Sosyal Beceriler Anaokulunda Çok Önemlidir


 
Ortak Çekirdeğin ortaya çıkmasıyla birlikte, müfredatlar “yukarıdan aşağı” ile hizalanmaya başladı. Esas olarak uzmanlar, 12. yüzyılın sonunda öğrenilmesi gerekenleri belirlediler. sınıf,ve daha sonra yapı taşlarına doğru sırayla öğretildiğinden emin olmak için geriye doğru çalıştı. Bu hareket ilkokul öğretmenleri üzerinde çok fazla baskı yarattı ve anaokulları da dahil olmak üzere müfredatlarını önemli ölçüde artırdı. Buradaki itiraz çekirdek akademisyenlere öğretmek ve daha fazla yapılandırılmamış oyun ve sosyal gelişimciden uzaklaşmaktı . Ama bu daha iyi bir değişim mi?

Amerikan Halk Sağlığı Birliği'nden bir 2015 araştırması , eğitimin bu ilk günlerinde öğretilen sosyal ve duygusal becerilerin, akademisyenlerden çok olmasa da, gerçekten de önemli olduğunu söyledi. Empati, öz disiplin gibi becerileri geliştirmeye çalışan çocukların bulduğunu buldular.veduyguları yönetmek daha başarılı ve sağlıklı yetişkinler olmak için daha iyi bir şanstı. Aslında, sosyal becerileri ölçmek başarıyı tahmin etmede okuma düzeylerinden veya test puanlarından daha etkiliydi. 


Anaokulunda ölçülen sosyal-duygusal beceriler ile çok sayıda eğitim, istihdam, kriminal aktivite, madde kullanımı ve zihinsel sağlık alanlarındaki kilit genç yetişkin sonuçları arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişkiler bulduk. ”

-Sadece Sosyal-Duygusal İşlevsellik ve Halk Sağlığı: Anaokulu Sosyal Yeterlilik ve Gelecekteki Zindelik Arasındaki İlişki (AJPH makale)
Öyleyse, güçlü sosyal beceriler gerçek dünyadaki başarı ile ilişkilendirilirse, bunun tersi de doğru mu? Öyle olduğu ortaya çıktı. Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) , çocukların açık görüşlülük, vicdanlılık, duygusal istikrar, dışa dönüklük ve kabul edilebilirlik durumlarında çocukların üzerinde çalışması gereken 5 özel sosyal beceriyi inceleyen bir çalışma yayınladı . Bu beceriler üzerinde çalışmayan çocukların boşanma, işsizlik, sağlık sorunları ve cezai davranış riski altında olduğu sonucuna vardılar. Dünya değişmeye devam ettikçe, bildiğiniz şeyin etrafınızdakilerle nasıl etkileşim kurduğunuzdan daha az önem kazandığını söylüyorlar.


 
Daha hızlı bir yaşam hızı ve kentsel çevrelere kayma, insanların yeni düşünme, çalışma ve yeni insanlarla meşgul olmaları gerektiği anlamına gelir. ”

-Sosyal ve Duygusal Beceriler: Mutluluk, bağlılık ve başarı (OECD makale)
Tabii ki, tüm bu bilgiler anaokulunun tümüyle eğlenceli ve oyunlar olması ve gerçek bir okul çalışması olmaması gerektiği anlamına gelmez, ancak öğretmenler ve ebeveynler için mutlaka ortaya çıkmayan bu becerilere daha fazla vurgu yapılması gerektiğinin bir işareti olmalıdır. içinde not defteri. Bu aynı zamanda , odaklanma ve davranışlarını geliştiren öğrenciler için teneffüs süreleri uzatan okullarda da kanıtlanmıştır . Okul gününün tüm yönlerinin ne kadar önemli olduğunu anlamak için yine bir adım. Öğrenciler yemekhanede gülüyorlar, sıraya giriyorlar ya da boya kalemleri paylaşıyorlarsa, yolun aşağısında büyük zaman harcayacakları becerileri öğreniyorlar. 


 
https://www.boredteachers.com/news/social-skills-vs-academics-whats-more-important-for-kindergarteners

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol