Sınıfınızda Sorgulamak İçin Bir İklim Yaratın

Öğrenciler arasında işbirliği fikri nispeten yeni bir kavramdır. Uzun bir süre boyunca, çoğumuzun hatırladığı gibi, okul büyük ölçüde konferansla ilgiliydi - öğretmen konuştu, çocuklar dinledi. Bir test yapıldı. Anladın ya da alamadın. Eğitimciler bu eski yaklaşımı, çocukların birbirleriyle kavramları araştırması lehine çeviriyorlar. Bu, sınıflardaki güçlü ve zayıf yönleri vurgular, güven oluşturmaya yardımcı olur ve malzemenin daha derinden anlaşılmasını sağlar. 


 
Fakat bu sihir sadece gerçekleşmeyecek. Öğrenci olmak hakkında ne öğretildiğimizi öğrenmek uzun zaman alıyor. Açıkça hata yapmak, akranlarla açıkça konuşmak ve açık bir şekilde itiraf etmek konusunda emin olmadığınız için risk almak ister. Risk almak için kendimizi güvende hissetmek zorundayız. Güvende hissetmek öğretmenle başlar. Sınıfınızdaki bir sorgulama ortamını teşvik etmenin beş yolu:

1. Öğrenci Geliştirilmiş Normlar
Bu benim için sınıf öğretmeni olarak harikalar yarattı. Öğrencilerinizin sınıfınızda uygulayacağınız kuralları ve normları geliştirmeye aktif olarak katılmalarına izin verin. Bu onlara verir aktif buy-yüzden grup işbirliği sırasında onların takım arkadaşı görevi kapalı olduğunu bulmak, onlar “Aşağıdaki sözlerinde sahiplik duygusu hissetmek  bizim kurallar”.

2. Sosyal İlişkileri Destekleyin ve İzleyin
Günümüz standartlarının sağlamlığı ile zaman ayırmak çok zor başlangıçtabirbirini tanımak için - ama bu çok önemli. İlk gün “kendinle ilgili üç şeyi paylaş” ın ötesine geçiyor. harcamakzamanBu, ilk hafta , öğrencilerin odadaki herkesle etkileşime girmelerini sağlayan aktivitelerle ilişki kurmayı ve ardından düşük riskli işleri çözmek için birlikte çalışmasını sağlıyor. İlk işbirliğinin bir test notu için bir grup projesinin üzerinde olmasını istemezsiniz. Güven ilk önce orada olmalı. Kimse dinleyen insanları tanımıyorsa, hiç kimse soru sormaktan çekinmez.

3. Model Önemlidir
Öğrencilerinizi selamlayın. Sınıfı yüzün ve araştırdıklarına ilgi gösterin. Çabalarını içten geçmişse, bir öğrenciyi asla tabandan uzak olduğu için cezalandırmayın. Soru soran veya yanlış anlayan öğrencilere verilen olumsuz yanıtlara müsamaha göstermeyin. Acele ediyorsanız veya yapacak başka hırsızlarınız varsa, konuşmaları sırasında var olmak zor olabilir, bu onların düşmanca bir sosyal duruma sürüklenme ihtimallerinin düşük olduğu anlamına gelir.

4. Doğru Cevap Olmadan Faaliyetler Geliştirin
Tabii ki, öğrencilerinizi test etmeniz gerekiyor. Hepimiz öğrettiklerimiz için temel kurs gerekliliklerinin farkındayız. Ancak, öğrencilerin araştırmayı öğrenerek materyalleri keşfetmelerine izin vermek zorunda olduğunuz süre boyunca sizi kullanmanızı tavsiye ederim. Öğrencilerin yazılı hedefleri olan grup projeleri, kendi kendine rehberli öğrenmeWebQuest'ler veya sokratik seminerler buna başlamanın harika bir yoludur.


 
5. Öğrencilere Nasıl Sorulacağını (ve Yanıtla) Sorularını Öğretin
İyikonuşma bir sanattır. Öğrenciler genellikle sosyal konuşmalarda, akademik konuşmalarda olduğundan biraz daha ileri düzeydedir. Onlara gerçeğe dayalı bir muhakeme yapmayı, kaynakları belirtmeyi ve başkalarının ne sunduğunu düşünmeleri için zaman ayırmalarını öğretin.

İşbirliği ve sorgulama kavramını başlangıçta amansız bir şekilde sorgulamanız gerekir. Ardından, iyi yapıldığında ve muhtemel olduğu zaman pekiştirin; sosyal dinamikler değiştikçe ve okuldaki molalar iyi alışkanlıklara müdahale ettiğinden, bunu yıl boyunca yeniden öğretin. Yapma ona! Öğrencileriniz büyük konular hakkında sınıfta tartışmalar yaparken ve onları gözlerinizin önünde öğrenirken gördüklerinde kesinlikle buna değer!

https://www.boredteachers.com/classroom-management/creating-a-climate-for-questioning-in-your-classroom

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol