Sınıflardaki öğrencilerle küçük grup ve sınıf konuşmalarını kolaylaştırma stratejileri.

Öğrencilerin işbirlikli konuşmalara katılabilmeleri için tutarlı ve yapılandırılmış bir zaman sağlamak, genel sınıf ortamını iyileştirebilir çünkü sessizce oturmanın gerekliliği, ders içeriğini tartışmak için bir fırsatla değiştirildikten sonra, konu dışı konuşmanın miktarı azalır. Hem küçük grup hem de bütün sınıf tartışmaları bu fırsatları sağlayabilir.

KÜÇÜK GRUP TARTIŞMA ÖNERİLERİ
Öğretmenler, sınıf boyunca küçük grup işbirlikli konuşmaları kolaylaştırabilir ve öğrencilerin öğrenmelerini sözel olarak işleme koymaları için anında fırsatlar sağlayabilir.

Öğrenciler konuşmadan önce birkaç dakika sessizlikten faydalanırlar. Bu sefer Sessiz Saniye dediğimde, öğrenciler konuşmadan önce düşüncelerini toplarken yaklaşık 10 saniye harcıyorlar. Bunu yaptıktan sonra, “Ben düşünüyorum _____”, “Ben merak ediyorum _____” ve “_____” diye şaşırtmak gibi, konuşmayı ilerletmek için çeşitli konuşma başlatıcılarımız olduğunu hatırlıyorum.

Sınıf ve bireysel tartışma hedefleri oluşturun ve öğrencilere başarılarını yansıtmaları için zaman ayırdığınızdan emin olun.

Öğrencilere akranlarıyla fikirlerini tartışmak ve fikirlerini tartışmak için iki rehberli tartışma stratejisi (fikir alışverişi ve tartışma tartışması) kullanıyorum.

Fikir takası: Bu stratejide birden fazla varyasyon vardır, ancak her biri, çocukların her biri üç ila beş öğrenciden oluşan gruplara ayrılabildiği, oda etrafında yeterince "fikir alışverişi" konumlarını belirlemeye başlar. Her konumda, dersle ilgili farklı bir soru veya tartışma konusu yayınlayın.

Bir varyasyonda, öğretmen öğrencileri gruplara ayırır ve gruplar, her bir soruyu tartışmak, notları tek tek veya bir grup olarak döndürmek için birlikte hareket ederek birlikte oda etrafında hareket eder. Öğretmen, öğrencilerin yaşına ve konuya bağlı olarak her fikir değişim yeri için bir zaman sınırı belirler. Öğrenciler aynı gün veya birden fazla gün boyunca tüm lokasyonlarda hareket edebilirler.

Bunu yapmanın bir diğer yolu, her gruba başlangıçta başlayacakları bir ana konum atamaktır. Her istasyonda, her bir grup, soru hakkındaki fikirlerini özetleyen, yazıp, soruyu içeren bir klasöre koyan bir ifadeye karar verir. Tüm gruplar tüm konumlara dolaştırıldıktan sonra, her grup kendi sınıflarında sınıf arkadaşları tarafından bırakılan ifadeleri okur ve daha sonra tüm sınıf ile paylaşmak için bir sentez ifadesi oluşturur.

Bu stratejiyi, ilgi alanlarına veya ön değerlendirme verilerine dayalı gruplar oluşturarak ve her grubun ziyaret etmesi için uygun istasyonları atamak için aynı bilgileri kullanarak da başarılı bir şekilde kullanabilirsiniz.

Tartışmalı tartışma: Öğrenciler birbirleriyle iç içe iki daire oluştururlar - iç çemberdeki öğrenciler dış çemberde bir ortakla karşı karşıyadır. Öğretmen daha sonra açık uçlu ve eleştirel düşünmeyi gerektiren bir soru ortaya çıkarır. Öğrenciler, bir veya üç dakika (konuya ve yaşa bağlı olarak) soruyu partnerleriyle tartışırlar. Öğretmen zaman aradığında, öğrenciler yeni bir ortakla karşı karşıya gelmek için dönerler ve aynı soruyu tartışırlar.

Bu noktada, öğrencilerin karmaşıklığına ve öğrencilerin yaşlarına bağlı olarak, öğrenciler başka bir ortağa dönebilir ve aynı soruyu tartışmaya devam edebilir ya da tartışacak yeni bir sorudan bahsedebilirler.

Bu strateji öğrencilerin fikirleriyle konuşmalarına, aynı sorular üzerinde onlara çoklu bakış açıları vermelerine ve oda etrafında hareket etmelerine olanak tanır. Süreç, içeriğe uygun çok zaman alabilir.
BÜTÜN SINIF TARTIŞMA ÖNERİLERİ
En başarılı sınıf konuşmaları, ilgi çekici bir konuyla başlar, fikirlerin nasıl değiştirileceğine dair net prosedürler ve öğrencilerin konuya ilişkin bilgisine güvenmeleri için yeterli zaman.

Akılda tutulması gereken bazı noktalar:

Sessizlik hemen bir yorum ile doldurulmak zorunda değildir. Öğrenciler metni veya diğer içeriği gözden geçirmeli ve konuşmadan önce bir cevap vermelidir.
Herhangi bir sınıf tartışmasına katılmadan önce, öğrenciler konuyu araştırmak, fikirlerini desteklemek için gerçekleri toplamak ve tartışma için kendi sorularını oluşturmak için zaman ayırmalıdır.
Öğrenciler metinlere ve diğer ilgili içeriklere erişebilmeli ve tartışma sırasında onlara başvurmalıdır.
Öğrenciler bu tartışmalar sırasında soruları ve yeni fikirleri not etmek için bir yere sahip olmalıdır.
Tüm sınıf tartışmalarından sonra, öğrenciler öğrendiklerini yansıtmak için zaman ayırmaktan yararlanırlar.
Seminerler, zirveler ve tartışmalar dahil olmak üzere tüm sınıf tartışmaları yürütmek için birçok yapılandırılmış yol vardır.

Seminer: Bu tartışma, öğrencilerin fikirlerini ve sorularını birbirleriyle paylaşmadan görüşlerini özgürce paylaşmalarına izin verecek şekilde tasarlanmıştır. Uygulamada, öğrenciler stratejiyi öğrendiklerinde, ellerini kaldırmaları ve zaman içinde özgür tartışmaya geçişlerini sağlayarak işe başlamak yararlıdır.

Zirve: Bu tartışma, öğrenciler fikir üretirken ve bir fikir birliğine vardıkça işbirliğini ve problem çözmeyi teşvik etmek için tasarlanmıştır. Öğrencilere açık uçlu bir soru veya çözülmesi gereken bir problem verilir. Fikirleri paylaşırlar ve bir seminer formatında eleştirel tartışma yoluyla, hangi fikirlerin en iyi kanıtlarla desteklendiğine ve sınıf arkadaşlarının çoğunluğu tarafından kararlaştırıldığına karar verir. Daha sonra öğretmene sunmak için bir konsensusa varırlar. Bu strateji, öğrencilerin seminer formatına katılan bazı deneyimleri olduğunda en iyi şekilde çalışır. Daha fazla iskele gerekliyse, öğrenciler tüm sınıf olarak çalışmaya başlamadan önce daha küçük gruplar halinde pratik yapabilirler.

Tartışma: Bu tartışma, öğrencilerin fikirlerini desteklemek ve akranlarıyla sivil konuşmaya katılmak için gerçekleri kullanmaları için tasarlanmıştır. Bir tartışmadan önce, öğrencilere tartışacak bir taraf verilir ve her iki tarafı da araştırır ve fikirlerini desteklemek için gerçekleri toplarlar. Bir tartışma, öğrencilerin argümanlarını ve karşıtlıklarını özgürce paylaşabilmeleri ve soru sormaları, ya da sınıfın her bir üyesinin konuşulacak iki dakika verdikleri yuvarlak bir roket olarak yapılandırılabilmesi için yapılandırılabilir. Sınıftaki herkes konuşuluncaya kadar iki taraf arasında gidip gel. Sırasıyla, öğrenciler kendi noktalarını ortaya çıkarmayı veya kendilerinden önce gelen kişiye karşı bir kontrole sahip olmayı seçebilirler.

Kaynak: https://www.edutopia.org/article/more-talking-class-please

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner14

banner13