Sınıfınızda “Böyle Çocuk” Varsa Ne Yapmalı?

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

1. Bu öğrenciyi sevmek için aktif olarak çalışmalısınız.
Dikkat et, “aktif olarak çalış” dedim. Bazı öğrencilerin sevmesi çok kolay. Bir düğme, katılımcı, vb. Gibi yardımcı olurlar. Bu öğrenciler hakkında konuşmuyorum. Bir fakülte salonundaki en kötü dedikoduları ortaya çıkaranlardan bahsediyorum. Bu öğrenciler en çok dikkat etmeniz gerekenler. En iyi tavsiyem, yüksek lisans programımdaki ana öğretmenlerimden biriydi. Her gün işe giderken, sadece bir öğrenciyi aktif olarak sevme sözü verdiğini söyledi. Bu öğrenci sınıfta bir güçlük olabilir, ancak direksiyon simidini sürüklerken o çocuğun adı ve yüzüne odaklanırdı.

Bir şekilde veya başka bir şekilde mücadele eden sadece bir öğrenciyi düşünerek birçok kez otoparkın köşesine yuvarladım. Bunun yapıldığından daha kolay olduğunu anlıyorum, ama bunu denemenizi tavsiye ederim. Günde bir çocukla başa çıkmak kolaydır. 600 farklı bir hikaye.

2. Bir gün boyunca kendinizi bu çocuğun ayakkabılarına koyun.
Öğrencileri yanlış davrandığından ya da meydan okuduğundan ötürü görmek son derece kolaydır. Ancak, her zaman bu şekilde hareket etmelerinin bir nedeni vardır. Ne yaptığımın bir önemi yokken, davranışsal, duygusal ve bilişsel sorunları olan birkaç öğrencim vardı. Bir gün kendimi bedenlerine koyduğumu düşündüğümde, ağlamak istedim. Ne yapmak ister ama ne olursa olsun zihnin zorla sana karşı çalışmak ister mi? Okuldaki en küçük ihlal için ciddi disiplinli (sözel veya fiziksel olarak) olacağını bilmek nasıl bir şeydir? Ne kadar uğraşırsan uğraşırsan kendini zahmetsizce ve kaçınılmaz hisseden sürekli korku dolu, endişeli bir halde yaşamak nasıl bir şeydir? Öğrencinizin zihnine doğru yol aldığınızda, onlara aynı şekilde bakmak neredeyse imkansızdır.


 
3. Bu çocuk hakkındaki sürekli iletişim önemlidir.
Çoğu zaman bu öğrencilerin, öğretmen tarafından verilen herhangi bir gözlem veya tavsiyeye karşı tereddütlü, dirençli veya düpedüz ebeveynleri vardır. Bir ebeveyni bildiğim halde büyük olasılıkla gönderdiğim bir e-postayı kabul etmeyeceğim, yine de e-postayı gönderiyorum. Belki ben naif bir öğretmendir, ama o ampulün hangi e-postanın o ebeveynin kafasında olacağını bilemeyeceğini asla bilemezsin. Çok sayıda ebeveynim, çocuklarıyla yıllarca her türlü sorunu kabul etmeyi reddettim, sadece aniden tıklanacak bir şey için. İşler tıklanmasa bile, kağıt yollarının ve belgelerin gücüne inanıyorum. Bir ebeveynin söylemesi gereken son şey, “Kimse bana söylemedi”. Eve e-posta göndermek yorucu mu? Evet. Ama buna değer mi? Yüzde yüz.

Bu çocuğun sihirli bir şekilde senin için yorucu olmayı bırakmayacağını söylemiyorum. Bu tamamen isteksiz bir düşünce. Bunu yapabilirsin, belli bir öğrencinin ... ... günde 8 saat, yılda 180 gün ... ... senin varoluşunun bir parçası olmadığını söyleyebilirim. Bu öğrenci, sadece bir yetişkini, diğerlerinden daha farklı bir şekilde görmesini hak ediyor. Ve belki o kişi sizsiniz.

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Grubumuza Üye olarak Tüm Gelişmelerden Haberdar Olabilirsiniz 
 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

vozol 10000 Likit

Bosna Hersekde Üniversite Okumak

backlink al