5. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 4. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 3. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 2. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 1. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 4. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 3. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 2. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 1. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik Deneme Sınavları Tüm Modüller İçin #Uzman Öğretmenlik Deneme Sınavları #Uzman Öğretmenlik Deneme Sınavı