Sınıfları yönetmek için ne önemlidir?

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Öğretim zorlu bir meslektir. Öğretmenler, öğrencilerinin bilgi ve becerilerini geliştirmekten, sosyal ve duygusal engellerin üstesinden gelmelerine yardımcı olmak ve eşit, tutarlı ve üretken sınıf ortamları sürdürmekten sorumludur. Öğretim sorumluluklarının yanı sıra, kariyerleri boyunca mesleki gelişim faaliyetlerine devam etmeleri de beklenir. İşin talepleri çok ve çeşitlidir ve öğretmenler herhangi bir mesleğin en yüksek düzeyde iş stresi seviyesini bildirme eğilimindedir. Bu, birçok yetenekli ve motive olmuş kişinin öğretim işgücünden kaybına katkıda bulunur.

Özellikle en az deneyimli olan öğretmenler, öğrencinin ayrılmasının ve hatalı davranışların en büyük streslerden biri olduğunu bildirme eğilimindedir. Aslında, “gerçeklik şoku” veya “parçalanmış rüyalar” gibi terimler bazen öğretmenlerin bir sınıfın önüne konduğunda ne olacağını açıklamak için kullanılır.

Peki ne yapılabilir? Beklentileri ile sınıfta gerçekte olanlar arasında ara sıra sert bir kontrastı yumuşatmanın çeşitli yolları vardır. Öğretmen eğitimi programları sırasında uzmanlık eğitimi ve pratik yapma, yeni öğretmenlerin öğretimin gerçekleri için hazırlanmasına yardımcı olabilirken, öğretmen öz yeterliği veya becerilerine olan güvenleri gibi koruyucu faktörler de büyük bir fark yaratabilir. Öğretmenler sınıf yönetiminde yetenekli ve kendinden emin olduğunda, derslerin organize bir sınıf ortamında düzgün bir şekilde yürütülmesini sağlamak, öğrencinin öğrenmesi ve olumlu sosyal ve duygusal sonuçlar geliştirilebilir.

Öğretmenlerin bu “koruyucu faktör” olup olmadığını ve yeteneklerine güvenip güvenmediğini nasıl tespit edebiliriz? Etkili Öğrenme Öğretmen Bilgi Anketi için yenilikçi Öğretim  daha iyi öğretmenlerin mesleki yeterliliklerini anlamak için eşsiz bir fırsat sunmaktadır ve bu nasıl geliştirilir. Pilot çalışma bu tür öz-yeterlilik olarak, öğrenme onların fırsatlar ve diğer profesyonel yeterlilikleri, (öğretmenler öğretme ve öğrenme ile ilgili bildiklerini basit terimlerle, içinde veya) Öğretmenlerin pedagojik bilgiye değerlendirdi. Öğretmenlerin sınıf yönetimi bilgisi, öğretim yöntemleri ve ders planlaması gibi unsurları da içeren öğretim süreçlerinin “araç setinin” bir parçasıdır.

Pilot sonuçlar, hizmet içi ve öğretmen adaylarının, özellikle pedagojik bilgilerin diğer alanlarıyla karşılaştırıldığında, sınıf yönetimi bilgisine göre nispeten güçlü bir sınıf bilgisine sahip olduğunu göstermiştir. Sınıf yönetimi becerilerinden emin olduklarını bildiren öğretmenlere, sınıfları nasıl yöneteceklerini öğrenme konusunda daha fazla fırsat tanındığını ve daha deneyimli öğretmen olma eğiliminde olduklarını bildirdi. Öğretmen güveni ile kalıcılığı arasında bir bağlantı olduğu için, bu pilot çalışmada öğrenme fırsatları ile öz yeterlilik arasındaki ilişki oldukça umut vericidir!

Ayrıca, deneyimli öğretmenler hizmet öncesi meslektaşlarından daha yüksek öz-yeterlilik gösterme eğiliminde olduklarından, öğretmen eğitiminde daha fazla alan deneyimi oluşturmak yardımcı olabilir. OECD'de Estonya, Macaristan ve İsrail gibi birçok ülke zaten bunu yapıyor. Benzer şekilde, öğretim işgücüne girmeden önce daha uzun çalışma seansları da beklentiler ve gerçeklik arasındaki boşluğu kapatmaya yardımcı olabilir - özellikle öğretmenler mesleklerinin strese neden olan parçalarından biri olarak sınıf rahatsızlıklarını buldukça, bu yaklaşım daha da araştırmak için önemli olacaktır. İşaretlenmezse, sonuçta tükenmeye neden olabilir.

Pilot proje, gelecekteki çalışmalar için daha büyük ölçekte temel teşkil eden öğretmen bilgisi ve yeterliliğinin ilk araştırmasıydı. Amacı, öğretmen hazırlığını ve eğitimi geliştirmek için politikaları şekillendirmeye yardımcı olabilecek kanıtlar sağlamaktı, ancak aynı zamanda mesleğe yüksek kaliteli bireyleri çekmeye (ve elde tutmaya) yardımcı olabilir.

Güçlü eğitim sistemleri, etkili bir öğretim işgücüne sahip olmaya bağlıdır. Bu nedenle, onları sınıfta etkili ve güvenli olmaları için bilgi ve becerilerle donatmak çok önemlidir. Onları orada tutabilmek için ülkelerin öğretmenlerin “parçalanmış hayallerini” bir araya getirmeye ve onları mümkün olduğunca desteklemeye odaklanmaları gerekiyor.


 

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Grubumuza Üye olarak Tüm Gelişmelerden Haberdar Olabilirsiniz 
 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol