Sınıf Yönetimi İçin Altın Kurallar

Sınıf Yönetimi İçin Altın Kurallar. Sınıfınızda bu altın kuralları uygularsanız eğer, daha verimli bir ders ortamı sağlamış olursunuz. İşte o altın kurallar

●Empati Kurun! Kendinizi öğrencilerinizin yerine koyarak kendinizi dinleyin. 40 dakika boyunca kuru bir sıra veya sandalyede oturmanın hiç de kolay bir iş olmadığını da göz önünde bulundurun. 
●Mizahı muhakkak kullanın, sert ve disiplinli görünmek için kendini kasan öğretmenlerden olmayın. Seçiminizi ilkeli, istikrarlı, esprili ve “tatlı sert” olmaktan yana kullanın. 
●Öğrencilerinizle “ yüz - göz” olmayın. Daha çok kadın öğretmenlerimizin özellikle de kız öğrencilerine karşı yaptıkları bir hatadır, siz yapmayın.
●Gerilimden Kaçının! İyi yönetilmeyen bir sınıfta her zaman için bir gerilim ihtimali vardır. 
●Ben dilini kullanmaya gayret edin. “Ders çalışmıyorsun” demek yerine, “ders çalışmaman beni üzüyor” veya “ders çalışmadığını düşünüyorum” ifadelerini kullanın.
●Öğrencilerinize isimleriyle hitap edin. Yeni tanıştığınız öğrencilerin isimlerini bir an önce öğrenmeye çalışın.
●Öğrencinin ilgisini çekemiyorsanız, öğrencilerinizi meşgul edemiyorsanız sınıfı yönetmeniz imkânsızdır. Öğrencilerinizi muhakkak suretle meşgul edin, hatta onları yorun.
●İstikrarlı olun, bir gün kızmadığınız bir duruma başka bir gün kızmanız, istikrarsızlığınız öğrencilerinizin gözünde sizi değersizleştirecektir.
●Okul içerisinde yaptığınız etkinliklerde, alışılagelmişin dışında sosyal yönü az gelişmiş öğrencileri kullanın.

Kaynak:Gürdal Karabıyık

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol